Parmak İzi Okuyucu Nedir ve Nasıl Çalışır


48

Mate 20 Pro OnePlus 6T ve ] Xiaomi Mi 8 Pro hepsi bir ekran parmak izi okuyucusuna sahip. Ama nasıl çalışıyorlar ve teknoloji gelecek aylarda nasıl gelişecek?

iPhone ‘e FaceID’ e ve diğerleri de yüz ve iris tanıma deneyine sahip olmasına rağmen, öyle görünüyor. Önümüzdeki yılki büyük Android telefonların çoğu, parmak izi kimliğini telefonunuzun ana biyometrik giriş noktası olarak kullanacaklar – aynı zamanda bahislerini iyileştirilmiş yüz tanımalarını destekleme açısından da korumuş olsalar bile.

Huawei’nin içinde – yeni Mate 20 Pro ve kız kardeşi Honor Magic 2 ‘deki önceki parmak izi entegrasyonunu Mate RS ‘ den takip eden parmak izi sensörünün özellikleri (aşağıya bakınız) . Huawei, bir ekran içi parmak izi okuyucu için dolgun ilk üretici değildi – bkz. Vivo’nun Nex S .

Optik vs ultrasonik

Gördüğümüz tarayıcılar şimdiye kadar optik tarayıcılar – bunlar parmağınızı aydınlatmak için biraz ışık kullanır. Ekranın altındaki küçük bir kamera, parmağınızın görüntüsünü alır ve daha sonra saklanan görüntü ile karşılaştırılır.

Ekrandaki parmak izi tarayıcıları optik yerine de ultrasonik olabilir – bu daha pahalı birimler parmak izinizin görüntüsünü oluşturmak için ultrason kullanarak çalışırlar (evet, gerçekten).

Samsung’un Galaxy S10 ‘de görüntülü parmak izi tarayıcının yer alacağına ve bunun ultrasonik olabileceğine inanıyoruz. Bu telefon 2019’un başından beri kaynaklanıyor.

Sızıntılara göre, bu tarayıcı Qualcomm’un mevcut ilk ultrasonik tarayıcısı olan ve üçüncü kez Snapdragon Sense ID’nin takma adıyla gösterilen ilk nesil versiyonu olabilir.

Qualcomm’un Aralık ayı başında katılacağımız yıllık Tech Zirvesi’nde bu tarayıcı hakkında daha fazla ayrıntı duyabiliriz.

Ultrasonik parmak izi okuyucuları optik muadillerinden daha doğru ve bu nedenle daha fazla

İkinci nesil sensör için Qualcomm, kontamine parmak izlerini (örneğin, su veya güneş kreminin cildin üzerindeyken) tarayabilmesinin nasıl iyileştirildiğini anlattı.

Güncel ultrasonik camdan (800 µm veya mikron kalınlığa kadar) ve metalden (400 µm’ye kadar) nüfuz edebilir, bu yüzden daha kalın bir malzeme ile çalışabilmek için daha sonraki bir nesil bekleyiniz.

Qualcomm sadece parmak izinde isim sensörler olsa da; Synaptics başka bir şeydir ve onların teknolojisi, daha önce sözü edilen Vivo telefonunun yanı sıra, Xiaomi’nin parmak izi sensörünün arkasında Mi 8 Pro (Synaptics tarafından Clear ID) olarak yer almaktadır.

Synaptics, 30 yılı aşkın bir süredir bilgi işlem ve telefon arayüzlerinde yer alan bir şirkettir; İlk bilgisayar touchpadini ve iPod üzerindeki tıklama tekerleği için dokunmatik teknolojiyi geliştirdi. Teknolojisi, telefonlarda birçok standart harici parmak izi sensörü için de kullanılıyor.

En son parmak izi okuyucuları hakkında daha fazla bilgi

Huawei’nin parmak izi okuyucusunun gelişmiş doğruluk için 10 seviyeli dinamik basınç algılama (dps) özelliği olduğunu bildiğimizi biliyoruz. Çin el cihazı üreticisi, bu kilidin açılma hızını Mate 10 ile karşılaştırıldığında yüzde 30’a kadar artırabileceğini, ancak daha iyi bir doğruluk için herhangi bir iddiada bulunmadığını söyledi.

Fark ettiğimiz bir şey, ekran içi parmak izi okuyucuyu kurmak biraz zaman almasıydı; Bunun nedeni, hassasiyeti artırmak için parmak izinizi tam olarak okumak için etkinleştirmeniz gerektiğidir.

Daha önce okuyucuyu Porsche Design Mate RS eşdeğerine kullandık ve o okuyucuyla olan deneyimimiz o kadar büyük değildi. Her olası örnek için çalışıyorum. Bu Mate 20 Pro ile durum böyle değil.

OnePlus 6T parmak izi okuyucusunu kullandık ve Huawei versiyonunda olduğu gibi, kurulum çok fazla şey yakalayabilmek için sensörün devreye girmesi gerektiğinden detay Ancak bir kez bittiğinde, deneyim, neredeyse bir parmak izi okuyucu kadar güzel tepki veriyor.

OnePlus bize şunları söyledi: “Seçilen renkli ışık, kullanılan teknolojinin doğruluğu ve dayanıklılığı için en iyisi olarak test edilmiş ve kabul edilmiştir ve 300 bin dokunma geçirmiştir ve hiçbir bozulma belirtisi görülmemiştir”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

48
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes