Renal Diyet: Sağlıklı Böbrekler ve Kaçınılması Gereken Gıdalar İçin Kanıtlanmış Besinler


103

Renal diyet, kronik böbrek hastalığından (KBH) muzdarip olmanız durumunda faydalı olabilecek böbrek dostu yiyecekleri içerir. Meyveler ve sebzeler, balıklar ve küçük porsiyon yağsız et gibi yiyecekler böbrekler için iyi olan yiyeceklerdir. CKD'niz varsa böbrek sağlığınızın korunmasına yardımcı olmak için, sodyum, potasyum ve fosfor bakımından yüksek gıdalardan kaçınmak da önemlidir

Kronik böbrek hastalığı böbreklerin vücuttaki tuzları ve mineralleri temizleme fonksiyonunu bozar. Bu nedenle, böbrek diyetinin (veya böbrek dostu diyet) iyi böbrek sağlığını destekleyen diyet olması esastır. Bu aynı zamanda CKD'nin ilerlemesini yavaşlatabilir ve daha iyi, daha doyurucu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Bu makalede, böbrek hastalığında hangi yiyeceklerden kaçınacağınızı öğreneceksiniz. Böbrekleriniz için iyi olan böbrek diyetindeki sağlıklı gıda seçimleri hakkında da bilgi edineceksiniz.

Renal Diyet ve Böbrek Hastalığı Arasındaki Bağlantı

Böbrekleriniz kanı süzmeye, atıkları gidermeye yardımcı olan fasulye şeklindeki organlardır. mineralleri dengeleyin ve sıvı dengesini sağlayın.

KBH veya böbrek hastalığınız varsa, böbrek sağlığını artıran yiyecekler tüketmeniz şarttır.

Derginin Besin maddeleri böbreğe uygun hale geldiğini bildirdi diyet böbrekleri daha fazla zarar görmekten koruyabilir. Kronik böbrek hastalığınız varsa, böbrekler için iyi olan yiyecekleri tüketmek vücutta başka komplikasyonlara yol açabilecek mineral birikimini önleyebilir. (1)

Bir kohort çalışması, böbrek hastalığından kaçınmak için yiyecek içeren bir böbrek diyetinin KBH semptomlarını iyileştirdiğini buldu. Sağlıklı bir böbrek diyetine geçmek KBH sonuçlarının yaklaşık% 20 oranında artmasına yardımcı oldu. (2)

Nefrofarmakoloji Dergisi renal bir diyetin sodyum ve potasyum alımını günde en fazla 2 gram ile sınırlaması gerektiğini bildirmiştir. Renal diyet menüsündeki fosfor sınırı günde 800 mg'a kadardır. (3)

Renal diyet ayrıca böbrek hastalığının evresine bağlı olarak diyet kısıtlamaları da içerir. Örneğin, kronik böbrek hastalığı evre 3 diyeti, proteini vücut ağırlığının kg'ı başına 0,8 g ile sınırlar. Bunun nedeni, proteinin böbreklerin filtrasyon etkinliğini etkileyebilmesi ve CKD'yi kötüleştirebilmesidir. (4)

Bununla birlikte, hemodiyalizin gerekli olduğu ciddi böbrek hastalığı vakalarında, böbrek diyetinde protein alımı artar. (5)

Renal Diyet Nedir?

Renal diyet menüsü, böbrekler için iyi olduğu bilinen ve böbrek hastalığına bağlı yiyeceklerden kaçınan gıdaları içerir. Renal diyet, kronik böbrek hastalığı evresine bağlı olarak bir kişinin diyet ihtiyaçlarına da uyarlanmalıdır.

Genel olarak, renal diyet sodyum, potasyum ve fosfor bakımından yüksek gıdaları kısıtlar.

CKD olgularında bu minerallerin böbrek fonksiyonuna etkisi

Böbrek diyeti üzerine sodyum etkisi

Böbrek dostu diyet, sodyumu kısıtlar çünkü çok fazla tuz kan basıncını, idrardaki protein seviyelerini arttırır (proteinüri) ve CKD'yi daha da kötüleştirebilir.

Dergi Diyaliz Seminerleri ortalama olarak, insanların günde ortalama 2.3 gram günlük önerilen limitten daha fazla sodyum tüketme eğiliminde olduklarını bildirmektedir. Bununla birlikte, renal bir diyet tuzlu yiyecekleri kısıtlamalıdır çünkü proteinüriyi arttırırlar ve diğer tedavilerin faydalarını sınırlarlar. (6)

Sağlıklı insanlar bile diyette sodyum kullanımını kısıtlamalıdır, çünkü sodyum nedeniyle hipertansiyon KBH riskini arttırmaktadır. (6)

Ulusal Böbrek Vakfı, işlenmiş gıdaların, hazır yiyeceklerin, kurutulmuş yiyeceklerin ve tuzlu atıştırmalıkların yüksek seviyede sodyum içerdiğini söylüyor. Etiketli ambalajların kontrol edilmesi ve pişirme sırasında düşük sodyumlu alternatiflerin kullanılması sodyum alımınızı izlemenize yardımcı olabilir. (7)

Potasyumun böbrek diyetine etkileri

Potasyum, sağlıklı bir kalp ve doğru kas fonksiyonu için gerekli olan bir mineraldir. Bununla birlikte, böbrek dostu bir diyet, potasyum bakımından zengin gıdaları kısıtlar, böylelikle, bozulmuş böbrek fonksiyonu vücudunuzda çok fazla potasyum oluşturabilir – hiperkalemi.

Derginin Besinler kronik böbrek hastalığının erken dönemlerinde, Renal diyette potasyum yönünden zengin gıdaların alımını sınırlamak gerekli olmayabilir. Potasyum yönünden zengin besinler kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir ve KBH belirtilerini iyileştirebilir. (8)

Bununla birlikte, ileri KBH vakalarında, doktorlar hiperkalemiyi önlemek için potasyumun günde 3 gramdan fazla olmamasını önermektedir. (8)

Araştırmacılar, düşük böbrek fonksiyon diyetinde çok fazla potasyumdan kaçınmanın yanı sıra, aralıklı hemodiyaliz hastalarına, özellikle meyve ve sebzelerin, birçok potasyum bakımından zengin bitki kaynaklı gıdaları sınırlandırmasını veya bunlardan kaçınmasını, sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebileceği konusunda uyardılar. ve kabızlık veya hipertansiyon gibi koşullara katkıda bulunabilir. (9)

Bununla birlikte, araştırmacılar, kesin veri eksikliğinden ve ileri çalışmalar yapılıncaya kadar doktorların yüksek potasyumlu gıdaların kısıtlanmasını tavsiye etmeye devam etmeleri gerektiği konusunda hemfikirdiler. (9)

Fosfor böbrek diyetini nasıl etkiler

Fosfor, protein bakımından zengin gıdalarda yaygın olan esansiyel bir mineraldir. Bilimsel araştırmalar, çok fazla fosforun böbrek fonksiyonunu etkileyebileceğini ve KBH semptomlarını ağırlaştırabileceğine işaret etmektedir

Bir 2017 incelemesinde, fosforlu gıdaların böbrek yetmezliği diyeti ile sınırlı olmasının, böbrek hastalığının aşırı fosfor atılımını kısıtladığının bildirildiği bildirilmiştir. Çok fazla fosfor kalsiyum birikmesine neden olabilir ve kemik sağlığını, akciğer fonksiyonunu ve kardiyovasküler sağlığı etkileyebilir. (10)

Böbrek diyetinde protein alımı

CKD'nin ilerleyen aşamalarında, protein genellikle böbrek dostu bir diyetle sınırlıdır, çünkü fosfor protein bakımından zengin gıdalarda bulunur.

Dergi Böbrek Uluslararası Raporları 2018’de, proteinin kronik böbrek hastalığına etkisi üzerine birçok çalışma hakkında bir derleme yayınladı. Birçok çalışma, düşük proteinli bir diyetin kronik böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlattığını göstermektedir. Bununla birlikte, proteini kısıtlayan bir diyet de yetersiz beslenmeye ve diğer komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, gözden geçirme, KBH hastalarında böbrek fonksiyonlarını korumak için diyet danışmanlığının ve makul protein alımının azaltılmasının gerekli olduğu sonucuna varmıştır. (11)

Renal Diyetin Bir Parçası Olarak Yenilebilecek Potasyumlu Yiyecekler

Böbrek hastalığı diyeti, potasyum alımını günde 3 gramdan daha az olacak şekilde sınırlandırmak için düşük potasyumlu yiyecekleri içermelidir. Bununla birlikte, hiperkalemi riskiniz yoksa, bilim adamları günde 4.7 gram alabileceğinizi söylüyorlar. (8)

Böbrekleriniz için iyi olan düşük potasyum meyveleri

Burada, aksi belirtilmedikçe porsiyon başına porsiyon düşük ve eklenebilir böbrek diyetine. (23) 1'den fazla porsiyon yemek, daha yüksek bir potasyum gıdaya daha düşük bir potasyum yiyecek yapabilir.

 • Derinin üzerinde% 6 olan 195 mg potasyum içeren bir ortam elma normal bir diyette günlük alım (RDI) önerilir. Bununla birlikte, derisiz bir elmayı yerseniz, içinde sadece 145 mg potasyum bulunur. (9, 10) Küçük bir armut 172 mg potasyum içerir. (11)
 • Yarım bir greyfurt 166 mg potasyum içerir. (12) Lütfen greyfurtun bazı genel ilaçlarla etkileşime girebileceğini unutmayın, bu nedenle aldığınız ilaçlar üzerindeki etkisinden emin değilseniz doktorunuza danışın.
 • 1 orta Portakal (1 orta) 237 potasyumun mg'si. (13)

Böbrek dostu bir diyet için iyi seçenek olan diğer düşük potasyum meyveleri 1 bütün erik (100 g 157 mg potasyum içerir) (15), 1 küçük şeftali içerir. (100 g başına 190 mg potasyum) (16), 1/2 su bardağı ananas (100 g başına 109 mg potasyum) (17) ve 1 su bardağı karpuz (100 g başına 112 mg potasyum). (18)

Böbrekleriniz için iyi olan düşük potasyumlu sebzeler

Sebzeler, kronik bir böbrek hastalığı diyetinde önemlidir, çünkü önemli besin maddeleri ve lif içerirler. Bununla birlikte, böbrek diyetinde hangi sebzelerin iyi olduğunu bilmelisiniz.

Tersbelirtilmediği sürece, kısım başına (1/2 su bardağı) potasyum düşük olan bazı sebzeler . (23) 1'den fazla porsiyon yemek, daha yüksek bir potasyum besinine daha düşük bir potasyum yiyecek yapabilir [1/2659037] 1/2 fincan pişmiş lahana . (19, 20) 1/2 fincan karnabahar . Sebzeyi kaynatıp potasyum içeriğini düşürebilirsiniz. (21, 22)

Potasyum düşük porsiyon başına ve böbrek dostu olan diğer meyveler böbrek diyetinde 1/2 bardak pişmiş havuç (25), 1 sap kereviz (26), 1/2 su bardağı yeşil bezelye (27), ve 1/2 su bardağı soğan (27) ve 100 g başına 146 mg potasyum. (28)

Sebzelerin bol suyla haşlanmasının veya pişirilmesinin genellikle potasyum içeriğini azalttığını hatırlamakta fayda var.

Böbrek hastalığına iyi gelen diğer düşük potasyumlu gıdalar

Porsiyon başına diğer gıdalar Böbrek diyetine dahil edebileceğiniz beyaz ekmek, makarna ve pirinci içerir. (23)

Potasyum İçinde Yüksek Beslenme Renal Diyette Kaçınması Gerekenler

Eğer özellikle sonraki evrelerde kronik böbrek hastalığınız varsa, yüksek potasyum içeren meyvelerin sınırlandırılması önemlidir

Böbrek hastalığından kaçınmak için

Renal diyetten çıkmanız gereken yüksek potasyum meyvelerinin bazılarına ( porsiyon büyüklüğü ½ fincan, aksi belirtilmediği sürece ) bakalım. (23) 1/2 bütün muz . (29)

 • 1 bütün nar . (30, 31)
 • 1 orta mango . (32)
 • Potasyum içeriğinden dolayı böbrek dostu bir diyetten kaçınılması gereken diğer meyveler porsiyon başına kurutulmuş meyveleri içerir (bazı kurutulmuş meyveler 996 mg'a kadar alabilir) 100 g için potasyum!) (33), tatlı karpuz (34), 1 orta boy kiverli (35).

  Böbrek beslenmesinden kaçınılması gereken diğer yüksek potasyum gıdaları

  • ] 1/4 bütün avokado . (36) [19659038] Pancar . (37)
  • Kuru fasulye . (38)
  • Beyaz ve tatlı patatesler . (39, 40)
  • Domatesler . (41)

  Porsiyon başına diğer yüksek potasyumlu yiyecekler böbrek hastalığınız varsa 1 bardak süt, Brüksel lahanası, yaban mersini, balkabağı ve pişmiş ıspanak konusunda dikkatli olmalısınız. (23)

  Böbrekler İçin İyi Olan Sodyumda Düşük Gıdalar

  Böbrek sağlığı için böbrek diyetini izlemenin en önemli yönlerinden biri, sodyum bakımından zengin gıdalardan kaçınmaktır. Tuzlu yiyecekler, kesinlikle böbrek dostu bir diyetten kaçınılması gereken en önemli yiyeceklerden bazılarıdır.

  Genel olarak, taze meyve ve sebzeler doğal olarak sodyum bakımından düşüktür. CKD diyeti ile kendi yemeğinizi sıfırdan hazırlarsanız, yiyeceğin sodyum içeriğini kolayca kontrol edebilirsiniz.

  Böbrek sağlığı için yiyecekleri lezzetli ve iştah açıcı hale getirmek için, lezzetlerini arttırmak için çeşitli baharatlar ve otlar ekleyebilirsiniz. [19659003] Ulusal Böbrek Vakfı'na göre, yiyeceklerin tadına bakmak için kullanılan yiyecek yerine sarımsak, karabiber, limon suyu ve soğan verilebilir. (7)

  Sodyumda Böbrekler için Kötü olan Yüksek Gıdalar

  Sağlık komplikasyonları nedeniyle düşük böbrek fonksiyon diyetini takip etmek zorunda kalırsanız, yiyeceğinize tuz eklemekten kaçınmalısınız.

  Böbrek hastalığından kaçınmak için sodyum yüklü yiyeceklerden kaçınılması

  Böbrek diyetinden kaçınmak için yüksek sodyumlu yiyecekler

  Her tür işlenmiş yiyeceğin değişik miktarlarda tuzu olabilir. Bu nedenle, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü, sodyum içeriği için gıda etiketlerinin dikkatlice kontrol edilmesini önerir. (42)

  Yüksek sodyum içeriği nedeniyle genel olarak kaçınılan yiyeceklerden bazıları şunlardır: (7)

  • Hazır yiyecekler . Pek çok hızlı yiyecek, hazır yemekler, ticari karışımlar, pizzalar ve konserve soslar yüksek sodyum seviyeleri içerir.
  • İşlenmiş yiyecekler . Konserve çorbalar, pizza sosları, sebze suları, et suları ve konserve sebzeler üzerindeki gıda etiketlerini de kontrol etmelisiniz.
  • Süt ürünleri . Peynir, böbrek hastalığınız varsa, iyi olmayan, şaşırtıcı derecede yüksek seviyelerde sodyum içerebilir
  • Sertleşmiş yiyecekler . Tuz, birçok yiyeceğin kür işleminde kullanılır. Böbrek hastalığından kaçınılması gereken yiyecekler arasında pastırma, lahana turşusu, jambon, turşu ve zeytin vardır.
  • Diğer yüksek sodyumlu yiyecekler . CKD'niz varsa, sosisli sandviç, soya sosu, şişelenmiş salata sosu ve tuzlu tereyağı gibi yiyeceklerden uzak durmak iyidir

  İyi haber, sodyum bakımından zengin yiyeceklere bol miktarda sağlıklı alternatifler olduğu. Örneğin, düşük sodyumlu seçeneklere bakabilirsiniz. Eğer konserve sebzeler kullanıyorsanız, sebzeleri kullanmadan önce iyice durulayın.

  Renal Diyetin Bir Parçası Olarak Böbrekler İçin İyi Olan Fosforlu Gıdalar

  Doktorunuz, böbrekiniz için düşük fosforlu yiyecekler seçmenizi önerebilir dostu diyet. Böbrek fonksiyonunuz düşükse, vücudunuzda nispeten düşük seviyelerde fosfor bile oluşabilir ve sağlığınız üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

  Çoğu bitki bazlı gıdalar bir miktar fosfor içerir. Fosfor ayrıca birçok hayvansal gıdada proteinde bulunur. Ulusal Böbrek Vakfı'na göre, bitki proteinlerinden kaynaklanan fosfor, hayvansal protein kaynakları kadar emilmez. (45)

  Mayo Clinic’ten doktorlar, fosforu az olan bazı yiyecek türlerinin yağsız et, yumurta, kümes hayvanları, az yağlı süt ürünleri ve ev yapımı yemekler içerdiğini söylüyorlar. (46)

  Renal Diyetin Bir Parçası Olarak Kaçınmaması Gereken Fosforlu Yüksek Gıdalar

  Eğer böbrek hastalığından kaçınmak için yiyecek arıyorsanız, o zaman fosforun yiyeceklerinizde nerede gizlenebileceğini bilmek önemlidir.

  Uluslararası Nefroloji Dergisi 1 gram proteinin 13-15 mg fosfat içerdiğini söylüyor. Bundan, sindirim işlemi sırasında% 30 ila% 70 oranında emilir. (47)

  Ulusal Böbrek Vakfı'na göre, fosfor bakımından zengin bazı yiyecekler arasında sığır veya tavuk karaciğeri, süt ürünleri, bira ve kolalar bulunur. (45)

  Böbrek hastalığınız varsa kaçınılması gereken yiyecekler, fosforun eklendiği işlenmiş yiyeceklerdir. Bir gıda katkı maddesi olarak fosfor vücutta tamamen emilir. (45)

  Araştırmacılar, kronik böbrek hastalığınız varsa, fosfor katkıları içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmanız gerektiğini söylüyorlar. Aslında, ilave fosfor içeren yiyecekler, katkı maddesi olmadan benzer tip yiyeceklerden% 60'a kadar daha fazla fosfor içerebilir. (48)

  Eklenen fosfor nedeniyle böbrekleriniz için zararlı olabilecek bazı yiyecekler arasında hızlı yiyecekler, hazır yiyecekler, işlenmiş peynirler, işlenmiş etler ve konserve sodalar bulunur. (46)

  Kronik böbrek hastalığı ile ilgili araştırmacıların çoğu, gıda etiketleri üzerindeki ambalajı dikkatlice okumanızı ve yemekleri mümkün olduğunca sıfırdan pişirmenizi tavsiye ediyor. (48)

  Ne aradığını bilmek için, içinde “phos” kök kelimesi bulunan herhangi bir katkı maddesini kontrol edin. Bazı örnekler fosforik asit, difosfatlar, polifosfatlar ve fosfatlardır.

  Renal Diyetin Bir Parçası Olarak Düşük Proteinli Yiyecekler yiyin

  İleri böbrek hastalığı için böbrek diyet menüsü genellikle protein yönünden zengin gıdaları sınırlandırmayı içerir

  Çalışmalar Böbrek sağlığını korumak için düşük proteinli besinleri yemenin sebeplerinden birinin böbreklerin amino asitleri metabolize ettiği gösterilmiştir. Toksin birikmesine yol açabileceğinden böbrek hastalığında yüksek proteinli bir diyetten kaçınılmalıdır. Bu, böbrekleri fazladan zorlar ve kronik böbrek hastalığını ağırlaştırabilir. (49)

  Bununla birlikte, araştırmacılar böbrek hastalığı vakalarındaki kısıtlayıcı proteinin bir doktor veya diyetisyen tarafından yakından izlenmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu yetersiz beslenme komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olmak için gereklidir.

  Renal Diyet: The Bottom Line

  Böbrek sağlığını korumak için böbrek diyetine dahil edilecek yiyeceklerin seçilmesi genellikle sodyum, potasyum ve fosforu sınırlandırmayı içerir.

  En doğal olanı işlenmemiş gıdalar sodyumda doğal olarak düşüktür ve önemli miktarda fosfor içermez (organ etleri ve bazı süt ürünleri hariç).

  Önemli miktarda potasyum içeren yiyeceklerle bile porsiyon büyüklüğü potasyumunuzu korumanıza yardımcı olabilir Ancak, böbrek hastalığı için önerilen miktarın altındaki seviyeler

  Bununla birlikte, böbrek hastalığı için kaçınılması gereken yiyecekler ve böbrek diyetine dahil edilecek yiyecekler, büyük ölçüde böbrek fonksiyonunuza ve hastalığın ciddiyetine bağlıdır.

  Menü, böbrek sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir ve KBH'nin ilerlemesini yavaşlatabilir.

  İlgili makaleler:

  • Böbrek hastalığının erken belirtileri ve çocuğunuzun nasıl korunacağı eys
  • Böbreklerinize zarar verebilecek 15 alışkanlık
  • Böbrek taşları için elma sirkesi (ACV) nasıl kullanılır

  Kaydet

  Kaydet

  Renal Diyet Sonrası: Sağlıklı Böbrekler ve Kaçınılması Gereken Gıdalar İçin Kanıtlanmış Besinler, Sağlıklı ve Doğal Dünyada ilk olarak ortaya çıktı.


  Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

  103
  Emre Korkmaz

  0 Yorum

  
  Choose A Format
  Personality quiz
  Series of questions that intends to reveal something about the personality
  Trivia quiz
  Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
  Poll
  Voting to make decisions or determine opinions
  Story
  Formatted Text with Embeds and Visuals
  List
  The Classic Internet Listicles
  Meme
  Upload your own images to make custom memes