Okula Yeni Başlayan Çocuğunuzla Kaç Gün Birlikte Olmalısınız?


70

Okul hayatına başlayan çocukların hepsi bu sürece hemen adapta olamayabilir. Okul öncesi devam eden hayatından koptuğunu hisseden ve ebeveynlerinden uzak kalacağını anlayan çocuklar huzursuzluk yaşayabilmektedir.

Bu dönemde anne ve babaların çocukları ile birlikte okulda kalmasını hatta derslere girmesini uygun gören uzmanlar, bu sürenin uzamaması gerektiğini de vurgulamaktadır.

Ebeveynler ve Sınıf Öğretmeni Birlikte Hareket Etmeli

Okul dönemine alışması adına çocuklar için atılacak her adımda ebeveynler ve öğretmenler birlikte hareket etmelidir. Böylelikle bu süreç daha hızlı şekilde atlatılabilir.

Ebeveynler ve Sınıf Öğretmeni Birlikte Hareket Etmeli
Ebeveynler ve Sınıf Öğretmeni Birlikte Hareket Etmeli

Okul ortamına giriş yapılması, çocuğun artık evdeki kadar merkezi bir konumda olmadığını ona hissettirir. Bu nedenle her çocuk ile okul içerisinde ebeveyn ve öğretmenler aynı ilgiyle yaklaşarak onu bu sürece hazırlayabilir.

Oyun alanından alınarak eğitim alanına götürülen çocuğun elbette hemen derslere adapte olması da beklenmemelidir. Bu nedenle ders aktiviteleri süresi boyunca diğer çocuklarla birlikte hareket edebilecekleri oyunlar da eklenmelidir.

Bu anlarda ebeveynler sadece izleyici olarak kalmalı, müdahale konusunda öğretmenlere güvenmelidir.

Ne Zaman Çocuk Yalnız Bırakılmalı?

Genel olarak birçok psikiyatristin önermesi ile ebeveynler çocukları ile birlikte en fazla birkaç gün okula gitmelidir. Bu süre bir haftadan fazla olduğu zaman çocuğun okula alışması çok daha zor bir hal alacaktır.

İlk üç gün çocukla birlikte okula gitmek, ona güven duygusunu yeteri kadar verecektir. Bunun kendi gelişimi adına normal bir durum olduğunu ve her çocuk gibi hayatına devam etmek adına eğitim sürecinin gerekliliğini en iyi ilk günlerde algılar.

Anne ve babalar da her okul gününde bu detaylara değinerek çocukları ile konuşmalıdır. Bu konuşmalar aynı zamanda çocukların cesaretlerini toplamalarına da çok yardımcı olacaktır.

Anne ve Babalar Nasıl Bir Tutum Sergilemeli?

Ebeveynler çocuklarının okul dönemine alışmaları için bu süreci onlarla birlikte geçirmek ister ve bu en doğal haklarıdır. Ancak çocuklarının yanında endişeli tavırlarda görünmeleri ve onlar adına telaşta bulunmaları olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir.

Kesinlikle kararlı ve soğukkanlı duruşları ile çocuklarına bir sorun olmadığını göstermeleri beklenir. Okula gidiyor olmanın onların hayatında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, aksine olumlu anlamda güzellikleri beraberinde getireceğini anlatmaları çok önemlidir.

Çocuğa güven verecek bazı cümleler de mutlaka söylenmelidir. Okul çıkışında onu alacağını, mutlaka kendisini göreceğini, okuldan sonra yeniden eve gideceğini belirtmek çocuk için çok önemlidir.

Yapılan büyük hatalardan birisi konusunda ebeveynler çok dikkat etmelidir. Çocuklarını, okuldaki diğer çocuklarla karşılaştıran ve bu şekilde konuşmalar yapan ebeveynler, onları olumsuz yönde etkileyecektir.

Diğer çocuklar gibi sakin kalması gerektiğini söylemek yerine, onların da bu süreci birlikte yaşadığını vurgulamak en doğrusudur. Karşılaştırma, bu süreçte yapılabilecek en büyük yanlışların başında gelmektedir.

Anne ve baba, tüm süreci doğru şekilde yaşadığına inanmasına rağmen çocuğun okula alışma süreci beklenenden uzun sürebilir ya da daha zor bir hal alabilir.

Bu durum karşısında yapılması gereken mutlaka bir uzman yardımının alınmasıdır. Çocukların okul karşısında hala hazır olmamaları ve huzursuz hissetmelerinin altında başka birçok sebep bulunabilir.

Sosyal ilişkilerindeki becerilerin kontrol edilmesi ve gerekli olduğu takdirde terapiler ile yardımcı olunması en doğrusudur. Böylelikle daha sağlıklı bir okul dönemi onları bekliyor olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

70
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle