Okula Uyum Sağlamanın Yolları Nelerdir?


Çocuklar, doğdukları andan itibaren aileleri ve yakınları ile birlikte büyürler. Onlardan gelen ilgi, sevgi ve destek ile büyüyen çocuklar 3 ve üzeri yaşlara geldiği zaman kendi ortamları onlara yeterli gelmeyebilir.

Okula Uyum Sağlamanın Yolları Fiziksel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı ve doğru şekilde yetişebilmeleri için okul eğitimi ve okul ortamında tanışacakları yaşıtları, onlar için olumlu anlamda etkileri de beraberinde getirecektir. Ancak hayatlarına okul ve diğer yaşıtlarının katılması ile bu değişimi her çocuk aynı şekilde karşılamayabilir.

Okula uyum sağlamak adına zorluk çeken çocukların olması son derece doğaldır. Belirli adımlarla onları okula hazırlamak ve bu değişime uymalarını sağlamak mümkün olacaktır.

Ebeveynler ve Öğretmenler İş Birliği İçerisinde Olmalı

Ebeveynler ve Öğretmenler İş Birliği İçerisinde Olmalı
Ebeveynler ve Öğretmenler İş Birliği İçerisinde Olmalı

Okula başlama sürecinde sadece anne ve babalara değil, öğretmenlere de büyük görev düşmektedir.

Ancak asıl önemli olan; ebeveynlerin ve öğretmenlerin birlikte hareket etmesi gerekliliğidir.

Çocuklar okul saatleri boyunca öğretmenlerinin sorumluluğu altındadır ve nasıl karşılandıkları da önem taşır.

Kalitesiz bir eğitim ve yanlış yaklaşımlar sergileyen öğretmenler yüzünden çocukların okula uyum süreci daha zor bir hal alır.

Ancak doğru eğitim kurumları ve uzmanlar seçildiği takdirde, bu süreç daha sağlıklı şekilde ilerler. Okula Uyum Sağlamanın Yolları nedir sorusuna anne ve babanın da katkısı denilecektir neden mi?

Okulun ilk günleri anne ve babalar, çocukları ile birlikte okulda bulunabilirler. Birlikte derse girmeleri de öneriler arasındadır. Ancak bu durum birkaç günden fazla sürmemelidir.

Çocukların yaşıtları ile kaynaşmasını ve birlikte hareket etmesini sağlayacak ders ve oyun aktiviteleri düzenlenmelidir. Böylelikle kendilerine duydukları güven artabilir ve okulun kendileri için faydalı bir ortam olduğu algısını da kazanabilirler. Anne ve babalar her okul sonrasında onları karşılayacağını belirtmeli, gün sonunda yeniden evinde olacağı duygusunu ona hissettirmelidir.

Değişim, her çocuğu hem heyecanlandırır hem de tedirgin eder. Bu değişimin hayatlarından bir şey alıp götürmeyeceğini, aksine çok şey katacağını anne ve baba uygun bir dille çocuğuna anlatmalıdır. Bu konuşmalar da okula uyum sürecinde çok fayda sağlayacaktır.

Uzman Desteğinin Faydaları

Okula Uyum Sağlamanın Yolları
Okula Uyum Sağlamanın Yolları

Okula Uyum Sağlamanın Yolları uzman desteğinden de geçer Anne ve babalar kendileri adına tüm görevleri yerine getirdiğine inanıyor ve okula uyum süreci yine de gereğinden fazla uzun sürüyorsa, uzman desteği alınması en doğrusudur.

Bu anlamda çocuk psikoloğu ile yapılacak görüşmeler, okula uyum sürecini daha kolay ve sağlıklı hale getirecektir.

Çocukların okula uyum sağlayamaması adına etki eden diğer etkenleri ortaya çıkarmak ve bunlar için çözümler sunmak onların görevidir.

Elbette uzman ve ebeveynler arasında da iş bölümü sağlanmalıdır. Terapiler gerekli görülürse çocuk ile birlikte devam etmelidir.

Çocukla Sürekli İletişim Halinde Olmak

Çocukların okulda geçirdiği zamanı her anne ve baba merak etmeli ve kendisinden dinlemelidir. Gün sonunda okulun nasıl geçtiği sorulmalı, başarıları karşısında sözler ve küçük sürprizler ile ödüllendirilmelidir.

Diğer çocuklar ile karşılaştırmak, başarısızlıkları karşısında azarlamak gibi olumsuz davranışlardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

Başarı kadar başarısızlığı da tadacağı okul hayatı içerisinde bunun çok normal olduğu ona anlatılmalıdır. Okul ödevlerinde yeterli seviyede yardım edilmeli, öğrendiklerini sık sık anlatması sağlanmalıdır.

Çocuk, okul sayesinde bir birey olduğunu keşfedecektir. Bu keşifte anne ve babalar daima yanında olduğunu hissettirmelidir. Öz güven kazanımı, iletişim becerilerinin artması ve ruhsal anlamda mutlu olması buna bağlıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

2
2 Yorumlar

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Genel

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin