Python Programlamayı Öğrenmek İçin En İyi 5 Web Sitesi


61

Son on yılda, Python programlama dili her tür kodlama için popülaritesiyle patladı. Web geliştiricilerinden video oyun tasarımcılarına, veri bilimcilerden şirket içi araç yaratıcılarına kadar pek çoğu Python’a aşık oldu.

Niye ya?

Çünkü Python öğrenmesi kolay, kullanımı kolay ve çok güçlüdür.

Python programlamayı öğrenmek ister misiniz? Python’u çevrimiçi olarak öğrenmenin en iyi kaynaklarından ve yollarından bazıları, bunların çoğu tamamen ücretsizdir. En iyi sonuçlar için, her birinin kendi artıları ve eksileri olduğu için bu sitelerin TÜMÜNÜ kullanmanızı öneririz.

Siteler yabancı kaynak İngilizcesi olmayanlar için:

Chrome Translate Eklentisi:

Firefox Translate Eklentisi:

1. How to Think Like a Computer Scientist

python ile hello word yazdırmak

Web’deki en iyi Python öğreticilerinden biri, “Bilgisayar Bilimi Nasıl Düşünülür?” Etkileşimli web öğreticisi harikadır, çünkü sadece Python programlama dilini nasıl kullanacağınızı değil, aynı zamanda bir programcı gibi nasıl düşüneceğinizi de öğretir. Kod ilk kez dokunduğunuzda bu site sizin için çok değerli bir kaynak olacaktır.

Bununla birlikte, bir bilgisayar bilimcisi gibi düşünmeyi öğrenmek, zihinsel paradigmanızda tam bir değişim gerektireceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu vardiyayı kavramak, bazıları için zor ve diğerleri için zor olabilir, ama devam ettiğiniz sürece, sonunda tıklayacak. Ve bir bilgisayar bilimcisi gibi düşünmeyi öğrendikten sonra, Python dışındaki programlama dillerini kolaylıkla öğrenebileceksiniz!

2. The Official Python Tutorial


Python’u resmi Python web sitesinden daha iyi öğrenmek için daha iyi bir yer var mı? Dilin yaratıcıları, sizi dilin temelleri hakkında yönlendiren büyük ve yararlı bir rehber hazırladılar.

Bu web öğreticisinin en iyi kısmı, ilerlemeden önce onları gerçekten anladığınızdan emin olmak için yavaşça hareket edip, belirli kavramları aklınıza yatana ve oturana kadar irdelemektir. Web sitesinin biçimlendirmesi basit ve göze hoş geliyor, bu da tüm deneyimi çok daha kolay hale getiriyor.

Programlamada biraz arka planınız varsa, resmi Python öğreticisi sizin için çok yavaş ve sıkıcı olabilir — ama eğer yepyeni biriyseniz, muhtemelen yolculuğunuzda vazgeçilmez bir kaynak olduğunu göreceksiniz.

3. A Byte of Python


python öğreten web siteleri

Python web öğretici dizisi A Byte Python öğrenmek ve programlama ile önceki deneyime sahip olanlar için harika. Öğreticinin ilk kısmı, bilgisayarınızda bir Python yorumcusu kurmak için gerekli adımları atmanızı sağlar, bu da ilk zamanlayıcılar için zahmetli bir süreç olabilir.

Bu sitenin bir dezavantajı var: Çok hızlı bir şekilde dalmaya çalışıyor. Python’lu biri benim kemiğimde yaşadıkça, yazarların dil boyunca ne kadar hızlı hareket ettikleriyle yeni doğanların nasıl korkutulabildiğini görebiliyorum.

Fakat eğer devam ederseniz, Python’un bir Byte’ı fantastik bir kaynaktır.

Hala Yapamaz mısın?

İlk önce bu listedeki diğer Python öğretici web sitelerini deneyin ve dili daha iyi kavradıktan sonra tekrar gelin ve tekrar deneyin.

4. LearnPython


LearnPython ile dili kynağından öğren

Önceden listelenen Python öğretici sitelerinin aksine, LearnPython harikadır çünkü web sitesinin kendisi bir Python yorumcısına sahiptir. Bu, web üzerinde Python kodlama ile oynayabileceğiniz anlamına gelir ve ilk olarak sisteminizde bir Python yorumcusu kurmanız ve bir Python yorumcusu kurmanız gerekliliğini ortadan kaldırır.

Elbette, dil ile ciddiye almayı planlıyorsanız, sonunda bir yorumlayıcı kurmanız gerekir, ancak LearnPython aslında kullanmadığınız bir dili ayarlamaya çok fazla zaman ayırmadan önce Python’u denemenize izin verir.

LearnPython’un öğreticisi, kodu gerçek zamanlı olarak oynamanıza, değişiklikler yapmanıza ve öğrendikçe denemeler yapmanıza olanak tanıyan yorumlayıcıyı içerir. Her dersin sonunda programlama alıştırmaları da yararlıdır.

5. Learn X in Y Minutes: Python 3


Diyelim ki çok fazla programlama deneyiminiz var ve bir programcı gibi düşünmeyi zaten biliyorsunuz, fakat Python sizin için yeni ve sadece dilin gerçek sözdizimi ile kavramak istiyorsunuz. Bu durumda, Y Dakika’da Öğren X, sizin için en iyi web sitesidir.

Bu sitenin adı, Python’un tüm sözdizimsel nüanslarını kod biçiminde ortaya koyuyor. Böylece, Python’un sözdiziminin tüm önemli bitlerini 15 dakikadan daha kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bir referans olarak yeterli olacak kadar kısadır – sayfayı yer imlerine ekleyin ve Python’un belirli bir yönünü unuttuğunuzda ona geri dönün.

Aslında, Learn X in Y Minutes: Python 3, herhangi bir programlama dilinin söz dizimini öğrenmek için en sevdiğim kaynaktır.

Bonus Kaynağı: CodeWars

CodeWars, programlama bilginizi test etmek için oyunlaştırılmış bir yol olduğu için bir öğretici değildir. Bu, sözde Python web sitelerinden öğrendiklerinizi alıp bunları gerçek hayattaki problemlere uygulamak için zorlayan yüzlerce farklı kodlama bulmacalarından (“katas” olarak adlandırılır) oluşur.

CodeWars’daki kataslar zorlukla kategorize edilir ve onlar için öğretici bir kaliteye sahipler, böylece her bir yapbozdan geçerken kesinlikle öğreneceksiniz. Katayı tamamladığınızda, “yukarı seviye” yapar ve daha sert katalara erişirsiniz. Ama en iyi kısım? Çözümlerinizi, başkaları tarafından sunulan çözümlerle karşılaştırabilirsiniz, bu da öğrenmenizi önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Göreceli olarak sığ bir öğrenme eğrisi olmasına rağmen, Python çoklu uygulamalarda kullanılabilecek güçlü bir dildir. Popülerliği yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde büyümüştür ve dilin yakında herhangi bir zamanda kaybolacağına dair bir işaret yoktur.

Hala sorularınız mı var? Python programlama hakkında en sık sorulan sorulara cevaplarımızı inceleyin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

61
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes