Çok Kilo Aldım, Evde Nasıl Zayıflayabilirim?


Nasıl Zayıflayabilirim

Sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucunda artan kilo insanların sağlığı için çok ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Günümüzde kilo sorunu yaşayan kişi sayısı eskiye göre çok fazladır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Durum böyle olunca Nasıl Zayıflayabilirim gibi soruları da sık sık duyuyoruz.

Kilo almaya sebep olan çeşitli etkenler vardır.

Bunlar aşağıda anlatılmıştır.

KİLO NEDEN ALINIR?

neden kilo alırız
neden kilo alırız

-Yakılabileceğinden daha fazla gıda tüketmek

-Hareketsiz yaşam

-Aşırı beslenme

-İlerleyen yaş

-Kadınlarda gebelik

-Emzirme dönemi

-Menopoz dönemi

-Doğum sayısı

-Troid bezi yetmezliği

-Kan şekerinin düşüklüğü

-Böbrek üstü bezinin kortizolü fazla üretmesi

-Polikistik over sendromu

-Hormon bozukluğu

-Sosyal ve psikolojik etkenler

-Depresyon

-Çok fazla alkol tüketimi

-Hızlı yemek yemek

-Büyük lokmalar halinde gıdaları tüketmek

-Öğün atlamak

-Az çiğnemek

-Az su içmek

Yukarıda kilo almaya neden olan etmenler ve yanlış beslenme alışkanlıkları anlatılmıştır. Bu etmenler kilo alma hızını daha da artırmaktadır.

Kilo almak psikolojik etkilere yol atığı gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Aşağıda kilonun insan sağlığına etkileri anlatılmıştır.

FAZLA KİLONUN ZARARLARI NELERDİR?

FAZLA KİLONUN ZARARLARI NELERDİR
FAZLA KİLONUN ZARARLARI NELERDİR

Diyabet: Aşırı kiloların etkisiyle diyabet yani şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Düzensiz ve aşırı yemek yemekten dolayı ensülin seviyesinin sürekli değişmesi sonucu oluşan diyabet hastalığı ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Safrakesesi taşı: Kilo problemi yaşayan özellikle orta yaşta kişilerde safrakesesi taşı hastalığı görülmektedir. Safrakesesi patlamadan bu taş ameliyatla alınır. Alınmazsa safrakesesini patlatarak ölümle sonuçlanabilir.

Eklem iltihabı: Fazla kilo eklemlere aşırı yüklenme yapmaktadır. Bu da eklem iltihabına neden olur. Bu rahatsızlık sonucu ortaya çıkan ağrılar yavaş yavaş arttığı için hasta bu durumu çok geç fark eder.

Karaciğerde yağlanma: Kilodan dolayı karaciğere yağ dokusu karışması sonucu aşırı yağ depolanması meydana gelir. Bu nedenle karaciğer büyür ve düzleşir.

Kalp krizi: Aşırı şekilde alınan kilo, kalp krizi için çok ciddi bir faktördür. Kalp krizi ölümle sonuçlanabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Felç: Aşırı şişmanlık sonucu beyinde kanama ve tıkanma oluşur. Bu da beyin kanamasına ve felç geçirmeye sebep olmaktadır.

Yüksek tansiyon: Aşırı şişmanlık sonucu oluşan diyabetin etkisi ile yüksek kan basıncı görülür. Bunun sonucunda da yüksek tansiyon hastalığı meydana gelir.

Damar tıkanıklığı: Aşırı şişmanlık sonucu damar sertliği meydana gelir ve bu durum damarların tıkanmasına sebep olur.

Aşırı kilo almanın ortaya çıkardığı ciddi sağlık sorunları yukarıda anlatılmıştır. Bu durumun önüne geçmek için evde yapılabilecek kilo verme yöntemleri vardır.

Bu yöntemler aşağıda anlatılmıştır.

EVDE NASIL KİLO VERİLİR?

EVDE NASIL KİLO VERİLİR
EVDE NASIL KİLO VERİLİR

Çok kilo alan ve zayıflamak isteyen Nasıl Zayıflayabilirim diye soran kişilerin hepsi bir diyetisyene veya spor salonuna gidemeyebilir.

Bu durumda evde yapılabilecek bazı yöntemlerle spor salonuna gitmeden de zayıflanabilmektedir. Evde yapılabilecek kolay yöntemlerle zayıflayarak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Nasıl mı?

1)İlk olarak evde yemek düzenine dikkat etmek zayıflamaya atılabilecek en güzel adımdır. 3 ara öğün ve 3 ana öğün şeklinde beslenme düzeni ile hiç acıkmadan az ama sık sık yemek yenilerek metabolizma hızlandırılır.

2 ) Spor salonuna gitme şansı olmayan kişiler evde yapacakları yürüyüş ve egzersiz programları ile kısa zamanda çok kalori yakarak kilo verebilir.

Leslie evde yürüyüş programı bu anlamda çok fazla tercih edilen bir egzersiz programıdır. Test çöz yöntemi ile programı deneyerek etkisini çözebilirsiniz.

Olduğun yerde adım sayma mantığı ile yapılan bu egzersiz 45 dakika yapıldığında çok güzel kalori yakılmaktadır.

Eğer kat da oturuyorsanız asansörü kullanmak yerine merdiven inip çıkmayı deneyin yakım mesafelere yürüyerek gidin. Günlük kalori alımı ve yürürken yaktığınız kaloriyi hesaplamak için cep telefonu Samsung olanlar Samsung Health uygulamasını indirip kurabilir. Diğer telefonların da kendi uygulamaları mevcuttur.

Herhangi bir programa bağlı kalmadan da kendiniz belirleyeceğiniz hareketlerle her gün düzenli olarak 45 dakika yapabileceğiniz egzersiz de kilo vermenize yardımcı olur.

3 ) Bir günde en az 3 litre su içmek metabolizmayı çalıştıracağı için daha hızlı kilo vermenizi sağlar. Dikkat etmeniz gereken husus ise 3 litre suyu bir anda değil gün içine yayarak içmektir.

Vücuda alınan aşırı su hücre içlerine depolanacağı için hücrelerde şişme oluşur dolayısı ile bu sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

4 ) Bitki çayları ile evde yapacağınız doğal çaylarla da kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

5 ) Vücut için oldukça etkili ve germe metoduna dayanan bir egzersiz de mevcut oldukça etkili olan bu egzersizi 7 adımda egzersiz deneyin.

Senin Tepkin Ne?

Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
1
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
1
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı

Yorumlar 0

Çok Kilo Aldım, Evde Nasıl Zayıflayabilirim?

giriş yap

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

şifreyi sıfırla

Geri dön
giriş yap

kayıt ol

Geri dön
giriş yap
Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru yanlış testleri oluştur
Anket
Anketler oluştur
Makale
Makaleler oluştur
Liste
Klasik liste oluştur
Açılır liste
Açılır liste