Strese Bağlı Kilo Almanın Nasıl Önüne Geçilir


Strese Bağlı Kilo Alma. Stres sonucu bozulan metabolizma insanda hızlı kilo almaya neden oluyor
Strese Bağlı Kilo Alma. Stres sonucu bozulan metabolizma insanda hızlı kilo almaya neden oluyor

Günlük hayatımızın her anını etkileyen bir duygu vardır ki, o da stres. Stres; çoğu hastalığın başı olarak bilinmektedir. Özellikle de sınav dönemlerinde olduğumuz zaman oldukça fazla strese gireriz. Stresle başa çıkmak maalesef pek kolay olmuyor. Bunun için sürekli bir şeyler düşünmek zorunda kalıyoruz. Acaba bu bir hastalık mı ya da bunu nasıl yenerim gibi sorularla kafamızı bulandırıyoruz. Yaptığımız en kötü şey ise; strese başlı olarak yemek yemek oluyor. Keyfimiz kaçıyor veya bir şeyleri kafamıza çok takıyoruz ve kendimizi anında yemeye veriyoruz. Bu da büyük bir şekilde kilo almamıza neden oluyor. Stresle değil ama strese bağlı olan yemek sorunu ile nasıl başa çıkarız, bunları anlatacağız.

Bir Liste Hazırlamalısınız

Plan dahilinde yaşamak hayatımızın çoğu alanında olmalı. Aslına bakarsanız insanların planı daha çok saatlere göre ayarlamaya çalışırlar. Günün şu saatinde bunu yapmalıyım şeklinde. Ama oldukça yanlış bir davranıştır, ne zaman ne olacağı belli olmadığı için, günlük olarak yapmanız gereken şeylerin listesini çıkartmalısınız. Mesela bugün kitap okumalıyım ya da ne yapacaksanız onu yazmalısınız. Bu sayede hayatınızı bir düzene sokmuş olacaksınız ve yaptığınız işlere tik atmaya başladıkça stresinizi azaltmış olacaksınız.

Öğünlerinizi Planlayın

Öğün planlamak günü planlamaktan bir adım daha zor gibi geliyor. Düşünün, aniden telefonunuz çalıyor ve yakın arkadaşınız sizi dışarıya çağırıyor. Bu aşamada ise muhakkak dışarıda yemek yeme isteği doğuyor, bunu engellemek adına muhakkak öğünlerini planlamalı ve dışarıya çıkacağınız zaman da ona göre kendinizi ayarlamalısınız. Bu sayede daha az yemek ihtiyacı duyacaksınız ve bu da sizin kilonuzu korumayı sağlayacak.

Eğlenceli Vakte Zaman Bırakın

Stresli iken eğer oturuyorsanız kalkın ayaktaysanız yürüyün ,yürüyorsanız koşun ki stresi atabilesiniz. Hayatı sevin eğlenini
Stresli iken eğer oturuyorsanız kalkın ayaktaysanız yürüyün ,yürüyorsanız koşun ki stresi atabilesiniz. Hayatı sevin eğlenin

Hayat her zaman iş veya ev, okul veya ev düzeninde gidemez, bunu engellemek adına muhakkak kendinize biraz vakit ayırın. Bunu için zaten planlama kısmı çok önemli. Bu sayede olası kötü durumlarınız ile başa çıkabilirsiniz ve bu sayede stres yaptığınız zamanlarda kendinizi yemeye vermek yerine, bu aktiviteye verirsiniz. Bu gerek arkadaşlarınızla bir plan olur gerek tek başınıza yaptığınız bir plan olur, mesele spor gibi. Hem stresinizi azalmış olursunuz hem de sosyal olmaya zaman ayırmış olursunuz.

Yürüyüş Yapmaya Rutin Kazandırın

Yürüyüş yapmak çoğu zaman için bizleri oldukça sakinleştirir, bir de deniz kenarında olduğunuzu düşünün, hayatın en güzel noktası orasıdır. Ama eğer deniz yoksa bir orman veya yeşilliklerin arasında da yürüme fırsatı edinebilirsiniz. Yürüyüş hem sağlığınız için hem de bir aktiviteye zaman ayırmak için oldukça güzel bir yöntemdir. Bu sayede zihninizde ki yorgunluktan ve stresinizden olabildiğince uzaklaşırsınız.

Ailenize ve Arkadaşlarınıza Zaman Ayırın

Sıkıntılarınızın olduğu zamanda kendi içinize kapanmak çok yanlış bir davranıştır. Aklınıza bin bir çeşitte soru gelecektir ve bunları cevaplamaya kalkarak daha büyük bir strese yol açmış sayılacaksınız. Bunun için kendinizle yalnız kalmayın, elbette bazı dönemlerde bunu yapmalısınız ama bunu süreklilik haline getirmeyin. Bir yerler oturmaktan ziyade hep birlikte etkinlik yapın, sinemaya gidin veya daha başka şeyler düşünün. Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek, stresli zamanlarınızda özellikle sizleri olası durumlardan uzaklaştıracaktır.

Atıştırmalıklarınıza Dikkat Edin

Stresin ve stres sonrası kilo almanın en tehlikeli yolu da budur. Kendimizi hemen yemeye verdiğimiz zaman etrafımız da çikolatalar veya cipsler görürüz, bu da kilo almamızda ki en büyük roldür. Bunların yerine ise protein açısından zengin olan yiyecekleri tercih edin ve hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınızı koruyun. Unutmayın başkalarına değer vermek için önce kendinizi değerli görmelisiniz ve sağlığınızı korumalısınız. Stresi üzerinizden attıysanız Kendin Gibi Yaşayarak Zayıflamak İstermisin başlıklı yazımıza mutlaka göz atın. Sağlıklı ve mutlu günler

 

 

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Kalfa

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Yorumlar 1

Daha Fazla Sağlık

Bunlarda var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin