Su İçmezsek Ne Olur?


24

Yaz aylarında oruçlu iken susuz kalmak tutan herkesin başına gelen bir durum susuzluğu daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Peki Su içmezsek ne olur? hiç düşündünüz mü?

Su aslında her yerde bulunur. Toprakta ki nem veya kutuplardaki buzullarda hatta içimizde vücudumuzda ki hücrelere kadar. Lokasyon gibi faktörlere bağlı olarak:

  • Kilo indeksi
  • Yaş
  • cinsiyet

Ortalama bir insanın yaklaşık %55 ile %60’ı sudan oluşur. Yeni doğan bebekler yetişkin insanlara göre daha fazla su taşırlar öyle ki:

%75 su oranı ile nerede ise bir balığa benzerler. Lakin bebeklerin bu durumu ilk doğum günlerinde yani 1 yaşına geldiklerinde %65 düşer.

Peki, suyun vücudumuzda ki rolü nedir?

Sağlıklı kalmak için ne kadar su içmeliyiz?

Vücudumuzdaki su eklemler arasında tampon oluşturur, vücut sıcaklığını düzenler, beyni ve omuriliği destekler.

Su sadece kanımızda bulunmaz. Yetişkin bir insanın kalbi ve beyninin neredeyse 4/3 sudan oluşur. Bu bir muzun içindeki nemlilik oranı ile aynıdır.

Akciğerimiz %83 su oranı ile bir elmaya benzer. Hatta kuru ve sert görünen kemikte bile %31 oranında su bulunur.

Peki toprakta kutupta okyanusta her yerde su varken ve biz sudan oluşuyor neden suya ihtiyaç duyarız? Her gün terleme yolu ile yaklaşık 2-3 litre su kaybederiz, idrar, bağırsak hareketleri hatta nefes alıp verirken bile su kaybederiz tüm bu olaylar yaşamımız için gerekliyken eksilen sıvı kaybını telafi etmemiz gerekir.

Dengeli su seviyesini sağlamak dehidrasyon (susuzluk) ve hidrolizden (aşırı su alımı) kaçınmakla mümkün olabilir. İkisinin de sağlık üzerinde yıkıcı etkileri vardır.

susuzluk belirtileri
susuz kalan vücut belirtileri

İnsan susuz kalmaya başladığında Hipotalamusta ki duyu reseptörleri antidiüretik hormon salınımı sinyali vermeye başlar sinyal böbreklere ulaştığında böbrekler ilave su kanalları oluşturmaya başlar.

Kanın daha fazla suyu emmesini veya tutmasını sağlayan özel kanallar konsantre koyu idrara neden olur. Susamış susuzluk çeken bir insanın enerjisinde önemli derecede düşüşler görülür.

Ruh halinde, cilt neminde ve kan basıncında önemli değişikliklere neden olabilir. Ayrıca bu durum bilişsel bozukluğun işareti de olabilir.

Susuz bir beyin normal seviyesine ulaşmak için daha sıkı çalışır hatta normal bir beyne nazaran geçici olarak daha da küçülür.

Çok su içmenin zararları

Yüksek hidrasyon yada hiponatremi genellikle kısa sürede aşırı su tüketimi sonucu oluşur.

Sporcular ekstrem fiziksel koşullarda su seviyelerindeki komplikasyonlar yüzünden sıkça yüksek hidrasyonun kurbanı olurlar.

Susuz beyinde oluşan antidiüretik hormonların aksine aşırı nemli beyin fazla suyu kana karıştırmak için yavaşlar ve hatta durabilir.

çok su içmenin zararları

Vücudumuzda ki sodyum elektrolitler (bu elektrolitler su içindeki hücrelerin stoplazmik yapısını korur) sulandırılmış hale gelir, bu durum sonucu içerisine su alan hücreler şişmeye başlar.

Daha ağır durumlar da böbrekler oluşan sıvı idrar yoğunluğu ile baş edemez hale gelir, sonrasında su zehirlenmesi baş gösterir.

Su zehirlenmesi sonucu muhtemelen yoğun baş ağrısı görülür, kusma görülebilir ve nadir durumlarda nöbetler yada ölüm görülebilir.

Ama bu oldukça ekstrem bir durumdur. Rutin olarak dengeli su sistemini sürdürebilmek için temiz suya ulaşmamız mümkün olduğundan işimiz kolaydır.

Uzunca bir zaman geleneksel inanca göre ortalama yetişkin bir insanın gündelik su ihtiyacı 8 su bardağı şeklinde idi.

Bu tahmin dikkatli bir şekilde ayarlanmış fakat tam olarak doğru değil şimdiki inanca göre bu durum değişebilir.

Nasıl yani?

Genel olarak kiloya ve yaşadığımız çevreye bağlı olarak önerilen günlük su tüketimi erkekler için 2.5 ile 3.7 litre arasında değişmekte iken kadınlar için bu miktar 2 ile 2.7 litre olarak belirtilmektedir.

Eğer sağlıklıysak bu oranlar artıp azalabilir. Bu artış veya azalışı etkileyen faktörler ise yaşlılık, aktiflik veya aşırı ısınmışlık olabilir.

Su en iyi susuzluk giderici iken diğer içecekler hatta kafein içeren kahve ve çay bile sıvı ihtiyacınızı karşılayabilir. Ayrıca yemekler içinde bulunan su günlük su ihtiyacımızın yarısını karşılayabilir.

içerisinde su bulunduran yiyecekler. Çilek, brokoli, salatalık, kavun ve karpuz

Çilek, brokoli, salatalık, kavun ve karpuz gibi gıdaların yaklaşık %90 sudan oluşur. İçerdikleri değerli besin ve lift’in yanında su ihtiyacınızı önemli ölçüde sağlayabilirler.

Yeterli su tüketimi uzun vade de size faydalar sağlayabilir. Yapılan çalışmalara göre yeterli ve dengeli su içmenin felç riskini önemli derecede azalttığı görülmüştür. Diyabeti yönetmenize yardımcı olur.

Potansiyel olarak bazı kanser türlerinin görülme olasılığını azaltabilir.

Her ne olursa olsun doğru sıvı tüketimi büyük farklar yaratabilir. Özellikle ramazanda susuzluk çekmek size bu durumun vahametini daha iyi gösteriyor.

Son sözüm susadığınızda 2 bardak su için 1. bardak vücudunuzun su ihtiyacı için 2. bardak ise hareket edip onu yakmak için.

Suyla sağlıklı günler.

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

24
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes