Sivilce İzleri Nasıl Geçer 2018


36

Sivilce, cilt altında yer alan küçük çaplı enfeksiyonlar olarak görülmektedir. Cilt altında sivilceye sebep olabilecek birden fazla risk faktörü yer almaktadır.

Peki sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilcenin sebebini bulabilmek için uygulanacak tedavi son derece önemlidir. Sivilceye neden olabilecek faktörü bulmak sivilcelerin tedavi edilme süresinin kısaltılmasını sağlamakta ve zaman kaybı oluşmasını önlemektedir.

Sivilceye neden olabilecek faktörü bulmak için doktor sizlere tahlil yapmak ve bir kaç soru yöneltmektedir. Daha önce hangi tedavi yöntemleri konusunda başvurulduğu konusunda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Ailenizde ya da yakın akrabalarınızda akne problemi bulunuyorsa söyleyiniz akne savaşçısı olmanız gerek. Daha önce kullanılan ilaçlar var ise bu ilaçların isimlerini doktorunuza söylemeniz gerekir.

Ergenlik zamanında da çok sık ve nerede ise her gençte görülür. Hormonal dengenin alt üst olduğu dönem sivilcileri geçmez taaki ergenlik dönemi bitene kadar.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer

sivilce lekeleri nasıl geçer
sivilce lekeleri nasıl geçer

Reçeteli olarak satılmış olan antibiyotikler ve çeşitli tahliller sırasında kullanıma uygun görülmüş olan izotretinoin tabletler. (Zoretanin, roaccutane, aknetrent, acnegen) ile sivilce tedavi edilmektedir.

Azitromisin, tetrasiklin, ve doksisiklin etken maddeli olarak bulunan antibiyotikler cilt enfeksiyonlarında kullanılıyor.

Doktorunuz uygun görmüş olduğu müddetçe sizin için uygun olabilecek antibiyotiği sizlere önerebilmektedir. Antibiyotikli kremler ile dışarıdan bir tedavi uygulanabilir.

İzotretinoin Tedavisi

İzotretinoin içermiş olan ilaçlar sivilce tedavisinin en son çaresi şeklinde kabul edilir.

Akne ve sivilce vücutta şiddetli olarak belirginlik gösterdiği zaman bu ilaçlar doktor tarafından hastaya önerilmektedir.

İlaç kullanılmadan hemen önce hastaya bir kaç tetkik yapılmaktadır. Uygun görüldüğü zamanlarda tedaviye başlanmaktadır. İzotretinoin tedavi süreçleri 4 ay ile 6 ay arası sürmektedir.

Dikkat:

Bu tedaviye başlamış olan kişilerde yüzde kuruluk olacağından dudak bölgesinde çatlamalar ve kuruluklar olmaktadır. Dudak kurulukları konusunda nemlendirici dudak kremi kullanılmaktadır.

Maskeler

Cilt lekelerine maske:

Kil maskesi: Kil maskesi vücutta yer alan siyah noktaları ve ölü hücreleri temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. Daha çok akne tedavisi üzerinde ciltte yer alan yağlanmayı azaltır. Kil maskesini sivilceli alanlara haftada 1 defa kolayca uygulayabilirsiniz.

sivilce lekeleri nasıl geçer
sivilce lekeleri nasıl geçer

Siyah maske: Siyah maske yüzde cilt bakımını yapmakta ve cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı şekilde görünmesini sağlamaktadır.

Doğal siyah topraktan elde edilmiş olan siyah maske ciltte yer alan akneler ve sivilce oluşumuna sebep olabilecek faktörleri ortadan kaldırmaktadır.

Sivilceye sebep olabilecek siyah noktaları temizlemekte, cildin aşırı yağlanmasını önlemekte, cildin ölü hücrelerden tam olarak temizlenmesini sağlamaktadır.

Aspirin maskesi: Sivilce tedavisinde uygulanabilen etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Aspirin maskesi ile gözeneklerin tam olarak açılması sağlanır. Siyah noktalar ve ölü hücreler tam olarak ciltten arındırılmaktadır. Bu sayede cilt üzerinde sivilce oluşumu en aza inmektedir.

Sabunlar

Kükürtlü sabun: Sivilce tedavisi içerisinde en fazla tercih edilen sabunlar içerisindedir. Kükürtlü sabun ciltte tam olarak yağlanmayı azaltmaktadır.

Cildin ölü tabakadan tamamen arınmasını sağlar ve cildi zaman içerisinde siyah noktalardan etkin olarak temizler.

Sivilce için kullanılmak istenen antibiyotikli kremleri sürmeden hemen önce kükürtlü yer alan sabun ile sivilceli bölgeleri kolayca yıkayabilirsiniz.

sivilce lekeleri nasıl geçer
sivilce lekeleri nasıl geçer

Kil özlü sabun: Kil sabunları yağlı ciltler için kullanıma son derece uygundur.

Ciltteki akne oluşumlarına neden olan yağlanmayı almaktadır. Gözenekleri derinlemesine temizlemekte ve cildin tamamen nefes almasını sağlamaktadır.

Kil sabunu ile ciltlerinizi sabah ve akşam yıkadığınız zaman sivilce oluşumu azalır.

Pirinç sabunu: Pirinç özlü olarak bulunan sabun cildi onarıcı etkisi bulunmaktadır.

Cildi temizler ve kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Pirinç özlü olarak bulunan sabun ile günlük yüz temizliği yapıldığı zaman sivilce oluşumu azalır.

Keçi sütü sabunu: Keçi sütünden yapılan sabunu cildi beslemekte ve tazelemektedir. Cildin daha canlı ve parlak şekilde yer almasını sağlar. Keçi sütü sabun çeşitlerini sivilce tedavisinde iz kalma riskini tamamen azaltmaktadır.

Limon sabunu: Limon sabunu cilt üzerinde yağlanmayı alır ve akne oluşumunu tamamen önlemektedir. Limon sabunu içinde yer alan limon özleri cildi beslemekte ve enfeksiyonlardan hasar görmesini engellemektedir.

Alternatif Tıp

Çay ağacı yağı: Sivilce tedavisi içerisinde son zamanların en popüler ürünü olarak yer almaktadır. Doğal tedavi yöntemleri içerisinde ise en etkili tedavi yöntemleridir.

Çay ağacı yağının sivilceli bulunan cilt üzerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Çay ağacı yağı bir pamuk içerisine damlatılarak sivilcelerin üzerine kolayca sürülebilir.

Aloe Vera: Cilt hastalıkları içerisinde kullanılabilecek en etkili tedavi yöntemleri içerisindedir. Aloe Vera sivilceli cilt üzerinde bakım ve onarımını yapmaktadır.

Sivilcelerin cilt üzerinde zarar vermesini ve iz bırakmasını engellemektedir. Sivilce tedavisi için Aloe Vera içerikli yer alan cilt kremleri kullanılabilir.

Çinko: Çinko tüm hastalık sorunlarında vücudun destekçisi olarak görev yapmaktadır. Cilt hastalıkları üzerinde çinko kullanımı cildin çok daha kısa sürede toparlamasını sağlamaktadır.

Sığır kıkırdağı: Sığır kıkırdağı cilt üzerinde onarıcı etkiye sahiptir. Sığır kıkırdağı ilk olarak sivilce ve bazı cilt sorunlarına iyi gelir.

Sığır kıkırdağının içinde yer alan maddeler cildin elastik yapısını desteklemekte ve tahriş olan cildin tam olarak onarılmasını sağlamaktadır. Sığır kıkırdağını gün içerisinde 2 kez sivilceli bölgelere sürebilirsiniz.

Karbonat ve sirke: Bu karışım güçlü bir antiseptik karışım olarak yer almaktadır. Sivilceye sebep olabilecek bakterilerin etkisiz duruma gelmesi için kullanılmaktadır.

Karbonat ile sirke küçük bir cam şişenin içinde karıştırılmaktadır. Daha sonra ise pamuk yardımı ile sadece sivilcenin üzerine değdirip çekilmesi gerekir.

Karbonat ve sirke karışımları güçlü bir antiseptik ve antibakteriyel olmasından dolayı cilt tahrişlerine karşı dikkatli olunması gerekir. Aşırı kullanmaktan kaçınılması önerilmektedir.

Limon: Antiseptik özelliği yer alan limon sivilcelerin tedavisi içerisinde kullanılabilir. Sivilcelerin çoğalmasını engellemektedir. Sivilceye sebep olabilecek ortadan kaldırır.

Enginar: Enginar, karaciğerlerin zararlı yer alan toksinlerden temizlenmesini sağlamaktadır. Sivilce oluşumun bir parçası olarak bulunan karaciğerdeki zararlı toksinler temizlendiği zaman sivilce ve çıban gibi enfeksiyonlar daha az görülmektedir.

Sivilce problemi bulunan kişilerin enginar tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Sivilce Oluşumunun Önlenmesi

sivilce oluşumunu önlemek
sivilce oluşumunu önlemek

Tedavi edilecek olan cildin sivilce oluşumunu yinelememesi konusunda bazı önlemler almak gerekir.

Bu konu alınacak ilk önlem sivilce oluşumunu tetikleyebilecek yiyecekler ve içeceklerden uzak durmaktır.

Sivilce oluşumuna sebep olabilecek başlıca yiyecekler şunlardır;

—Kuruyemişler

—Aşırı yağlı olan yemekler

—Mısır gevreği ya da cips

—Domates

—Çeşitli baharatlar

—Çikolata ve çok şekerli bulunan besinler

—Yanık besinler

Sivilce oluşumunu önlemek adına bu tür besinlerden mümkün olduğunca uzak durmamız gerekir.

Sivilce oluşumunun önlenmesi konusunda diğer yöntem cildi temiz tutulması gerekir. Cildinizi temizleme jeli, sabun, peeling gibi farklı ürünler ile devamlı olarak yıkayıp temizliğini sağlayın ve maskelerinizi düzenli şekilde uygulayın.

Cildiniz çok daha sağlıklı ve canlı olduğu zaman sivilce oluşumu azaltmaktadır. Daha çok yağlı ciltlerde gözeneklerin açık bulunması siyah noktalar daha fazla oluşmaktadır.

Yağlı ciltlere sahip olabilecek kişiler diğer cilt eşitlerine göre cilt temizliğine daha fazla önem vermesi gerekir.

Alınması gerekecek diğer önlem ise güneşin vermiş olduğu zararlı ışınlarından korunmaktır. Özellikle yaz ayları içerisinde aşırı sıcak ve güneş ışınlarının cilt üzerinde vermiş olduğu zararla birlikte sivilceler artmaktadır.

Güneşin zararlı yer alan ışınlarından korunmak adına yaz ayında şapka takabilir ve güneşten koruyucu kremleri vücudunuza sürebilirsiniz. Sizde bu yazımızda vermiş olduğumuz bilgileri kullanarak sivilce problemlerinden kurtulabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

36
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes