Önden Çekişli Arabayı Arkadan İtişli Yapmak Mümkün Mü?


65

Önden çekişli ve arkadaş itişli arabaların kullanıcılarına sağladıkları avantajlar farklıdır. Ülkemizde önden çekişli arabalar daha çok tercih edilmekte ve özellikle kış koşullarında kullanıcılarına daha büyük avantajlar sağlamaktadır. Genellikle spor arabalarda tercih edilen arkadan itiş ise sürücülere oldukça büyük bir keyif yaşatmakta ve aynı zamanda konforu da beraberinde getirmektedir.

Dünyaca ünlü BMW ve Mercedes arabalarını arkadan itişli olarak üretmektedir. Daha iyi yol tutuş imkânı sağlayan arkadaş itişli arabalar spor araba tutkunları tarafından en çok tercih edilen modeller arasında yer alır.

aracın yürüme aksamı mekanik kısım

Karda ve zor hava şartlarında önden çekişli araçların ise kontrolü daha kolaydır. Bu sayede kullanıcılarına daha güvenli seçenekler sunan önden çekişli araçlar, günümüzde neredeyse tüm otomobil firmaları tarafından yapılan üretim şeklidir. Önden çekişli ve arkadan itişli arabalar arasındaki diğer bir fark ise yakıt tüketimidir.

Önden çekişli araçlar yakıt tüketiminde arkadan itişli arabalara göre çok daha ekonomiktir. Basit bir fizik kuralı da bu durumu oldukça açık bir şekilde yansıtmaktadır: Aynı enerjiye sahip olmak için çekme kuvveti itme kuvvetinden daha düşüktür.

Peki, önden çekişli arabayı arkadan itişli yapmak mümkün mü?

Önden çekişli arabayı arkadan itişli yapmak mümkündür. Ancak bu aracınızın teknik özelliklerine göre oldukça zor, uzun zaman alan ve masraflı bir iştir. Aracınızın teknik özellikleri de işin içine girince uygulama sırasında çeşitli zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Aracınızı arkadaş itişli yapacağınız zaman mutlaka çok iyi bir usta ile çalışmalı ve uygulama sonrasında da aracınızın sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Önden çekişli aracınızı arkadan itişli yapmak için göz önüne almanız ve değiştirmeniz gereken unsurlar ise şöyledir:

Bu kısmı dikkatli okuyun!

– Teknik değişiklikler:

Aracınızı arkadan itişli yapacağınızda ilk ihtiyacınız olan şey iyi bir işçiliktir. Çünkü fabrikasyon araçlarda yapılan bu değişimler sonrası istenilen verim alınamamakla birlikte araç eskisi gibi sağlıklı bir çalışma düzenine sahip olmaz. Fabrikasyon araçlarda şasenin kalitesi oldukça önemlidir ve değişiklik sırasında gerekli hassasiyet ayarlarının düzgün bir şekilde yapılması gerekir.

Aracınızı arkadan itişli yaparken motorunda yeri değişeceği için motor havuzunun buna uygun hale getirilmesi gerekir. Bu değişim sırasında diğer kuvvetli ihtimal ise benzin deposunun yerinin değişeceğidir. Bu yüzden bu değişimi yapmadan önce kaput uzunluğunun yapılacak değişimleri karşılayabilecek büyüklükte olması gerekir. Aksi takdirde istenilen değişiklikler yapılsa dahi ne yazık ki verimli bir sonuç alamazsınız.

– İç mekân değişiklikleri:

Önden çekişli araçlar arkadan itişli modellere çevrilirken bazı durumlarda araçların içi bile değişebilmektedir. Kaput uzunluğu yeterli gelmediği zaman aracın iç mekânı daraltılmakta ve yeniden düzenlenmektedir. Bu da kullanım alanının daralmasına ve daha az konforlu bir araç içine sahip olmanıza neden olur.

Tüm yapılan bu değişiklikler oldukça masraflıdır. Aracın sistemi baştan aşağı değişeceği için bu işe uygun bir bütçe ayırmış olmanız gerekir. Eğer tüm bu imkânları karşılayabiliyorsanız aracınızı arkadaş itişli bir modele çevirebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

65
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes