Steamdan Oyuncuları Üzen Haber Geldi


39
Steam Oyunlarına Zam Geldi Steam Oyunlarına Zam Geldi
Steam Oyunlarına Zam Geldi Steam Oyunlarına Zam Geldi

Steam bölgelere ve ülkelere göre farklı fiyatlandırmalara sahiptir. Oyun fiyatlandırmalarına karar veren Avrupa Komisyonu Steam oyun fiyatlarına zam getirebilmektedir. Dolar sürekli yükselişte olmasından dolayı fiyatların yüksek olması gözlemlenmektedir. Steam kurucuları doların yükselişinden dolayı Türkiye’de uygulanan fiyatlarda Doların kurunu 1.8’de sabitlemiştir. Bu sayede Türkiye’de oynayan oyunculara uygun fiyatlarda oyun sunmaya çalışmaktadır.

Avrupa Komisyonu incelemeler yapmaktadır. Bu incelemelerin sonucunda Steam bölge kilitlerini kaldırması durumunda oldukça büyük zamlar oyun severleri bekliyor olacaktır. Avrupa Komisyonu, Steam ve Valve’de yer alan fiyat politikasında anlaşma sağladığı beş büyük oyun şirketinin bölgesel fiyatlandırma politikasına bakarak soruşturma açmıştır. Bir bölgede daha ucuza alınan oyunların, başka bir bölgede pahalıya alınıp oynamasının çıkarmış olduğu haksız rekabetten dolayı araştırma gitmiştir. Avrupa Birliği ekonomik ve geçiş konusunda serbest olduğundan dolayı AB ülkeleri içerisinde birbirine benzer fiyatlar uygulanması beklenmektedir.

Bu araştırmadan önce en avantajlı ülkeler arasında yer alan Türkiye Valve ve Steam’e gelebilecek bir kilit kaldırma kararında sabitlenen 1.80 dolarlık kurun kalması anlamını taşımaktadır. Bu da büyük zamların kapıda olduğunun göstergesi haline gelecektir. Türkiye, Avrupa’da satılan oyunları döviz kuruna ve satış fiyatlarına göre almak zorunda kalacaktır. Bu da oyunlarda büyük bir artış olacağının göstergesi haline gelecektir.

Steam’a Gelecek Zamların Olumlu Bir ihtimali

Bu olaylara rağmen güzel bir ihtimal daha göz önüne çıkmaktadır. Türkiye bakıldığında Avrupa üyesi bir ülke değildir. Avrupa Komisyonun vereceği kararlar Avrupa Birliği ülkelerini kapsamaktadır.

Bu karar çıksa dahi Valve ve Steam Türkiye Kilidini kaldırmayabilir. Ama bu durumun olma ihtimali küçük bir ihtimal olduğu için şuan için beklemededir. Zam gelirse fiyatlar neredeyse iki katına çıkacak gibi görülüyor. Türkiye’ye uygulanan dolar sabitleme kilidi EURO üzerinden de uygulanmaktadır.

Steam Oyunları Nedir?

Steam, Valve Corporation tarafından tasarlanmış olan, dijital hak yönetimi, dijital dağılım, çoklu oyunculuğu sağlayabilme özelliği olan bir iletişim platformu olarak bilinmektedir. PC platformunda oynayabileceğiniz oyunlar için tasarlanmıştır. Steam sayesinde oyunları inceleyebilir, Steam oyunları satın alma ve oynayabilmektesiniz. Oyunların geniş çaplı olarak dağıtımını ve bunlarla ilgili ortamların tamamıyla internet ortamında dağılımı sağlamak amacı ile kurulmuştur.

Birçok oyunun eklenti paketleri ile oyunlarla alakalı programların satışları Steam üzerinden gerçekleşmektedir. Bundan dolayı da bilgisayara çevrimiçi olarak indirilebilmektedir. Korsan oyunları ortadan kaldırmak amacı ile Steam programı üzerinden birçok oyun kurucusu oyunlarının satışını gerçekleştirmektedir. Sadece satışları değil oyun tanıtımlarını, ön satın alma işlemlerini de bu program üzerinden yapmaktadırlar. Steam, Valve’nin yaptığı ve geliştirdiği oyunlarda kulanmış olduğu bir destek ve yayım teknolojisi olarak bilinmektedir.

Steam Üyeliği

Steam’e üye olmak için belirli bir ücret ödemenize gerek yoktur. Belirli kategorilerde olan oyunlar ücretsiz olarak alınabilmektedir. Steam üzerinde olan oyunlar içerisinde ücretli olanları belirli zamanlarda indirime girebilmektedir. Hafta sonu indirimleri, toplu indirimler ve bedava olan oyunlar yer almaktadır. belirli saat aralıklarında 2 ila 3 milyon civarında oyuncunun online olması ile birlikte arkadaş çevresine de kavuşabilmektesiniz. Online olan oyuncularla oynayabilir ve sohbet edebilmektesiniz. Oyun satın alma seçeneğinin yanında, arkadaşlarınıza oyun hediye edebilme şansınızda bulunmaktadır. şuan için oyun satın alamıyorsanız bile, oyunu istek listenize ekleyerek orada kolaylıkla bulmanızı sağlayabilirsiniz.

Steam kurulum işleminde diğer kurulumlara benzer bir uygulamaya gitmeniz yeterli olacaktır. Ayarlar kısmından internet hızınızı mevcut olan hızla aynı olarak seçmeniz ve dil seçeneği sayesinde ister Türkçe ister İngilizce seçip kurulumu kolaylıkla yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için ya daha önce kullanmış olduğunuz hesabı yazmanız gerekir ya da yeni bir Steam hesap oluşturup uygulamayı kullanabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

39
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes