Tasarruf Yapmak İçin 9 Altın Öneri


1 Yorum

Para biriktirmek istiyoruz ama maalesef bunu pek de yapamadığımızı görüyoruz. Her ne kadar çoğu zaman için biriktirmeye başlıyor olsak bile; bir süreden sonra muhakkak sıkılıyoruz ve o aşamada biriken paramızda harcanmış oluyor. Tasarruf yapmak günlük hayatımızın için olması gerekilen bir durum yaratıyor aslında. Özellikle de ilerleyen zamanlar için, geleceği planlayarak ve geleceği düşünerek yaptığımız harcamalardan kesiyor olmak; büyük bir fedakarlık göstergesi olarak karşımız çıkıyor. Ama ne yaparsak yapalım bit türlü tam anlamıyla paramız birikmiyor ve aksine daha çok harcamaya başlıyoruz. Tasarruf etmek için çeşitli yöntemlere başvurabileceğimizi biliyoruz ama bu durumları yapmaya başlarken oldukça fazla zorluk çekiyoruz. Sizlere bu konu hakkında ufak önerilerde bulunacağız. Tasarruf etmek isteyenler için öneriler altında, kolay yoldan para birikimi sağlayacaksınız.

Borçlarınızı Kapatmaya Bakın

Her ay fix olarak ödediğiniz kimi borçlar bulunmaktadır. Yapmanız gereken bu borçlardan bir an önce kurtulmak olacaktır. Özellikle de elinize toplu bir para geçtiği zaman ilk işiniz tüm borçları kapatmak olsun ki daha sonrasında bu konu hakkında bir sıkıntı yaşamayın. Ayrıca, borçlarınızı ne kadar çabuk kapatırsanız; faizden de o kadar az etkilenirsiniz. Kredi kartı borcundan kurtulmak için yazımızı mutlaka okuyun.

Tasarruf Amacınızı Belirleyin

Neden tasarruf yapmak istiyorsunuz, sadece para biriksin ve ilerleyen zamanlarda rahat edeyim diye mi yoksa kısa vadeli planlar yapmak için mi? Buna karar verdiğiniz zaman çok daha rahat bir şekilde tasarruf edeceğinizi göreceksiniz. Kısa vadeli planlar çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu bakımdan dolayı amaç belirleyerek bile tasarruf edebileceğinizi göreceksiniz.

Zaman Oluşturun

Kendinizi muhakkak bir zaman süreci belirlemelisiniz. Kısa vadeli amaçlar belirlemelisiniz ve o amaçlara ulaştığınız zaman büyük amaçlarınıza da ulaşacağınızı kestirebilirsiniz. Bu sayede hem kendinize güveniniz artacaktır hem de amaçlara ulaşmakta daha dirençli olacaksınızdır. 

Haftalık Çizelgeler Belirleyin

Bu tarz belirlediğiniz çizelgeler daha planlı harcamalar yapmanızı sağlar

Bir gününüzün planını yaptığınızı düşünün. Mesela şu saatte şöyle yapacaksınız ya da böyle yapacaksınız diye bir program veya bir plan hazırladığınızı düşünün. Bunu aynı şekilde maddi olarak da düşünmelisiniz ve haftalık/aylık planlar oluşturmalısınız. Periyotlara ayırdığınız zaman ne kadar para harcadığınızı ve ne kadar para tasarruf ettiğinizi göreceksiniz. Bu sayede her zaman aynı miktarda para tasarruf etmeye çalışırsınız. Yada ekstra giderlerinize ne kadar ayıra bildiğinizi görebilir bir önem sırası belirleyip öncelikli harcamalarınızı yapabilir ve aksatmazsınız.

Gider Belirleyici

Ne kadar maaş alıyorsunuz ya da elinize ne kadar para geçiyor, her ay bunun bir sağlamasını her ay giderlerinizi yazarak kontrol etmelisiniz. Bu sayede gereksiz harcamalarınızı gözle görülür derecede karşınıza alacaksınız ve bu sayede de ne kadar para harcayıp harcamadığınızı göreceksiniz. 

Harcamalarınızı Kesin

Ufak tefek paralar, gözümüze o an pek de değerli gelmiyor ama yıla hatta çoğu zaman aya vurduğunuz zaman, ne kadar da önemli paralar olduğunu görebiliyorsunuz. Gider belirleyicisini yaptıktan birkaç ay sonra; o harcamaların hepsini gözler önüne alın ve bu sayede o küçük paraların daha sonra farkında vararak dikkatli harcamasını yapın. Unutmayalım ki sabit geliri olan insanlar para harcamayarak tasarruf ederek kazanır.

Tasarruf Amaçlarınızı Tekrar Belirleyin

tasarruf yapmak için altın kurallar
tasarruflarınızı tekrardan belirleyin

Aylık düzeninizi oturttuktan sonra; tekrar bir bütçe kontrolü yapmalısınız. Mesela aylık 5 bin TL alıyorsunuz ve giderleriniz 3 bin T, geriye kalan 2 bin TL sizin için tasarruf derecesinde bir rakam değil, o halde ihtiyaçlarınızı gözden geçirin ve ona göre bir düzen başlatın.

Bütçe Belirleyin

Özellikle gelirler ve giderler bakımından oldukça ihtiyacınıza yarayacak olan bu bütçeyi belirleyin ki; daha sonradan ne kadar gelip gittiğini görebilirsiniz Ayrıca harcama eğrinizi de bu sayede rahatlıkla görebilirsiniz.

Kredi Kartını Kullanmayın veya Sınırlandırın

Nasıl olsa nakit para çıkmıyor diyerek kullanmaya başladığınız kredi kartları bir süre sonra sizin felaketiniz olabilir, bu bakımdan dolayı ya en aza indirin ya da hiç kullanmamayı tercih edin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1 Yorum

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Test Kafe

Kalfa

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum
Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle