Sinemanın Tarihi Geçmişi


28

Sinemanın beyaz perdeye ilk nasıl düştüğü 19 . yüzyılda ortaya çıkmaktadır. Sinemanın ilk keşfedilişi beynimizin gözün ağ tabakasındaki yansımaları ilk fark edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan sinemanın tarihi geçmişi geçen yüzyılda Eadweard Muybriagef tarafından ilk keşif başlamış ve fotoğraf makinasının keşfinden sonra televizyonun çıkışı da hız kazanmıştır.

İlk sinemanın çıkışı öncesinde bilindiği gibi siyah beyaz ekranda sessiz sinema şeklindeydi Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ilerleyen zamanlarda renkli görüntülere de yer verilerek renkli televizyonun keşfedilmesiyle siyah beyaz televizyondan renkli televizyona geçiş olmuş ve bundan sonra filmler daha canlı ve net olarak ekrana yansıtılmıştır.

Sinemanın çıkışının yapıldığı ilk günlere bakıldığında Paris ülkesinde yapılan bir sergide sinematografi adı ile yeni bir aygıtın icat edilmesiyle ilk film denemeleri yapılıyor ve bu aygıt ile ilk denemeler çekiliyordu. Çok ağır bir aygıt olmamasından dolayı rahatlıkla birçok yere taşınabiliyordu. İlk gösterimi Lumiere Kardeşler yapmış olup sinemanın ilk çıkışı olarak bu kabul edilmiştir.

Sinemanın İlerleyen Zamanlarda Gelişmeye Başlamıştır

Sinemanın ilk çıkışından bu yana bakacak olursak sinemanın gelişimi ilerleyen zamanlarda daha da gelişmiştir. İlk dönemlerde tek bir konsepte çekilen sinema daha sonraları ilk kez Georges Meiies tarafından fanstastik ve bilimkurgu dalında sinemaya geçilerek hikaye biçiminde sinemanın teknikleri kullanılmaya başlamıştır. Fakat bu noktada tek eksik sinemanı tiyatro havasında sunulmuş olmasıydı. İlerleyen zamanlarda sinemanın teknikleri daha da geliştirilerek daha profesyonelce sinema ekranlara yansıtılmış ve çok daha iyi bir şekilde ekrana yansıtılmaya başlamıştır. Sinemanın bu tekniklerinin kullanıldığı zamanlarda kısa kısa çekimler ilk olarak yapılmaya başlanmış ve kamera hareket ettirilerek ilk sinema çekimleri olmuştur.

Daha sonraları sinema eğlence amaçlı yapılışından çok ticari amaçla da kullanılmaya başlamıştır. Charles Pathe sinema konusunda kendini en çok geliştiren girişimcilerdendi. Onun zamanında sinema zirveye ulaşmıştır. İlk zamanlar doğuda sinema sergilenirken en çok sinemanın geliştiği ve ün yaptığı yer ise batıdır. Hollywood serüveni bu zamanlarda başlamış olup pek çok film yıldızı burada doğmuş ve o günden bu yana Hollywood sinema ünü zamanımızda sinemada önemli bir yere gelmiştir.

Türklerde Sinema

Sinemanın gelişimi ve yansıması Türk toplumunu da etkilemiş ve yabancı sinemadan sonra Türklerde de sinema etkin bir araç olarak kullanılmıştır. Türklerde sinema 1900’lü yıllara dayanmaktadır. İlk sinema İstanbul Şehzadebaşı’nda Milli sinema adı kapsamında ortaya çıkmıştır. Daha sonra Ali Efendi Sinemaları açılmıştır. Daha sonraları Birinci Dünya savaşından sonra batının teknolojiler içinde sinemanın da önemi fark edilerek sinema da alınmış ve bu zamana kadar etkin bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Beyaz perde de siyah beyaz olarak ekranda yansıtılan görüntüler daha sonraki yıllarda renkli televizyona geçildiğinde renkli olarak gösterilmeye başlanmıştır. Türk sinemasında da Yeşilçam yıldızları önemli yer tutmakta ve bu alanda sinema önemli şöhretini elde etmiştir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

28
Arı

3 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes