Soğuklardan Korunmak İçin Ne Yapmalıyız


45

Kış, kendini iyice belli etmeye başladı hem de o kadar ani bir şekilde girdi ki hayatımıza hastalıklar peşimizi bırakmaz oldu. Her ne kadar dikkat etmeye çalışıyor olsak bile; muhakkak bir yerlerden hastalığa yakalanıyoruz. Özellikle de kış güneşine aldanarak ince giyinip çıkıyoruz ama akşam eve geldiğimiz zaman hastalığı kaptığımızı anlıyoruz. Bizler soğuk havalara karşı vücudumuzu dirençli tutarsak, kışın soğuklarından korunmuş olacağız ve bu sayede hastalıklar bünyemize nüfus etmeyecek. Bunun için yapmamız gereken bir takım şeyler var, hem basit hem de oldukça etkili. O halde tam da havasını solurken; soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için öneriler nelermiş, onlara bakalım. Diğer Sağlık haberleri için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ağızdan Nefes Almak

soğuk havalarda ağızdan nefes alıp vermemek gerekiyor

Nasıl soğuk bir şeyler içtiğimiz zaman hasta oluyoruz, bu şekilde düşünebiliriz. Soğuk havalar ile karşılaştığımız zaman ağızdan nefes almak nem dengesini yitirecek ve direncimizi oldukça zayıflatacaktır ve sonucunda ise; hasta olmamıza sebep olacaktır. Bizlerde bu durumu basit bir yöntem ile engelleyeceğiz, ağızdan nefes almak yerine burnumuzdan nefes alacağız. Hem soluma yolu ile oluşabilecek hastalıkların önüne geçecek hem de nem dengesini koruyacaktır.

Burun Damlası Kullanmak

Aslına bakarsanız herkes burnunun akmasından nefret eder ve bir şekilde bundan kurtulmak isterler eğer sizlerde bu gibi düşünenlerdenseniz, düşünmeyin. Çünkü bunun yolu ancak burun damlası kullanmak olacaktır ve burun dalması kullandığınız zaman; geniz yollarını açarak havayı ısıtmanızı engelleyecektir. Bunun yerine yapmanız gereken şey ise; peçete ile burnunuzu silmek olacaktır.

Soğukta Titremek

Sanırım bizleri em çok zorlayan şey; sıcak yataktan çıkıp okula veya işe gitmektir. Soğuk havayı gördüğümüz zaman titreyerek yürüdüğümüzün farkına sonradan varırız. Aslında bunun için yapmanız gereken şey; kendinize biraz zaman tanımak. Çok soğuk havalarda titreyerek yürürken kendinize biraz mola verin ve sıcak bir yerde oturup, sıcak bir şeyler için, daha sonra da varacağınız yere yürümeye devam edin.

Kıyafetlere Dikkat

Soğuk havalarda bol giymek vücut ısınızı içeride tutacaktır ayrıca eldiven ve bot giymenizde fayda var ayak ve eller ilk üşüyen organlardır

Soğuk havalarda giydiğiniz kıyafetlerde sizin üşümenize neden olacaktır. Özellikle dar kıyafetler ve ayakkabılar sizleri çok daha fazla üşütecektir. Bunun yerine ise; daha bol kıyafetleri tercih etmelisiniz, bu sayede vücut ısı dengesini koruyacaktır.

Soğuk Havalarda Atkı

Kullanacağınız atkıyı soğuk havalarda, her yerinize doluyorsunuz ve aslında ne kadar yanlış yaptığınızın farkına varamıyorsunuz. Atkıyı mümkün olduğu kadar ağız ve burnunuza dolamamaya çalışın. Bunu yaptığını zaman sıcak buhar anında buz olacaktır ve atkınızın buzlanmasına yol açarak bronşit gibi hastalıklara yol açacaktır. 

  1. Sıcak Bir Şeyler İçmek

Sıcak bir şeyler için kışı dört gözle bekliyoruz, halbuki sıcak değil daha ılık bir şeyler içmek çok daha etkili olacaktır, bu durumu atlıyoruz. Sıcak bir şey içiyor olmak; kan dolaşımımızın hızlanmasına sebep olacaktır. Ama bunun iyi bir şey olduğunu düşünmek yanlış olacaktır, özellikle de sıcak bir şeyler içip dışarıya çıktığınız zaman çok daha fazla üşüyeceksiniz.

Açlığa Dikkat

Aç olduğunuz zamanlarda dışarıya çıkmak pek doğru olan bir davranış olmayacaktır. Vücudunuz üşüdüğü zaman ısı dengesini korumak durumunda kalacaktır ya da arttırmak zorunda olacaksınız, bu da enerji kaybına neden olacaktır. Bir şeyler yiyemiyorsanız bile; muhakkak atıştıracak bir şeyler yanınızda bulundurmalısınız.

Krem ve Benzeri Ürünler

Aslına bakarsanız her zaman için krem ve benzeri ürünleri dışarıya çıkmadan kullanıyoruz, bu da en büyük yanlışlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Cildimizin anında soğumasına ve bu sebepten de üşümemize neden olacaktır. Krem ve makyaj ürünleri gibi olan bu malzemeleri dışarıya çıkmadan yaklaşık olarak 40 dakika önce kullanmanız önerilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes