Programlamada Dünyanın En İyi 10 Ülkesi


0
programlama dilleri nedir hangi ülke programlamada en iyi
programlama dilleri nedir hangi ülke programlamada en iyi

Programlama son 1 asırdır adını giderek sıklıkla duyuran teknoloji ve bilişim çağının gelişmesine vesile olan hatta temeli niteliğinde sayılan bir iştir. Şuan bu yazıyı okuduğunuz cihazdan tutunda Cep telefonu, diz üstü masaüstü bilgisayarlar, tabletler yazar kasalar, robotlar daha aklınıza gelmeyecek bir çok alanda programlama dilleri kullanılır.

Programlama ile uğraşan yada bu işe merak salmış kişiler HackerRank sitesini duymuştur büyük ihtimal duymayanlar için site neredeyse tüm programlama dillerini geliştirme paylaşma tartışma gibi bir çok alanda dünyanın her yerinden bir çok katılımcının bulunduğu bir web sitesi öyle ki 1.5 milyonu geçkin geliştirici kitlesi mevcut.

HackerRank yapılan bir çalışma ile dünyanın en iyi programcılarının olduğu ülkeleri sıralamışlar gelin listeye beraberce bakalım insanın aklına hemen ABD ve Hindistan geliyor ama kendileri listede bayağı bir geride

1 Çin

Çin her alanda olduğu gibi programlama da da adını duyuruyor ve listenin 1. sırasına adını sabitliyor HackerRank yaptığı araştırmaya göre Çinli programcılar bir problem veya fonksiyonel bir duruma anında müdahale edebiliyorlar

2 Rusya

Rusya da önemli bir ülke ve bu alan da da adını duyuruyor. Özellikle en popüler argoritma çeşitliliği olunca ruslar ön plana çıkıveriyor.

3 Polonya

Java oldukça önemli bir programlama dilidir ve HackerRank kullanıcıları arasında sıklıkla tercih edilmektedir. listenin 3. sırasına yerleşen Polonya özellikle Java konusunda ön plana çıkıyor ayrıca Polonya okullarında bu dili ders olarak okutuyor.

4 İsviçre

HackerRank zorluk kriterlerinden 9 tanesini baskın bir şekilde geçen İsviçreli programcılar özellikle Paskal ağırlıklı çalışıyor bu dil bir çok dilin de temeli.

5 Macaristan

Macaristan bir çok programlama dilini okullarında ders olarak işletiyor hem de ilk ve orta derecede ki okullarda bu Macaristan bu uygulamayı hayata geçiren ilk Avrupa ülkelerinden biri listede 5. Sıraya oturmasına şaşmamalı adamlar temelden yetiştiriyor.

6 Japonya

Evet ismi en çok merak edilen ülkelerden biri de Japonya. Özellikle yapay zeka ve robotik alanda bir hayli ilerleyen Japonlar listeye 6. sıradan giriş yaptı. Japonya üniversitesinden geliştirilen yapay zeka sayesinde kanser hastası bir kadın kurtarılmıştır.

7 Tayvan

Yüksek veritabanı, argoritma, Fonksiyonel programlama da öne çıkan ülke 7 sırada ülkede Python baskın bir dil olarak gözüküyor.

8 Fransa

Fransa da baskın dil olarak C++ kullanılıyor. Fransa da ki ilk okullarda bu dilin eğitimi 2014 yılından beri veriliyor.

9 Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Betik Zorluklara hakim ayrıca HackerRank yapılan matematik yarışmaların da 2. oldular ülke 9. sıraya yerleşti.

10 İtalya

İtalya veritabanı konusunda bir hayli ilgili HackerRank Apple İtalya kıyılarında Napoli Federico Üniversitesinde 600 programcı için yeni bir eğitim alanı kurdu.

Türkiye

Türk halkı geliştirdikleri bir argoritma sayesinde facebook gibi sosyal medya sitelerinde paylaşılan hastaları iyileştirebiliyor. Hatta bu argoritma ile yapılan beğeni ve paylaşım karşılığı hastaya para aktarabiliyorlar her beğeni 5 tl paylaşımlar ise 10 tl idi sanırım Sazan denilen bu argoritma dini ve vicdani değerler ile bütünleşince daha da etkili oluyor. Benzer facebook Paylaşımları

zor-ama-1000-kisi-amin-yazabilir-mi
zor-ama-1000-kisi-amin-yazabilir-mi

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
Zekice Zekice
0
Zekice
love love
0
love
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
lol lol
0
lol
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
omg omg
0
omg
Havalı Havalı
0
Havalı
win win
0
win
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir