Profesyonel Canlı Yayınlar Üretmek İçin 5 Temel İpucu


60

Canlı yayınlar, içerik oluşturucuların kitleleriyle daha doğrudan bağlantı kurmaları için bir yoldur. Önceden kaydedilmiş içeriği serbest bırakmak yerine, çalışmalarınızın gerçek zamanlı olarak görüntüleyenlere canlı bir görüntüsünü sunarsınız. Büyük mesafelerle ayrılsanız bile, en sadık takipçilerinizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur.

Canlı yayınlar, olabildiğince gerçek ve hazırlıklı olmaya büyük önem veriyorlar. Ancak bu, profesyonel olmayan profesyonel videolar oluşturmak için bir bahane değildir. Canlı akış izleyicilerinizi artırmak için konusunda ciddiyseniz, canlı yayınlarınızın daha profesyonel görünmesini sağlamak için bazı basit ve etkili yollar bulabilirsiniz.


1. Canlı Yayın Barındırma Hizmetine Yatırım Yapın

Yeni başlayan içerik oluşturucularının çoğu, LiveYouTube veya Twitch’te akışını tercih ediyor. Bu tür platformları kullanırken, hazır bir akış kurulumu hazırladığınızda, sonuçta platformda fayda sağlanmış olur.

Yayın yaptığınız video, içeriğinizde görüntülenen sosyal medya platformunun logosuna sahip olacak. Ayrıca, videonuzu tıklayan herkes sosyal medya sitesine yönlendirilir. Bu, videonuzda ki herhangi bir tıklamanın ve sayfa görüntülemenin web sitenize değil sosyal medya platformuna fayda sağlayacağı anlamına gelir.

Bunun yerine, profesyonel bir video barındırma hizmetine yatırım yapmayı düşünün. Bu, içeriğinizi kendi web sitenizde barındırmanızı sağlar. Videonuzu tıklayan herkes sitenize yönlendirilir. Kendi marka logonuzu videolarınıza da yerleştirebilirsiniz.

Bu, videonuzun para kazanma seçeneklerinden de sorumlu olmanızı sağlayacaktır. Profesyonel video barındırma hizmetleri, daha iyi güvenlik özellikleri ve yerleşik analitik sağlar. Son olarak, 7/24 müşteri desteğine erişebilir ve içeriğinizin tüm lisans hakları sizin tarafınızdan saklanır.


2. Doğru Canlı Yayın Ekipmanı Satın Alın

Doğru Canlı Yayın Ekipmanı Satın Alın

Resim kaynağı: Marco Verch / Flickr

Artık tek ihtiyacınız olan şey, izleyicilere canlı yayın videoları ile internet bağlantısı olan bir akıllı telefon. Bu strateji küçük dozlarda çalışabilirken, buna çok fazla güvenmek tehlikelidir. Düşük kaliteli kameraların, iyi videolar üretmek için sıraya girecek çok fazla dış etkene ihtiyacı vardır. Kötü aydınlatma ve / veya ses, canlı akışınızı bozabilir.

Bu yüzden iyi videografi ekipmanlarına yatırım yapmak önemlidir. Şunları içeren ekipman:

  • 1080p veya daha yüksek çözünürlükte çeken bir kamera.
  • Yerleşik olmayan, ayrı olarak satılan mikrofonlar.
  • Hızlı geniş bant internet bağlantısı.
  • Videonuzu canlı akış için uygun bir biçime dönüştürmek üzere uygun ayarlara ayarlanan katı kodlayıcı yazılımı.

Doğru ekipmana yatırım yapmaktan başka, o ekipmanı nasıl kullanacağını gerçekten bilen birisine de sahip olmanız gerekir. En iyi videoyu yakalamak için birçok seçenek arasında nasıl geçiş yapacağınızı bilmiyorsanız, pahalı bir DSLR satın almanın hiçbir anlamı yoktur.

Kendiniz hakkında bilgi sahibi değilseniz, saatlerce profesyonel bir video yapımcısı kiralamayı veya kaliteli videolar hazırlamanın temelleri hakkında üyelerden tavsiye isteyebileceğiniz çevrimiçi film yapımı topluluklarına katılmayı düşünün.


3. Uygun Bir Komut Yazma

Birçok içerik oluşturucu, kitlelere gerçek bir deneyim sunmak için canlı akışlarını reklamlarını tercih etmeyi tercih ediyor. Ancak, canlı bir performans verdiğiniz için temel bir betiğe yer olmadığı anlamına gelmez. Canlı yayınınızın bir dizi potansiyel gelecek abonenin görebileceğini unutmayın. Yanlış şeyi yapmak veya söylemek, bu potansiyel aboneleri videolarınızdan hızlı bir şekilde çevirecektir.

Canlı akış sırasında yapmayı planladığınız bir senaryoyu yazmaya zaman ayırın. Bu, aklınızı temizlemeye yardımcı olacak ve akışla tam olarak neyi başarmayı umduğunuzu size hatırlatacaktır. Senaryonun tamamını ezberlemeye çalışmana gerek yok. Ama onu elinizin altında tutun ve ihtiyacınız olduğunda referans gösterebilmeniz için görünümden gizleyin. Komut şunları içerebilir:

  • Canlı yayın sırasında tartışmak istediğiniz ana konular hakkında genel noktaları.
  • Bağışlamak istediğiniz hayranların ve patronların isimleri.
  • Özellikle konuşmaktan kaçınmanız gereken konular.
  • Videonuza eklemek istediğiniz zor adlar, kelimeler veya kelime öbekleri.
  • Canlı yayına dahil etmeyi hatırladığınız diğer tüm noktalar.

4. Canlı yayına başlamadan önce her şeyi iki kere test edin

Gerçekleştirebilecek en profesyonel olmayan şey, teknik sorunlarınız nedeniyle canlı yayının kesintiye uğramasıdır. Ve bir dizi farklı ekipmanla çalışırken bu tür konular depresif şekilde yaygındır. Bu nedenle gerçek akış oturumu öncesinde bir test çalışması yapmak çok önemlidir.

Bu deneme çalıştırma oturumunu tıpkı gerçek canlı yayın yaptığınız gibi ele alın. Her şeyi, canlı akış gününde istediğiniz şekilde ayarlayın. Ardından çevrimiçi bir test akışı elde edin. Arkadaşlarınızın ve ailenizin ayar yapmasını ve kıvrıklıkların üzerinde çalışmanıza yardımcı olmasını isteyin. Akış yayındayken sorun gidermeye başlayın.

Hem düşük hem de yüksek kaliteli video ayarlarını deneyin. Kamera ve ses ayarları ile oynayın. Gerekirse konumunuzu ayarlayın. Canlı akış sırasında kullanmayı planladığınız ekipmanı kontrol edin.

Test koşusu, mükemmel canlı akış deneyimini elde edene kadar gerektiği kadar defa yapılmalıdır. Tüm kurulumdan memnun kaldığınızda, gerçek canlı akış etkinliğine geçebilirsiniz.


5. Beklemede Yedeklemeler Var

En iyi çabalarınıza rağmen, canlı akışın büyük günlerinde hala işler ters gidebilir. Denetiminiz dışında olan kurulumunuzla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bir yedek akışa sahip olmak çok önemlidir. Çoğu profesyonel akış hizmeti, size bir yedek akış URL’si sağlar. Bu, ana akışınız çevrimdışı olduğunda, video oynatıcılar yedek akışa geri dönecekleri anlamına gelir.

Ayrıca, canlı akış sırasında yedek video ve ses ekipmanına sahip olmak iyi bir fikir. Bu nedenle, arızalı ekipman nedeniyle bir aksaklık meydana gelirse, çok fazla hava kaybı olmadan hızlıca değiştirebilirsin.


İyileştirme Yapmaya Devam Etmek

Bir oyun oturumu ya da canlı bir müzik performansının akışını yaşamaya niyetiniz olsun, profesyonel canlı akışlar yapmak roket bilimi değildir. Ve erken teşebbüslerinizle ilgili sorunlar olmak zorundayken, erken sorunları çözmek için kendinize karar verirseniz, gelecek oturumlar sonuç olarak çok daha iyi olmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

60
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes