Sosyal Güvenlik Numarası dolandırıcılığı yine iş başında


68

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Aralık ayı ortalarında, binlerce Amerikalıyı etkilemeye devam eden en son Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) aldatmacası konusundaki alarmını bir kez daha çaldı.

Geçmişte bu tür dolandırıcılık, FTC şimdi bir uyarıdan iki hafta sonra yayımlanan bir SSN aldatmaca robocall ses kaydına sahiptir.

Aşağıdaki sesi çalın ve bir SSN aldatmacasının nasıl bir sesle alıştığını öğrenin.


; cümle cümlelerini ve otomatikleştirilmiş kaydın yakın ucundaki hafif tehdidi not alın. Sosyal Güvenlik Numaranızı derhal askıya almak için, https://blog.malwarebytes.com/wp-content/uploads/2019/01/ssa_robocall.mp3192219659006 SizeTranscription:α19659002A…… 19459007 adınızdaki şüpheli bilgi yollarını aldık. Bu mesajı aldığınız anda, bana bölüm 1-888-952-5554 olan ücretsiz bölüm numaramdan geri dönmenizi istiyorum. 1-888-952-5554'ü tekrarlıyorum. Bu konuda size daha iyi yardımcı olmak için aradığınızda, Sosyal Güvenlik Numaranızın son dört hanesini doğrulayın. Şimdi, sizden bir çağrı duymazsam, adınız altında bir tutuklama emri çıkarmamız ve sizi tutuklatmanız gerekir. Öyleyse, en kısa sürede bana geri dön. Teşekkürler.

Bu özel kayıt, atıfta bulundukları “şüpheli bilgi izleri” ile ilgili özel değildi, ancak hedeflerinin SSN'sini aldıklarını iddia ettikleri belirli suçlara bağlayan dolandırıcıların FTC'sine ilişkin raporlar vardı. Ülke dışına yasadışı yollardan para göndermek gibi Teksas’taki bir yer

FTC, Sosyal Güvenlik İdaresi’nden (SSA) olduğu iddia edilen bireylerin veya grupların tehdidinin üssel olarak arttığına dikkat çekti. Aslında, FTC’ye bildirilen SSN dolandırıcılığındaki yüzde 994’lük bir artış vardı – 2017’de 3.200’den 2018’de 35.000’e.

Sadece bir numb3rs g4m3 değil

SSN dolandırıcılığını başarılı kılan bir özellik çağrıların daha fazla kabul edilmesi), dolandırıcıların, Sosyal Güvenlik İdaresi'nin (SSA) meşru irtibat numarasını taklit etmek için teknolojiyi kullanması, böylece hedeflerle iletişim kurarak arayanın kimliğinde görünmesi. Bu durumda sahtekarlar, SSA’nın ulusal müşteri hizmetleri numarası olan 1-800-772-1213’ü kullandılar. Oysa SSN dolandırıcılığı sadece bir sayı oyunundan çok daha fazlasıdır.

Kırmızı görmek

SSN dolandırıcılığı tarafından kullanılan diğer taktikler hakkında ipucu vermenize yardımcı olmak için, aşağıda bu Dolandırıcıların sosyal olan herkesin uyguladığı kırmızı bayrakların veya taktiklerin bir listesi bulunmaktadır. Güvenlik Numarası en azından aşina olmalıdır:

 • Çağrı, hiç bir yerde çıkmaz – özellikle de önce SSA ile temasa geçmediyseniz veya beklemekte olan bir Sosyal Güvenlik Engelliliği (SSD) gibi devam eden bir işiniz yoksa ) uygulama. SSA ile beklemede olan bir uygulamanız varsa, başvurudaki bilgiler eksiksiz değilse, formdaki cevaplar okunaklı değilse ya da başvuruda verdiğiniz bilgiler arasında bazı tutarsızlıklar tespit ettiğinde bir temsilci arayabilir. ve diğer Federal kurumlardan aldıkları bilgiler. Bir SSA temsilcisi, SSN'nizi yalnızca sağladığınızın geçersiz veya yanlış olup olmadığını soracaktır.
 • Söz konusu SSA ajanı, aşağıdaki gibi doğrulayıcı veya endişe verici taleplerde veya iddialarda bulunur:
  • SSN'niz, suça bağlı bağlantılar nedeniyle askıya alındı ​​(örneğin, yukarıdaki robocaller'ın iddia ettiği gibi). Gerçek: Sosyal Güvenlik numaraları askıya alınmıyor
  • Askıya alınan SSN'nizi “yeniden etkinleştirmeniz” gerekiyor. Sonra, dolandırıcıların ya daha fazla bilgi ya da bunu yapmak için bir ücret talep etmeleri gerekir.
  • Borç gibi bir şey için hemen para ödemeniz gerekir (ve borçlu olduğunuz miktarı temyiz etmenize izin vermezler.)
  • Ön ödemeli banka kartınızı kullanarak ödeme yapmanızı gerektiren acenteler gibi, ödeme yöntemlerini kendileri üzerinden göndermek için
  • Telefon üzerinden bir banka yönlendirme numarası veya kart bilgileri vermeniz gerekir.
  • SSN’niz Tutuklanmanıza veya sınır dışı edilmenize yol açacak kötü amaçlı faaliyetlere.
  • SSA sistemi çöktü, bu nedenle, iddia edilen acenteye SSN, doğum tarihi, annenin kızlık soyadı ve banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekiyor.

“SSA çalışanları müşteri hizmetleri için telefonla vatandaşlarla iletişim kuruyor ve bazı durumlarda bir SSA çalışanı vatandaştan telefonla kişisel bilgileri doğrulamasını isteyebilir” diyor Genel Müfettişlik Ofisi iletişim müdürü Andrew Cannarsa (Oig). “Bununla birlikte, SSA çalışanları hiçbir zaman sizi bilgi için tehdit etmeyecek veya bir Sosyal Güvenlik ödeneği onayı veya bilgi karşılığında artış sözü vermeyecektir. Bu durumlarda, arama sahtekardır. ”

Sadece telefonu kapat

Kapatmak, bir noktada kasten ya da kazayla yanıtladığınızda, bir noktada fark ettiğiniz, aldatıcı göründüğü en iyi eylemdir. Şüphe durumunda, bunun bir aldatmaca olduğunu varsayalım. Ayrıca, hiç kimse, hatta meşru SSA bile, onları kapattığınız için sizi cezalandırmaz. Unutmayın, tomurcukları dolandırmak söz konusu olduğunda, kontrolün sizde. Başka bir kelime söyleyemeden önce onu sonlandırın.

Önleme, elbette, hala anahtardır. Yukarıda tanımladığımız bilinen kırmızı bayrakları yakalayabilmek ve ne yapılacağını bilmek, arayan kimliği ekranında meşru bir SSA numarası yanıp sönüyorsa – onlarla olağanüstü bir iş yapıp yapmamanız durumunda – riski en aza indirebilir. 19659002] SSA arıyor mu? Telefonu açmayın. Bunun yerine, SSA'yı tüketici servis numaralarından arayın ve size ulaşmaya çalışıp çalışmadıklarını sorun.

SSN ile ilgili diğer aldatmacalar

Ne yazık ki, çocuklar ve ölmüş olanlar dolandırıcılardan ve kimlik hırsızlarından da korunmuyor. Ebeveynler, dokunulmaz kaldıklarından ve başkaları tarafından oluşturulmadıklarından emin olmak için çocuklarınızın kredi puanlarını kontrol etme zamanı bulduğunuzdan emin olun. Bir şeyin yanlış olduğunu veya potansiyel kimlik hırsızlığı belirtileri görüyorsanız, daha fazla okumak için bu FTC sayfasına gidin.

Ölen sevdiklerinin yakınları her zaman ve sonra da kredi kontrolü yapmalıdır. Kimlik Hırsızlığı Kaynak Merkezi, kişinin vefat eden kişinin kimliğini ve diğer ipuçlarını nasıl koruyabileceği konusunda yararlı bir malzemeye sahiptir.

Bu, dolandırıcılık söz konusu olduğunda, aşağıdakiler her zaman doğrudur: Herhangi bir şekilde şüpheli veya “kapalı” görünüyor mu? Eğer öyleyse, muhtemelen öyle. Dikkatlice ilerleyin ve Sosyal Güvenlik Numaranızı iyi koruyun.

Sosyal Güvenlik Numarası sonrası dolandırıcılığı yine Malwarebytes Labs'ta ilk kez ortaya çıktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

68

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes