Silinen İnternet Geçmişi Nasıl Geri Getirilir?


8 paylaşım

İnternet üzerinden gün içerisinde onlarca hatta yüzlerce site ziyaret edilmektedir. Bu siteler, tarayıcıların geçmiş kısmında veya site içerik bölümlerinde kayıt altına alınmaktadır.

Günlük kullanımlarda tarayıcılardan girilen siteler 1 yıla varan süreç içinde kayıt altında tutulabilir ve geriye dönük bir şekilde listelenebilir.

İçerik ve site adresi fark etmeksizin girilen her profil ve internet sitesi, hatta çerezlerde dahil olmak üzere, veri tabanına kayıt altına alınmaktadır. Kayıt altına alınan bu bilgilerin en büyük dezavantajı Stealer adlı casus bir yazılım tarafından çalınması.

Bu yazılım masum bir program veya müzik video gibi dosyalara gömülebilir siz tıkladığınızda tarayıcınızda kayıtlı yani “Beni hatırla” sekmesini işaretlediğiniz tüm sitelere ait mail ve şifreleriniz korsanın eline gider.

Bu durum, Android veya diğer farklı destek olan teknolojik cihazlarda, pc, tablet, masaüstü, telefon fark etmeksizin tüm arama destekli cihazlarda geçerlidir.

Kayıt altına alınan bilgiler, kullanıcıların istekleri doğrultusunda silinmedikçe aynı şekilde güncelliğini korumaktadır.

Kişilerin girmiş oldukları tarayıcı oturum hesaplarında ise, çok uzun yıllar dahi saklanabilen bilgilerdir.

Bazı teknolojik cihazların tarayıcıları otomatik olarak kayıt engelleme özelliği bulunmaktadır. Bu durum, tarayıcıların son birkaç yıldır çıkan; ‘’Gizli Sekme’’ bölümleri içinde geçerlidir.

Tarayıcıların gizli sekme bölümlerinde girilen sayfalar kaydedilmemesi ile birlikte, şifreler tek kullanımlık ve oturumlarda isim soy isim, mail adresi, şifre kaydetmeme özelliği bulunmaktadır.

Gizli Sekmelerin Geçmişi Bulunabilir Mi
Gizli Sekmelerin Geçmişi Bulunabilir Mi

İnsanlar, görüntülenmesini istemedikleri taktirde son yıllarda tarayıcılarından girip geçmiş silme özelliğini kullanmak yerine direkt olarak gizli sekme butonuna yönelmektedirler.

Gizli Sekmelerin Geçmişi Bulunabilir Mi?

Gizli moda dolaşmak için öncelikli olarak google oturum hesabı kullanmak ve aktif olarak açılıyor olması gerekmektedir.

Sonrasında ise, gizli modun açılması için tarayıcı seçimi yapmak.

Hemen hemen her tarayıcı uygulamasının gizli mod desteği bulunmaktadır.

Her ne kadar gizli mod üzerinden yapılan internet gezintilerini görüntülemenin bir çaresi olmadığı bilinse de, aslında çareleri birçok şekilde bulunmaktadır.

Öncelikli olarak internet sağlayıcısının ındex.dat özelliği sayesinde geçmişi ilk olarak görüntülemek mümkün.

Sonraki aşamalarda çıkmasa bile, işlem recuva seçeneği ile hallola bilmektedir. Gizli sekmeyi henüz bilmeyenler, geçmiş silme yöntemleri ile devam ettikleri için, bu işlem çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Local settings kısmı gizli bir alandadır ve geri getirmek, görünür halde kullanabilmek için, araçlar+gizli dosyaları görüntüle kısmından bu dosyaya ulaşmak gerekmektedir.

Tarayıcıların silinen işlemleri silinse dahi her zaman gizli veri tabanında kayıtlı kalmaya devam edecektir. Görüntülenen her fotoğraf, teknolojik cihazların datasına yüklenerek kayıtlı kalmaya devam ettiği gibi.

Gizli Modda Geçmişi Getirmenin Kesin Yolu Nedir?

Gizli Modda Geçmişi Getirmenin Kesin Yolu Nedir
Gizli Modda Geçmişi Getirmenin Kesin Yolu Nedir?

Yenilenen teknoloji ile nefes almadan çalışma gerçekleştiren profesyonel bilişimciler, uygulamaları sayesinde her derde deva olmakta.

Chrome, Explorer gibi başlıca tarayıcılardan girilen gizli mod için, ‘’Off The Record History’’ eklentisi, en iyi çözüm haline gelmiştir.

Bu uygulama ise, gizli modda gezinti halinde iken her girilen sayfanın kaydını atlama yapmadan veri tabanına kaydetmektedir.

Kısa yol tuş kodlamalarını tercih edenler için en akılda kalıcı çözüm tekniği olarak aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Bu uygulamayı aktif olarak kullanırken, tarayıcıda çıkan, ‘’Bu sayfayı gizli modda aç’’ bağlantısı zaman zaman devre dışı kalabilmektedir.

Nedeni ise, veri tabanına kayıt edilen bilgilerden kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda meydana gelen bu sorun, her zaman oluşmamaktadır. Uygulama yöntemi her pc ve teknolojik cihaz için farklı şekilde çalıştırılmasının yanı sıra, bazı durumlarda history dosyalarına sağ tıkladıktan sonra açılabiliyor.

Mobil cihazlarda ise, her halükarda gizli mod seçeneği kullanılsa dahi, fotoğraflar data veri tabanına kayıt altına alınmaktadır.

Silinen geçmişte, bilgisayar veya tablet üzerinden girildiği taktirde, recovery ya da sistem geri yükleme aracılığı ile de değişiklikleri ve silinen site kayıtlarını görmek mümkün hale gelmektedir.

Yapılması gereken işlem ise, bulunulduğu tarih içerisinden geri dönüşüm istenen tarihe dönmektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

8 paylaşım

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
1
Zekice
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle