Otomatik Vites Araba Manuele Çevrilir Mi?


47
Otomatik Vites Araba Manuele Çevrilir Mi

Küçük boyutlarına rağmen yaşam ve yükleme alanlarıyla çok cömert olabilen günümüz otomatik vitesli arabaları; teknolojinin gelişen nimetlerinden yararlanarak yakıt tüketimi noktasında da minimum gideri sağlayan bir noktaya gelmiştir. Yeni nesil donanımlarıyla fonksiyonelliğini arttıran, güçlü motor yapılarıyla da hayata bambaşka bir bakış açısından bakma eğilimini yaratan teknoloji neslinin araçları arasında seçim yaparken; alıcılar ilk etapta motor gücünü ve vites farklılıklarını ön planda tutmaktadır.

SÜRÜŞ KONFORU, MOTOR GÜCÜ ve DAHA FAZLASI; OTOMATİK ve MANUEL VİTES ARASINDAKİ FARKLAR

Gündelik hayatın rutini ve yorucu iş stresi içerisinde; trafiğin yoğun aktığı saatlerde eve dönüş yolunda biraz nefes almak ve güvenli sürüşün tadını çıkarmak isteyenlerin tercihi manuelden ziyade otomatik vitesli araçlardır. Çünkü bu araçlarda vites değişimleri, sürücünün kontrolünde değildir. Akıllı, yeni nesil araçlar vites değişimlerini sürücüyü yormadan yapar; dolayısıyla sürücüye keyfin ve konforun tadını çıkarmak kalır.

Adrenalin tutkunları ve sportif kişiliklerinden ödün vermek istemeyenler ise tercihlerini manuel vitesten yana kullanmaktadırlar. Çünkü manuel vites; araç sürücüsüne istediği oranda hızı arttırma ve azaltma seçeneği sunmaktadır. Otomatik vites ise tek düze olup; hız yaparak risk alma durumunu ortadan kaldırır. Şehir içi trafiği düşünüldüğünde otomatik vites kullanımı daha güvenilirdir.

Otomatik viteste direksiyon hâkimiyeti tamamen sürücüye aittir, düz viteste ise hız yapma ve viraj dönüşleri düşünüldüğünde direksiyon hâkimiyetini kontrol altında tutma durumu zorlaşmaktadır. Tüm bunların yanında manuel viteste araç sürücüsü; debriyaj kontrolünü elinde bulundurmalıdır. Debriyaj sistemi; manuel araçlarda vites geçişleri sırasında bir küçük dişten diğerine sorunsuz olarak geçişi sağlar. Otomatik viteslerde ise debriyaj kontrolü aracın kendisindedir. Bununla birlikte konforu ön planda tutan otomatik vitesli araçlar; kalabalık şehirlerdeki dur-kalk trafiği içerisinde sürücüyü daha fazla yormaz.

OTOMATİK VİTESLİ BİR ARAÇ SAHİBİYİM, ANCAK TERCİHİM MANUEL VİTES NE YAPMALIYIM?

Otomatik vitesli araçların sürücülerine sunmuş olduğu avantajların yanında bir de dezavantajları vardır ki; bunların başında yakıt tüketimi ve karşılaşılan arıza durumları gelmektedir. Otomatik vitesli araçların şanzıman sistemleri hassas yapıdadır ve bir arıza dahilinde sistemin tamamı değiştiğinde bu sürücüye oldukça yüksek bir maliyete sebep olmaktadır.

Otomatik vitesli araçların tek düzeliğinden sıkılan; sürüşlerinde heyecan ve özgürlük arayanlar tercihlerini manuel vitese çevirmek arzusundadırlar. Peki; bu işlem nasıl yapılmaktadır?

Manuel vites her şeyden önce sürücüye yıllık yakıt tüketiminde büyük oranda bir azalma sunacaktır. İşinin ehli olan, alanındaki uzman kişilerce bu değişim sürücüye 2 Bin TL’nin altında bir ücrete mâl olmaktadır. Ancak bu durumda aracın otomatikliği tamamen ortadan kalkar, araç manuel vitese geçer.

Otomatik aracın vites kolu iki departmana ayrılır. Birinci bölümde araba otomatik şanzıman bölümüne geçer; bu kısımdaki park etme, boşa alma ya da geri gitme özellikleri tek bir kola ait olup, araç her şeyi otomatik olarak kendiliğinden halletmektedir. İkinci bölümde ise; araç yana çekilir, burada manuel sistem vardır. Motorun devir saatine göre sürat düşürme ve arttırma işlemi yapılır. Vites kolunu ileriye attığınızda sürat artar, geriye ittiğinizde ise sürat düşer. Fakat bu arabaların en önemli özelliği debriyaj pedalının olmamasıdır. Araçların ana teması otomatik vites yani şanzıman üzerine yapılmıştır; alternatif bir versiyon olarak da manuel seçeneği konmuştur.

Yeni nesil, teknolojik araçların büyük bir çoğunluğu otomatik vitesten manuel vitese istenildiğinde geçebilecek tarzda dizayn edilmiştir. Meraklıları için Önden çekişli arabayı arkadan itişli yapmak isimli makalemize de bir göz atın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

47
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle