Şeker Hastalığı Çeşitleri


32

Şeker hastalığı vücutta insülin eksikliği sonucunda gerçekleşen bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi karaciğerde bulunan pankreasın insülin üretimini artık gerçekleştirmemesi veya düzensiz gerçekleştirmesidir.

Bu hastalık iki çeşide ayrılır bunlar tıpta Tip 1 ve Tip 2 olarak geçer. Peki, tip 1 ve tip 2 şeker hastalığı nedir?

Tip 1 şeker hastalığı insülin hormonunun artık üretilmediği durumlarda oluşan şeker hastalığı tipidir. Bu durumda hasta insülin tedavisi almak zorundadır. Hasta bu hastalığı ömür boyu taşıyacaktır.

Yani artık insülin kalemleriyle kardeş olmak zorundadır. İlk başta bu duruma ne kadar alışamasa da bu hastalık umulduğu gibi beraber yaşanmayacak kadar kötü bir hastalık değildir.

Birçok hastalıktan iyi bir hastalık olan şeker hastalığı siz onunla yaşamaya alıştıkça ömrünüzü uzatacak bir hastalıktır. Şu anda içinizden nasıl diye düşünüyorsunuz ama cevabını hemen veriyoruz.

Şeker hastalığı demek şekerden uzak kalmak demektir. Şeker, tuz, yağ ve un insan sağlığına zararı olan ürünlerdir. Bu ürünleri ne kadar az tüketirseniz ömrünüze ömür sağlığınıza sağlık katarsınız.

Şeker Hastalığı Nasıl Oluşur?

Toplum içinde şeker hastalığı hakkında çok sayıda yanlış bilgi bulunmaktadır. Sizlerin yapması gereken bu yanlış bilgileri hayatınızdan uzak tutmak olacaktır.

Örneğin toplumda sayılarca insan şeker hastalığının fazla şeker yemenin sonunda oluştuğunu düşünüyor bu düşünce tamamıyla yanlıştır.

Bu durumu şöyle izah edebiliriz şekeri fazla tüketmek sizlerin sağlığınızı etkileyebilir fakat tüketmiş olduğunuz şeker insülin üretiminizin dengesini bozmayacaktır.

Vücudumuz belirli ölçülerde yediğimiz yemeklere aldığımız yemek miktarına göre insülin üretir.

Şeker hastalığının çok şeker yemekle alakası olmadığını belirttikten sonra asıl sebeplerine geçelim. Şeker hastalığının en büyük sebeplerinden birisi genetiktir. Genden gelen şeker hastalığına yapacak bir şey yoktur.

Bu hastalık elbette sizi bulacaktır fakat bunları dış unsurlar tetikler ve belki 40 50 yaşında şeker hastası olacakken 18 yaşında da yakalanabilirsiniz.

Bu dış unsurlardan en önemlisi ve belirgini strestir. Stres şeker hastalığını ve yanında birçok hastalığı da tetikler. Ayrıca diğer bir unsursa kilodur kilolu insanların test yaptırdıklarında doktorlarından şekeriniz sınırda veya şeker hastasısınız dediğini duymuşsunuzdur. Kilo şeker hastalığının diğer sebeplerindendir.

Şeker Hastaları Kan Şekeri Dengesini Nasıl Kurar?

Şeker hastalarının en büyük sorunlarından biridir kan şekeri dengesi. Sizlere şeker hastalığı sayesinde ömrünüzün uzayacağını ve daha çok yaşayacağınızı söyledik.

Eğer bu hastalığın dezavantajlarından değil de avantajlarından faydalanmak istiyorsanız bu bölümü iyi okuyun. Eğer şeker hastasıysanız hayatınızın planlı, programlı ve stresten uzak olması gerekiyor.

Normal bir insan içinde plan program önemli olmasına rağmen yapılmasa da olur fakat şeker hastalarının görevleri hayatlarında bir düzen kurmaktır.

İnsülin kullanıyorsa insülinin kana karışma süresine göre yemek zamanlarına dikkat etmelidir. Eğer hap kullanıyorsa hapı içmeyi asla unutmamalıdır. Şeker hastaları zaman zaman hipoglisemi adı verilen şeker düşmesini yaşarlar.

Bu durum şekerin çıkmasından daha kötü bir durumdur. Kimi zaman hastaların bilinç kaybına yol açan bu durumlara gelmemek için bütün tedbirleri almanız lazım.

Azar azar sık sık beslenmeli, yemek saatlerinize kullandığınız ilaç düzeylerine dikkat etmelisiniz. Eğer beslenme düzeniniz size yetmiyor ve şekerinizi ölçtüğünüzde kan şekeriniz yüksek gelmeye devam ediyorsa direk doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

Doktorunuz sizlere en uygun ilaç düzeylerini ayarlayacak ve sizlerin şeker hastalığına karşı rehberiniz olacaktır.

Ara ara hastaneye gidip 3 aylık kan şekerinizi ölçtürebilir ve geçmişteki 3 ayınızın sizi nasıl etkilediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Hastalığınız için Allahtan şifa eğer iyileşmez iseniz hastalığınızla birlikte mutlu yaşamanızı dileriz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

32
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes