Şarj Soketi Neden Bozulur Çözümü Nedir 2018?


50

Sık kullanılan, hatta sürekli olarak dış Dünya ile bağlantı sağlamaya yardımcı olan cep telefonları, hayatın her evresinde kolaylık sağlamakta. Şarj Soketi Neden Bozulur bu durum makinemizi ne kadar sık kullandığımız ile alakalıdır.

Özellikle günün her anında, konuşma ve mesajlaşma ihtiyacının en temel sağlayıcısıdır. Her şeyin bir bedeli olduğu gibi, cep telefonlarını sık kullanmanın da var tabi ki.

Öncelikli olarak, sürekli kullanılan cep telefonlarının her zaman kısa süre içerinde şarj doldurma ihtiyacı bulunmaktadır.

Hem konuşma, mesajlaşma hem de bir yandan mobil verisi açık olan telefonlar ise, aktif kullanım anında genel olarak 0 dolu iken yarım saat gibi bir sürede %20 nin altına düşebilmektedir.

Sorun sürekli ihtiyaç ve enerji sarfiyatı olsa bile, insanlar her alanda olduğu gibi bu alanda da çözüm üretmiş ve power bank kullanımını çare olarak sunmuştur.

Teknolojik cihazların aksamları da bu gibi çarelerde kullanıcıların karşısına engel olarak çıkabiliyor. En büyük örneği ise; Şarj soketi sorunu.

Peki Şarj Soketi Neden Bozulur?

Sürekli veya zaman içerisinde kullanılarak aşınan şarj yuvası, priz veya power bank ile alakası olmayan bir şarj doldurma engeli oluyor.

Bu konuda anlık da olsa mağdur olabilen tüketici, bazı nedenlerden dolayı dönem dönem tamirini yaptırsa dahi aynı sorunlar ile karşılaşabiliyor.

ŞarjSoketiNedenBozulur
ŞarjSoketiNedenBozulur

Şarj Soketi Bozulmaması İçin Ne Yapmak Gerek?

Genel olarak mutlak suretle şarj yuvasının sürekli olarak takılı kalmaması gerekmektedir.

Soket bozulmasının nedenleri, aşınma ve kullanım hatalarından kaynaklanması nedeni ile genellikle garanti kapsamına da girmemektedir.

Bu nedenle, alınan cep telefonları öncelikli olarak alınan bayi veya işletmede açılarak denenmesi gerekmektedir. Bunun dışında neden olan en büyük etkenler;

– Sürekli olarak şarja takılı kalması.

– Telefon şarj halinde iken kullanılması sonucu, soket içinde meydana gelen genişleme ve aşınma.

– Şarj aletini yanlış takma ve yerini zorlama.

– Farklı şarj başlığı deneme.

– Micro ucu, i phone uç ile deneme veya i phone cihaza micro uç şarj aleti takmaya çalışma

– Şarj ucunu soketten çıkartırken yan çekme

Gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda power bank üretiminin artması ve orijinal power bank kullanımına dikkat edilmemesi bu sorunu beraberinde getirmektedir.

Zaten günlük kullanımda power bank ile birlikte sürekli bir ucu kabloda olan telefonun soket bölümünün arızalanmaması mümkün değil gibi.

Şarj soketi, cihazın modeline, markasına ve cinsine göre değişmesinin yanı sıra, bir de modeline göre fiyatlarının 100 ile 250 arasında farklılık gösterme durumu bulunmaktadır bu fiyata birde şarj soketi değişimi kaç tl sorunu çıkıyor.

Tam bu durumda ise insanların pek çoğu orijinal olmayan soket kullanımı arayışına girmektedir. Bu da telefonun birkaç hafta hatta birkaç gün sonra tekrar bozulacağı anlamına gelerek sorunu daha da kaçınılmaz hale getirmektedir.

Şarj Soketinin Bozulması Nasıl Engellenir?
Şarj Soketinin Bozulması Nasıl Engellenir?

Şarj Soketinin Bozulması Nasıl Engellenir?

Cihazların kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren soket yuvasının gördüğü muamele önemlidir.

Aksi halde şarj olmaz ve telefon sürekli olarak batarya uyarısı vererek ana bataryaya da zarar verebilir.

Telefonunuzun şarjı çok çabuk bitiyor ise Şarj Soketi Neden Bozulur Çözümü Nedir 2018? yazımızı mutlaka okuyun.

Bu durumlar ile karşılaşmamak için;

– Orijinal batarya kullanılması tercih edilmesi gereklidir.

– Power bank her zaman orijinal olmalı ve kablosunda da herhangi bir wat değişikliği olmaması telefonun gücüne uyumlu olması gerekir.

– Usb kablo telefon veya tablete bağlı iken, çekiştirmeden kullanılmalı ve esneme yapmasına engel olunmalıdır.

– Saatlerce şarjda kullanılmamalı sahte kablolardan uzak durulmalıdır.

– Soket değişiminde mutlaka orijinal soket tercih edilmeli, sahte soketlerin telefonda tekrar aynı soruna neden olacağı bilinmelidir.

Şarj Soketi Neden Bozulur bu sorunu yaşamamak için bu durumlar göz önünde bulundurulması gereken başlıca kullanım önerileridir. Ayrıca, mümkün olduğunca usb girişi her kullanımda temizlenebilir. İç kısma giren tozlar dahi, sokete tıkanıklık yaratarak enerji alımını engelleyebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

50
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes