Tüm Yönleri İle Öfke ve Öfkenin Kontrolü


52

Her insan her zaman kızabilir. Ezici bir öfke sorunlarınız varsa bu öncelikle sizin fiziksel ve zihinsel sağlığınıza olduğu kadar başkaları ile olan ilişkilerinizi de olumsuz etkileyecektir.

Kontrolsüz öfke, öfke yönetimi sorunları veya zihinsel bozukluk gibi temel sorunların da göstergesidir.

Duygularınızı kontrol etmek hem kendiniz ve çevrenizdeki insanların iyiliği için sakinleşmek önemlidir!.

Öfke kontrolü nasıl yapılır

1 Kişisel öfkenizi anlayın. Öfke kesinlikle psikolojik bir durum olmasının yanında beyninizde kimyasal reaksiyonlar içeren fizyolojik bir durumdur da.

Buraya dikkat:

Kızgın olduğunuzda, duygusal işlem merkezi olan amigdala’nız hipotalamus’unuza bir sıkıntı sinyali gönderir ve hipotalamusunuza otonom sinir

sisteminiz boyunca epinefrin gönderir ve böbreküstü bezlerine sempatik sinir sistemi yolundan gönderir ve epinefrin pompalanmaya başlar (Adrenalin)

vücudunuzun her yerinde. Adrenalin vücudunuzu bir tehditle karşı karşıya kalmaya hazırlar, kalp atış hızınızı arttırır ve duyularınızı keskinleştirir.

Bu süreç biyolojik bir amaca hizmet eder (savaş ya da kavga için sizi hazırlar), ancak bir öfke probleminiz varsa, bu fizyolojik yanıtı tetikleyen şey için öfke eşiğiniz çok düşük olabilir (örneğin, müzik dinlemek için bir iş arkadaşına da kızarsanız) yüksek sesle).

2 Duygularınızı envantere alın. Öfke genellikle başka bir duyguyu maskeler; Birçok kez, öfke incinmek, üzüntü, depresyon veya korkuya ikincil bir duygudur.

Öfke neredeyse bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkmaktadır, çünkü birçok insanın diğer duygulara göre daha kolay baş etmesi daha kolay. Kendinize çok çeşitli duygular hissettirmeye mi, yoksa hissetmemeniz gerektiğini düşündüğünüz duyguları bastırıp engellemeyeceğinizi düşünün.

Karşılaşmanız daha zor olan diğer duygular için kızgınlığınızı sıklıkla değiştirirseniz, bu duyguları ele alıp bunları kabul etmeyi öğrenmek için bir terapist görmeyi düşünün.

3 Öfke normaldir. Sağlıklı ve insani bir duygu olduğunu kabullenin. Sokakta gezen herhangi birini çevirip “Sizce öfke nedir” diye sorsanız muhtemelen alacağınız

öfkenin faydaları
öfkenin faydaları

cevap öfke kötü bir şeydir  olacaktır.

Bunu Aklınızda tutun:

Oysa ki öfke aslında bir bakıma iyi bir duygudur. İnsanların sizi kötüye kullanmasını engeller öfke bir koruma içgüdüsüdür bu sebeple sizi kötüye karşı korur.

Maalesef ki günümüzde sessiz ve sabırlı olmak insanlara göre korkak ve pısırık olarak algılanıyor bu sebeple iş veya okulda size baskı yapma ezme üstünlük taslama gibi diğer insanların yaptığı bir çok eylemle karşılaşıyorsunuz.

Sizi ezmeye çalışan kişiye karşı öfkelenip karşı durursanız eminim ki size saygı duyacak ve o tarz hatalara kalkışmayacaktır.

4 Kontrol dışı öfke kontrol edemediğiniz ve ve öfke esnasında çevrenizdeki insanlara zarar verdiğiniz öfkeniz geçtikten sonra ise yoğun pişmanlık duyduğunuz aşırı öfkeye sahipseniz tez elden bir doktora başvurmanız gerekebilir.

Şunlara da bakın:

 • Oldukça sıradan gündelik hayatta herkesin başına gelebilecek olaylar örneğin sütü dökmek, vücudunuzun herhangi bir terini bir yere vurmak veya ipliği iğneye geçirirken ki sabır süresi gibi durumlara aşırı tepki veriyor ve sinirleniyor musunuz?
 • Kızgın olduğunuzda bağırıyor, küfür ediyor, çığlık atıyor musunuz?
 • Sorun kronik ve tekrar tekrar oluyorsa
 • bir bağımlılığınız sigara ,alkol, uyuşturucu gibi var ise bu öfkenizi kontrol etmeyi daha da zorlaştırır.

Kronik öfkeyi kontrol etmek

1 Fiziksel aktivitelere katılın bir hadiste peygamberimiz şöyle der “öfke anında eğer oturuyorsan ayağa kalk ve yürü yürüyorsan koş” yani bir an evvel o ortamdan uzaklaşmak vücudu hareket ettirip biriken enerjiyi atmak gerekir.

Egzersiz yapmakta çok iyi bir fikir olabilir nasıl yapacağım diyenler için 7 adımda etkili egzersiz yazımı mutlaka okuyun.

Hareket esnasında salgılanan Endorfin vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur. Size önerebileceğim en etkili ve güzel egzersizleri aşağıda listeledim.

 • Koşu
 • Ağırlık çalışmak
 • Bisiklet sürmek
 • Yoga
 • Basketbol
 • Dövüş sanatları
 • Yüzme
 • Dans
 • Boks
 • Meditasyon

2 Geceleri yeterince uyuyun Normal bir yetişkin için gece en az 7 ile 8 saat uyuması şarttır bunu 4 ile 4 olarak yapmak daha makbuldür.

Uykusuzluk probleminiz var ise bunu bir uzmanla görüşmenizde fayda var uykusuzluk beynin düzgün çalışmaması başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa yol açabilir.

uykusuzluk tahammül ve dengeyi bozacağı için daha çabuk sinirleneceksiniz.

3 öfke günlüğü tutun günlük tutmak geçmiş verileri görmenizi sağlar ve emin olun söz konusu  öfke kontrolü ise işe yarar.

Günlüğe neler yazmalısın:

Gün içinde neye öfkelendiniz, olay nasıl gelişti, öfke anında neler yaptınız nasıl tepki verdiniz neler söylediniz, karşınızdaki insanların tepkisi ne oldu, sinir hali geçtikten sonra pişmanlık duydunuz mu o an aklınızdan neler geçti.

Bu gibi durumları ayrıntılı olarak yazın. Bu günlüğü bir süre yazdıktan sonra sakin bir kafa ile veya eşiniz yada sıkı arkadaşınız ile günlüğü okuyup ortak noktalar arakın

mesela:

Ortak olaylar , insanlar, durumlar gibi bu tür ortak noktalar hayatınızda ne kadar var ve ertesi gün bunlardan birini yaşama ihtimaliniz nedir düşünün! Ona göre aynı durum veya insan ile karşılaşmamaya özen gösterin.

Bu durum: Yaya yürüyen bir insanın ayakkabısına nohut tanesi kadar bir taşın girdiğinde onun yürümesini engellemesi ve her adımda ayağını acıtmasına benzer bir an evvel bu taşı ayakkabıdan atıp yürümenize devam etmeniz gerekiyor.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

52
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

5 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes