Oculus Quest ilk inceleme: Kablolu ve bilgisayarsız VR oyunları


66

CES 2019'daki 399 dolarlık Oculus Quest kulaklıkla biraz zaman geçirdik ve etkilendim. HTC, bu hafta göz takibi özelliğinden de etkilenmiş olsa da, Oculus farklı bir şey sunuyor.

HTC's Vive Pro Eye daha profesyonel bir kulaklık olsa da (ve Vive'nin genel olarak oyalandığı yerlerden biri gibi görünüyor). Quest, oyun deneyimi odaklı Oculus Rift'in üstün grafikleriyle ve uygulama merkezli Oculus Go'nun arasında yer alıyor.

İsterseniz, pahalı Rift veya HTC Vive'den daha rahat oyuncular için bir VR kulaklık. Ayrıca baharda yakında geliyor.

Yine de en iyi özelliği, kablosuz olması ve Rift gibi bir bilgisayara bağlı olmaması ve yine de Rift ile aynı altı serbestlik derecesine sahip olması.

Teller tamamen ağrıyor VR için. Tüm VR ve AR kulaklıkları elbette kablosuz olacaktır, ancak bu kulaklıkların hepsinin kablosuz olması için çok erken bir aşamadadır.

Elbette, herhangi bir harici kit bulunmadığında, kulaklığın hareketini izlemesi gerekir. Bu yüzden kontrolördeki döngüler şimdi üsttedir, böylece kulaklık tarafından algılanabilirler. Rift'in üzerine bakıyorlar.

Kumandanın izini sürmek için, kulaklığın kendisinde kulaklık üzerinde dört sensör bulunuyor. Yumuşak kauçuk ömrüne sahip bir malzemeden yapılmıştır ve kullanımda çok rahattır – Rift'den daha rahat.

Quest'in pil ömrünün nasıl olacağını henüz bilmiyoruz, ancak Oculus Go kulaklığı ile uyumlu olduğunu, yani 2 veya 3 saat civarında olması gerektiğini söyledi. Şarj işlemi USB-C üzerinden yapılır.

Quest ile Oynamak

  • Göz başına 1.600 x 1.440 çözünürlük
  • 50 oyun onaylandı
  • Quest için yaklaşık 50 oyun onaylandı

– geniş bir liste. 20 dakikalık demomuz sırasında iki oyun oynadık – bize sorarsanız Wii Sports'a çok benzeyen Project Tennis Scramble, ve çok eğlenceli – ve siz daha fazla hareketinizi hızlandıran bir tetikçi olan Superhot VR.

bu son oyunu diğer kulaklıklarda oynamadı, bu yüzden alışmamız biraz zaman aldı. Project Tennis Scramble bunun tam tersiydi; Anında farklı türlerde toplara çarpıyordun ama net üzerinden golf toplarına vurmakta harika olmadığımızı söylemek zorundayız.

Fakat bir kere gittikten sonra oldukça etkileyiciydi ve yakında çevremizdekilerle ilgili herhangi bir algıyı kaybettik (doğal olarak hala sizi yeniden konumlandırmak için bir çit var, böylece kendi konumunuzdan çıkmamanız için zon oluştur ve TV'yi parçala).

Oculus, Quest için daha büyük oyun alanlarından bahsetti, ancak bir otel odasının sınırları tarafından kısıtlandığımızı göremedik.

Görseller gerçekten oldukça iyi – çözünürlük göz başına 1.600 x 1.440. Bu YouTube videosunda Quest için oynadığımız her iki gösterimi de gerçekten görebilirsiniz.

Altı serbestlik derecesi ve kablo eksikliği sayesinde, özgürce dolaşabilir ve atlama veya çömelme gibi hareketler yapabilirsiniz. Hareketimizin nasıl takip edildiğiyle ilgili herhangi bir aksaklık bulamadık.

Yan not olarak, gözlük takarsanız, Quest'ten gerçekten hoşlanacaksınız – özellikleriniz için yeterince yer var – Rift hakkında söylenemeyecek bir şey. Kulaklıktaki kaydırıcıyı kullanarak öğrenci mesafesini de ayarlayabilirsiniz.

Ses seviyesi kontrolü de var ve başka bir ses çözümü kullanmak için bir kablo bağlamak istiyorsanız (3,5 mm yardımcı jaklar)


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

66

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes