PlayStation Classic incelemesi: Eğlence dolu 90’lar partisi


61

 

Nintendo, küçültüldü konsol konseyleri, NES Classic Mini ve SNES Classic Mini ile büyük bir başarı elde ettikten sonra, diğer üreticilerin peşinden koşması sadece bir zaman meselesiydi.

Mini Mega Drive, diğer retro konsollar ve C64 Mini gibi oyun bilgisayarları son zamanlarda ortaya çıkmıştı.

Şimdi Sony’nin dönüşü, ilk girişinin küçük bir versiyonu ile ev konsollarına ve birçok farklı modelle birlikte geliyor. PlayStation Classic, mükemmel olmasını engelleyen uyarılar, bir retro oyuncuların hayalidir.

PlayStation (sonunda PS One olarak yeniden adlandırılacaktır), tam anlamıyla, 1995 yılında ortaya çıktığı zaman bir oyun değiştiriciydi (’94 Japonya’da). Eski nesillerin daha yaygın olarak benimsediği ilk konsoldu – daha önce hiç oyun almayanlar bile.

Oyunları için diskleri ilk kullanan kişi değildi – Sega Mega için bir CD okuyucu yayınladı. 90’ların başında Drive (Genesis) ve sırasıyla CDi, 3DO ve Jaguar ile birlikte Philips, Panasonic ve Atari. Ancak, biçimi ile son derece popüler olan ilk kişi oldu. Aynı zamanda pop kültürünü ve oyun oynamayı bu kadar muhteşem bir şekilde bir araya getiren ilk kişi oldu.

 

Tasarımdan daha küçük

PlayStation Classic tasarımı
  • Orijinal
  • 720p videodan HDMI
  • 4’ten yüzde 45 daha küçük: Oyunlar için 3 sunum

PlayStation Classic’in bir CD sürücüsü yok elbette. Orijinal ile aynı görünüyor, ama dar bir görüş daha küçük (yüzde 45) ve etkili bir şekilde, iyi bir emülasyon teknolojisi için sadece bir durumdur. Orijinal DualShocks’la tam olarak aynı şekil ve stilde iki farklı kontrolörle birlikte gelir, farklı USB konektörleriyle de olsa, ve 20’den fazla farklı ün ve oyuna sahiptir.

Kutunun içine uygun bir HDMI kablosu alırsınız. Modern televizyonlar, ancak sadece bir USB’ye USB’den USB’ye güç veriyor. Bağdaştırıcı yoktur, dolayısıyla yedek bir USB fişi veya güç bağlantı noktasına sahip olmanız gerekir. Bu, üreticilerin küresel pazarlardaki cihazları ve onların farklı güç noktası standartlarını birleştirmesi nedeniyle, bu günlerden daha fazlasını göreceğimiz bir şey.

Konsolun kendisi, 720p video çıkışı sağlayabilmekte, orijinal 480p görüntüleri büyütmek için biraz ) Daha önce PS Ones’i daha önce hiç tıklayamayacağından daha büyük ekranlara uçtuğunda daha iyi.

Dürüst olmak gerekirse, menü sistemi ve oyun içi grafikler, orijinalleri mümkün olduğu kadar gerçek bir şekilde sunarak, büyük ölçüde dokunulmadan bırakıldı. . İlk başta bir şok olabilir, özellikle de 65 inçlik bir OLED üzerinde oynuyor ve gül renkli gözlükler takıyorsanız, ama çok geçmeden kaba ve hazır yaklaşıma alışırsınız.

Oyunların kendileri için daha fazla seçenek gördük. Nintendo’nun eşdeğer makineleri, görsel gereksinimlerinize en uygun olanı seçmek için birkaç farklı grafik stili ve görünüm oranı sunar, ancak PlayStation Classic büyük ölçüde seçimden yoksundur. Tüm oyunlar, 16: 9 düz ekran üzerinde siyah yan çubuklarla yerleştiren 4: 3’te sunulur. Bu senin sıran.

Paşistler, ihtiyacın olan her şey olduğunu söyleyecekti, ama en azından kenar çubuğunu daha yaratıcı bir şeye çevirme seçeneğimizi sevdik – PS logoları ve hatta oyun kapağı sanatı. Ama ne olduğu ve ne zaman bir oyun oynadığın zaman onu utandırıyorsun.

Harika menü sistemi

  • Tasarruf için dahili sanal hafıza kartı
  • Konsoldaki fiziksel sıfırlama düğmesi

Ana Menü orijinal PlayStation için ilk kullanıcı arayüzü etrafında tasarlanmıştır. Orijinal sanat eserleri ile temsil edilen – bir atlıkarınca üzerinde bulunan 20 oyun ile, son derece basit. Bir sanal bellek kartı için bir alt menü vardır; ilk konsolu, oyunları kaydetmeye yarayan özel eklenti kartları gerektirdiğinden. Konsolun üstündeki düğmelerin neler yaptığını açıklayan bir bölüm de var, ama bu konuyla ilgili.

Oyunların hiçbiri ekstra detaylar ve hatta talimatlarla birlikte gelmiyor. Mobil cihazınızdaki bir web sitesine yönlendirmek için bir QR kodu alırsınız. Retro oyunlar bilenler olarak kütüphanenin daha fazlasını yapmak güzel olurdu, belki de her oyunun veya ekranın kısa bir tarihini ekledi, ama ne yazık ki böyle bir şey yok. Gerçekten de, sunulan her oyuna ulaşmak için basit bir portaldır ve işte budur.

Donanımın kendisinde olduğu gibi, güç ve sıfırlama düğmelerini orijinalleriyle tam olarak aynı yerlere yerleştirirsiniz. Çok diskli oyunlar için disk değiştirmeyi gerçekten isteyen bir disk düğmesi de vardır. Bu, özgünlük için büyük bir sallantıdır.

Bir problem var; Nintendo’nun yeniden yayınlanması gibi, ekrana farklı bir oyun oynamak isterseniz, menüye geri dönmek için Classic’in kendisindeki fiziksel sıfırlama düğmesine basmanız gerekir. Oyun kumandasından sıfırlamanın bir yolu yoktur.

Bu, oyunlar arasında kolayca geçiş yapamayacağınız anlamına gelir. Düğmeye bastığınızda konsol, bir oyunda bir ilerleme olarak kaydedilse de, her seferinde makineye gitmesi gereken bir acıdır.

Biraz kısa geliyor

  • 2 x USB DualShock kontrolörleri
  • 1,5 metrelik kablolar

Ayrıca, NES Classic ile olduğu gibi, içerdiği kontrol cihazlarındaki 1,5 metrelik kabloların çoğu oturma odası ortamı için çok kısa olması da bir utanç kaynağı. Yine de genel USB konektörleriyle geliyorlar, böylece bir USB genişletici kullanabilirsiniz ve yardımcı olacak üçüncü parti aksesuarlar da vardır. Gelecekte diğer üreticilerden bazı kablosuz denetleyicileri bile görebiliyoruz.

Mevcut potansiyeller kısa olsa da, kontrolörler mükemmel bir şekilde 90’ların ortasına kadar yaptıkları gibi mükemmel bir şekilde üretiliyor. En son DualShock 4 PS4 gamepadleri deneyimi olan herkes, Klasik orijinallerin ne kadar dinky olduğunu görünce hayrete düşecek, ancak bunlar yerinde. Onlar da iyi yapılmış ve sağlamdırlar.

USB’leri etkin olduklarını düşünerek denetleyicilerin de bir PC veya Mac üzerinde çalışacağını ancak sistem tarafından tanındığını (bilgisayarla test etmedik) umduğunu umuyorduk. Anahtarlar uyumluluk açısından mantıksal olarak atanmış görünmüyor. Belki de birileri gelecekte doğru bir sürücü üretecek, ancak

Söylemeye gerek yok, PS Classic’in kendisi ile harika çalışıyorlar.

Oyunlarla ilgili herşey

  • 20 oyun önceden kuruldu
  • Destek 1 ve 2 oyuncu

Şimdi dahil olan oyunlara geliyoruz ve konseyin eninde sonunda yargılanacağı yer burası. Yeniden keşfedilecek bir mutluluk olan eski okul mücevherleri var. Ama, ve bu en büyük uyarı, aynı zamanda bazı göze batan ihmaller de var.

Konsolda yer alanlardan özellikle 20 başlıktan sekizini seviyoruz: Cool Boarders 2, Tekken 3, Metal Gear Solid, Resident Evil Yönetmen Cut, Grand Theft Auto, Yıkım Derby, Final Fantasy VII ve R4 Ridge Racer Type 4. Rayman ve Oddworld gibi bazı iyi oyunlar var: Abe’s Odyssey, klasikleri olarak sınıflandırılabilir ama diğer sekiz olanlar biz Zamana ve tekrar geri döneceğiz.

Dürüst olmak gerekirse diğer 10’u alabilir veya bırakabiliriz: Battle Arena Toshinden, Akıllı Küp, Atlama Flaşı, Bay Driller, Revelations: Persona, Süper Bulmaca Avcı II Turbo, Sifon Filtresi , Tom Clancy’nin Gökkuşağı Altı, Twisted Metal ve Wild Arms.

Başkalarının teknelerini uçurabilirler ama listemizde olmazsa olmazlar.

Daha çok Tony Hawk’s Pro Skater 2, Wipeout ve Gran Turismo 1 veya 2. Ve nasıl bir Parappa Rapçi veya Crash Bandicoot? Gerçekten de, ünlü 3D platform tasarımcıları veya zamanın ritim oyunları?

Aslında her dışlama için oldukça iyi açıklamalar var. Wipeout’un durumunda, orijinaldeki inanılmaz parçaların her biri için müzik lisanslarının süresi doldu, muhtemelen Tony Hawk’in Pro Skater’a yönelik lisansı da. Ve Parappa Rapper ve Crash’in her ikisi de son zamanlarda remastered versiyonlarda yer aldılar, bu yüzden de güncellenmiş varyantlar hala mevcut olduğunda eski, kaba ve hazır sürümlerinde görünmeyeceklerdi.

Yine de utanç verici. Dönemin en büyük oyunlarından bazıları olmadan, herhangi bir PS One reissue eksik görünüyor. Neyin var, ama daha iyi olabileceğini hissetmenize yardımcı olamıyorsunuz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

61
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes