Tıbbi Çalışmalar tarafından desteklenen Nane Yağı (Nane Esansiyel Yağı) Kanıtlanmış Kullanımları ve Faydaları


125

Nane esansiyel yağı, birçok sağlık yararına sahip olan soğutma ve yatıştırıcı esansiyel bir yağdır. Sindirim şikayetlerini hafifletmek, soğuk algınlığından kurtulmak, saçların büyümesini hızlandırmak ve diş ağrısını tedavi etmek için nane yağının antimikrobiyal ve antispazmodik özelliklerini kullanabilirsiniz. Nane yağı da ağrı ve iltihapları hafifletmek için ağrılı eklemlere sürtünmek için iyidir.

Nane yağını sağlık yararları için kullanabileceğiniz birçok farklı yol vardır. Nane yağı, topikal olarak uygulanacak bir taşıyıcı yağ ile kullanılabilir. Ya da, inhalasyon için difüzörünüzde kullanmanız için birkaç damla nane esansı yağı koyabilirsiniz. Sindirim şikayetleri için, mide rahatsızlıklarını ve aşırı gazı rahatlatmak için nane yağı kapsülleri satın alabilirsiniz.

Bu yazıda, bilime nebati yağın birçok kullanımında ne hakkında bilgi verildiğini öğreneceksiniz. Ayrıca, baş ağrısı, mide ekşimesi, gelişmiş performans ve daha iyi bilişsel işlevler için nane yağını kullanmanın pratik yollarını bulacaksınız.

Yazıda neler var

Nane Yağı (Nane Esansiyel Yağı) Nedir?

Nane esansiyel yağı, antimikrobiyal bir yağdır. Mentha x piperita bitkisinin (Nane) yapraklarından ve çiçeklerinden damıtma.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi, nane suyunun nane ve nane şeklindeki bir bitki olduğunu söyler. Nane yağı çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. (1)

Nane yağının bileşimine yapılan araştırma, bunun çeşitli uçucu yağlardan oluştuğunu göstermektedir. Nane yağını veren ana bileşikler, soğuma ve terapötik özellikleri mentol ve mentoldur. Nane esansiyel yağı da antioksidan özellikleri içerir. (2)

Nane yağı, baş ağrıları, kas ve eklem ağrılarını hafifletmek ve sindirim sistemi şikayetlerini hafifletmek için ağızdan topikal olarak kullanılır. Nane yağının önerilen dozlarda kullanılması nadiren herhangi bir yan etki yaratır. (3)

Birçok insan, nane yağının tadını, ağzınızı ferahlayan keskin bir nane ve serin bir tat olarak tanımlar. Nane bitkisi ve nane yağı arasındaki fark, nane özütünün genellikle bir alkol solüsyonunda elde edilmesi ve nane esansiyel yağı kadar konsantre olmamasıdır (19659004). Nane Yağı Nelerdir? (Nane Esansiyel Yağı Kullanımları)

Nane yağı, antibakteriyel, antifungal, antispazmodik ve ağrı giderici bir ilaç olarak çok kullanılan bir yağdır.

Birçok bilimsel çalışma vardır. Bu nane yağının bilinen sağlık kullanımlarını destekliyor. Nane yağı kullanma yollarından bazıları şunlardır: (4)

 • Nane yağı, nane yağının analjezik ve anti-inflamatuar özelliklerine bağlı olarak ağrı ve artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur
 • Nane yağı, irritabl nedeniyle karın spazmlarını ve rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur. bağırsak sendromu
 • Nane yağı, balgam ve mukusun solunum yollarından temizlenmesine yardımcı olabilir çünkü nane yağı bir dekonjestandır
 • Nane yağı, teneffüs ederek soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir
 • Nane yağı, deride kaşıntıya neden olabilir. mentolün soğutma etkisi
 • Nane yağları, tansiyonun baş ağrısını ve migreni rahatlatmak için kullanılır
 • Nane esansiyel yağı, antibakteriyel özellikleri nedeniyle nefesini ferahlatmaya yardımcı olur

Nane Esansiyel Yağı Faydaları

Birçok nane yağı kullanımında ve nane yağının birçok sağlık sorununu tedavi etmek için neden iyi olduğu.

Nane Yağı İyi Sindirim Heal'ini Teşvik Ediyor.

Nane esansiyel yağının antispazmodik ve karminatif özellikleri, sindiriminizle ilgili problemleri hafifletmenin iyi olduğu anlamına gelir.

Araştırmacılar, nane yağındaki aktif bileşenlerin mide astarındaki krampları azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Nane yağının kolon ve bağırsaktaki kas kasılmalarını inhibe edebileceği bulunmuştur. Nane yağı da bir bulantı ve ishal karşıtı ilaç olarak kullanılır. (5)

Nane yağı kasları gevşetmeye yardım ettiği için, nane çayı içmek mide ekşimesine neden olabilir, çünkü yemek borunuzun dibinde kasları gevşetebilir. Bu, mide sularının yemek borusundan kaçmasına ve göğsünüzde rahatsızlığa neden olmasına izin verir. Bazı çalışmalar, her gün nane çayı tüketmenin mide tahrişine ve mide ekşimesi semptomlarına yol açabileceğini göstermiştir. (6)

Sindirim için nane yağı nasıl kullanılır

Aşırı miktarda gaz, sindirim spazmı veya karın rahatsızlığından kurtulmak için bitkisel çayınıza bir veya iki damla nane yağı ekleyebilirsin.

Nane çayı bazı mide rahatsızlığına neden olur, o zaman sindirim sağlığınızı artırmak için kullanabileceğiniz diğer bitkisel çaylar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nane Yağı, İrritabl Bağırsak Sendromunu (IBS) Yönetmek için Kullanılır

İlgili semptomları tedavi etmek için nane esansiyel yağını kullanmak IBS ile nane yağı için en yaygın kullanımlardan biridir.

Nane yağının özellikleri üzerine yapılan çalışmalar, nane yağının IBS için etkili bir tedavi olduğunu ortaya koymuştur. Nane yağı mide rahatsızlığını azaltmaya, abdominal krampları azaltmaya ve gastrointestinal sistemi hafifletmeye yardımcı olur. (7)

16 klinik çalışmanın gözden geçirilmesi, 180-200 mg nane yağı kapsüllerinin, ishali, kabızlığı, abdominal spazmları ve diğer IBS semptomlarını gidermek için iyi olduğunu bulmuştur. (8)

Nane yağının mide rahatsızlığına ve mide ekşimesine neden olmamasını sağlamak için bilim adamları enterik kaplı nane yağı kapsülleri geliştirdiler. Bunlar, irritabl bağırsak sendromunu tedavi etmek için ince bağırsakta nane yağının uygulanmasına yardımcı olur. (9)

Bir denemede, nane yağı kapsülleri kullanmanın, 4 haftalık bir dönemde hastaların% 75'ine kadar IBS hastalarına fayda sağlayabileceği bulundu. (9)

IBS'yi tedavi etmek için nane yağı nasıl kullanılır

IBS semptomlarından kurtulmak istiyorsanız, nane çayı içmekten ziyade nane uçucu yağ kapsülleri kullanmalısınız.

IBS için nane yağı satılmaktadır. ince bağırsağınızda çözülen kapsüller içinde. Genellikle, yemekten sonra sindirim sorunlarını önlemek için her yemekte 50 mg nane yağı hapı alırsınız.

Sindiriminizi iyileştirmek için nane yağı kullanmaktan başka, IBS için diğer birçok doğal ilaçlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Peppermint Oil Mide bulantısı ve Kusma

Nane esansiyel yağının karminatif özellikleri, kusmak isteyen duygularını azaltmak için gastrointestinal kanalınızı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Dergiler Hemşirelik nane yağı solumasının kusmayı önlemeye yardımcı olabileceğini bildirdi. ve ameliyat sonrası hastalarda bulantı. Araştırmacılar, nane yağı inhalasyonunun ameliyat sonrası ilk sıradaki anti-bulantı tedavisi olduğunu öne sürdüler. (10)

Bir çalışma, nane yağının kemoterapi tedavisi sonrası mide bulantısını önleyebileceğini buldu. (11)

2018'de yayınlanan sistematik bir derleme, gebe kadınların gebelikte bulantı ve kusmayı azaltmak için aromaterapi yağı olarak nane kullanabileceğini buldu. (12)

Mide bulantısını ve kusmayı azaltmak için nane yağı nasıl kullanılır

Eğer kusmak veya hareket rahatsızlığı hissetmek istiyorsanız, bir dokuya birkaç damla nane yağı koyabilir ve buharları soluyabilirsiniz.

Nane yağının anti-bulantı yararlarını elde etmenin bir başka yolu da difüzörünüze birkaç damla koymaktır. Nane yağının hoş kokusunu solumak sadece karnınızı sakinleştirmeyecek, aynı zamanda sinirlerinizi de sakinleştirecektir.

Diğer doğal ilaçların mide bulantısı hissini azaltmaya yardımcı olduğu için neyin iyi olduğunu öğrenin.

Nane Yağı, Aşırı Gaz ve Şişkinliği Azaltmaya Yardımcı Oluyor

Yemekten sonra şişmanlık ve abdominal şişkinlikten muzdaripseniz, sindirimi rahatlatmak için nane uçucu yağını kullanabilirsiniz.

Nane yağı hapları üzerine yapılan araştırmalar, bir yemekten sonra gaz birikimini azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfetti. Nane yağı şişkinlik, şişkinlik ve sindirim bozukluğunun diğer belirtilerini önleyebilen antispazmodik esansiyel bir yağdır. (13)

Gaz ve şişkinlik için nane kapsülleri nasıl kullanılır

Yemekten sonra sindirim belirtilerinizin iyileştirilmesine yardımcı olmak için, yemekten 15-30 dakika önce bir nane yağı hapı almalısınız. (14)

Gaz ve şişkinlik için diğer ilaçlar arasında zencefil, papatya çayı veya probiyotikler tüketmek yer alır.

Nane Yağı, Yatıştırıcı Baş Ağrıları ve Migrenler İçin İyidir

Nane esansiyel yağı, özellikle baş ağrısına yönelik ağrı için iyidir. Soğutma ve analjezik etkisi, nane yağının vurma, strese bağlı baş ağrıları ve migreni tedavi etmesine yardımcı olduğu anlamına gelir.

Almanya'dan yapılan araştırmalar, nane yağının% 15'ini içeren bir ilacın baş ağrılarının tedavisinde parasetamol veya aspirin kadar etkili olduğunu buldu. (15)

Diğer çalışmalar, baş ağrısını tedavi etmek için nane yağının kullanılmasının, cildin soğutma etkisine bağlı olduğunu bulmuştur. Bazı çalışmalar, nane yağının analjezik özelliklerinin, okaliptüs yağı eklenerek arttırılabileceğini göstermektedir. (16)

Baş ağrısı ağrısını hafifletmek için nane yağı nasıl kullanılır

2 veya 3 damla nane yağını bir çorba kaşığı zeytinyağında karıştırın. Baş ağrısının giderilmesi için, nane yağının birkaç damlaını tapınaklarınıza masaj yapmalısınız. Ayrıca baş ağrınızı hızlı bir şekilde hafifletmek için alnınızdaki ya da kulaklarınızın arkasındaki bazı nane yağlarını da hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Baş ağrısı ve migren tedavisine yardımcı olabilecek doğal içerikler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Nane Yağı Ağrıları Rahatlatmak için Nane Yağı Kullanılabilir Ağrı ve Sinir Ağrısı

Ağrılı bölgelerinize nane uçucu yağını masaj yaparak ağrılı kaslardan kurtulmanıza veya iltihaplı eklemlerde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

2017'den yapılan araştırmalar, nane yağındaki mentolün doğal olarak tıbbi kullanıma sahip olduğunu keşfetti. analjezik ve soğutma bileşiği. (17)

Bir randomize kontrollü çalışma, nane yağı içeren doğal ağrı giderici bir merhemin boyun ağrısını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Krem, duştan sonra her gün boğaz boynuna masaj yapıldı. (18)

Bir klinik deneyde, nane yağı gibi aromaterapide uçucu yağların kullanılmasının, omuz ağrısının giderilmesinde akupunkturun etkinliğini arttırdığı da bulunmuştur. (19)

Klinik Ağrı Dergisi nane yağının nevraljinin ( tahriş olmuş veya hasarlı bir sinire bağlı ağrı) tedavisine yardımcı olabileceğini bildirmiştir . Temiz nane yağını uygulamak, sinir ağrısını hemen yatıştırmaya yardımcı oldu ve 6 saate kadar etkili oldu. (20)

Acı yağı için nane yağı nasıl kullanılır

Saf nane esansı yağı cildinize doğrudan uygulanacak kadar konsantre olabilir. Yani, hindistancevizi yağı veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmalısınız. Ancak, yukarıdaki çalışmada nevralji ile ilgili olarak, araştırmacılar temiz (seyreltilmemiş) nane yağı kullandığını belirtmek gerekir.

6 çorba kaşığı yağ ile 2 yemek kaşığı ısıtılmış hindistancevizi yağı ile hindistancevizi yağı ve nane yağı ağrı kesici merhem yapın . Yağları etkilenen ağrılı bölgelere günde 2 veya 3 kez masaj yapın.

Kas ve eklem ağrısını hafifletmenin bir başka yolu da banyonuza birkaç damla nane esansı yağı eklemektir. Küvetinizi ılık su ile doldurun ve 1-2 bardak Epsom tuzu ve 20 damla nane yağı ekleyin. Ağrılı kasları ve sert eklemleri hafifletmeye yardımcı olmak için 20 dakika kadar bekletin.

Diğer uçucu yağların ağrı giderilmesinde ne gibi faydalar sağladığını öğrenin.

Nane Yağı, Balgam söktürücü Özelliklerine Sahiptir ve Tıkanıklığı Giderir (19659005). burun tıkanıklığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu, mentolün nane uçucu yağındaki etkileri, solunum yollarınızın tıkanmasına yardımcı olabilir.

Nane yağının ana bileşeni olan menthol, tıkalı burun geçişlerindeki hava akışını artırmaya yardımcı olur. Mentol ile ilişkili ürünler, solunum yollarının açılmasına ve alerjilerin veya enfeksiyonların neden olduğu burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. (21)

Bilimsel çalışmalar, nane yağı, okaliptüs ve kafur karışımının solunum yolunu iyileştirerek solunum yolu üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. (22)

Havayolu yollarını açmak için nane yağı nasıl kullanılır

3 damla nane yağı, 3 damla okaliptüs yağı ve hindistancevizi yağı yemek kaşığı bir araya getirerek kendi ev yapımı nane yağı buharını ovun. Buharın, burnunuzun ve göğsünüzdeki buharları gevşetmesini sağlamak için nane karışımını göğsünüze sürün.

Ayrıca, nefes almanızı kolaylaştırmak ve kaslarınızı gevşetmek için banyonuza 20 damla nane yağı ekleyerek deneyebilirsiniz.

Göğüs tıkanıklığı için göğüs tıkanıklığı semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer birçok doğal ilaç da vardır.

Nane Yağı Antimikrobiyaldir ve Soğukkanlılıklara Yardımcı Olmaya Yardımcı Olur

Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları hafifletmek için nane uçucu yağını solumayı deneyebilirsiniz. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle

Araştırmacılar, nane yağından mentolün antibakteriyel ve antiviral özellikler içerdiğini söylüyorlar.

Nane yağının soğuk algınlığını tedavi edebileceğine dair doğrudan bir kanıt bulunmamakla birlikte, birkaç damla nane yağı buharının solunması sıcak su kabı, soğuk algınlığınızın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. (23)

Soğuk algınlığındaki belirtilerinize yardımcı olabilecek daha önemli esansiyel yağlar hakkında bilgi edinin.

Nane Yağı Kaşıntılı Deriyi Yatıştırıcı Olabilir

Cildinize kaşıntıya neden olan rahatsızlıklardan muzdarip olursanız, nane uçucu yağını uygulayabilirsiniz. Enflamasyonu soğutabilir ve çizilmeye karşı dürtüleri azaltabilir.

Kronik cilt kaşıntısına neden olan altta yatan sağlık sorunu olan 50 hastayı içeren bir deney, nane yağı uygulanmasının cilt tahrişini azalttığını bulmuştur. Hastalar 2 hafta boyunca günde 2 kez nane kaşıntı kremi kullandılar. (24)

Nane yağının soğutma etkisi, eğer hamileyseniz kaşınmayı azaltmaya da yardımcı olabilir. 96 hamile kadını kapsayan bir klinik çalışma, susam yağı ve% 0,5 nane yağı içeren doğal bir ilacın cilt kaşıntısının şiddetini azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Cildi kaşıntı (kaşıntı) tedavisinde nane yağı nasıl kullanılır

Tatlı badem yağının bir yemek kaşığına 3 veya 4 damla nane yağı ekleyerek evde kendi kaşıntı kremini yapın. Yağı günde iki kez kaşınan cildinize masaj yapın. Kaşıntı belirtilerini yönetmeye yardımcı olmak için kullanmaya devam edin.

Vücudunuzun her yerinde ciltte kaşıntı olmasının nedenlerini ve kaşıntılı hissi gidermek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Nane Yağı Saç Büyümesini Güçlendirebilir

Nane esansiyel yağı saç köklerinizi canlandırabilir ve daha hızlı büyümesi için saçları teşvik edebilir.

Bir laboratuvar çalışması, nane yağı karışımının uygulanmasının saç foliküllerinin sayısını ve kıl sayısını artırdığını bulmuştur. Nane yağının uygulanması nedeniyle saç büyümesi, jojoba yağından daha hızlı ve minoxidil kadar etkili olmuştur – saç büyümesi için popüler bir ilaçtır. Araştırmacılar, kafa derisine nane yağı uygulanmasının, insanlarda saç dökülmesi için doğal bir tedavi edici ilaç olabileceği sonucuna vardılar. (26)

Nane uçucu yağının saç büyümesi için nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Nane Yağı, Menstrual Ağrının Tedavisinde Yardımcı Olur

Eğer menstürasyon öncesi veya sırasında ağrıya maruz kalırsanız, nane uçucu yağ özütlerini almanız size yardımcı olabilir. abdominal kramp ile başa çıkmak.

2016 yılında yayınlanan araştırmada, nane içindeki mentolün kapsül formunda tüketildiğinde analjezik etkisi olduğu bulunmuştur. Kendi döneminin başında nane özleri kullanan kadınlar, adet ağrısı, bulantı ve ishal belirtileri daha az yaşadı. Çalışmada, nane yağı kapsülleri dismenore (ağrılı dönemler) rahatlatmak bazı ilaçlardan daha iyi idi. (27)

Kadınlar, adet kanamasının başlangıcında, günde 3 kez adet ağrıları için nane yağı kapsülleri aldı.

Eğer döneminizden önce sık sık kramplar geçirirseniz, menstrüel krampları hafifletmek için diğer doğal yöntemler hakkında bilgi edinin.

] Nane Yağı, Beyin Sağlığını Korur Yardım Eder

Saf nane esansiyel yağının birçok faydalarından biri, antioksidan özelliklerinin bilişsel işlevi geliştirmeye ve yaşlanmanın etkilerine karşı korunmasına yardımcı olmasıdır.

90 kadının katıldığı bir çalışma, 900 mg almayı başarmıştır. Nane özütünün günlük olarak uyanıklığı, hafızası ve duygudurum bozukluklarının iyileştirilmesine yardımcı oldu. Araştırmacılar, mızraktaki bileşiklerin bilişsel performansı iyileştirebileceğini buldular. (28)

Diğer çalışmalar, nane yağının tüketilmesinin dikkati artırmaya, zihni canlandırmaya ve hafıza görevlerinde daha etkili olmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. (28)

Başka bir çalışmada, nane aromasının solunmasının, uyanıklığın artmasına ve hafızanın artırılmasına yardımcı olduğu bulundu (29)

Nane beyninin canlandırıcı özelliklerinden yararlanmak için ev difüzörünüzde nane yağı bulundurun.

Ayrıca, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmış olan bu doğal takviyelerden bazılarını deneyin.

Nane Yağı Zihinsel Yorgunluğu Hafifletebilir

Zihinsel odağınızı güçlendirmek ve konsantrasyon problemlerini önlemek için nane uçucu yağını kullanabilirsiniz.

Besinler 2018'de, nane ile merkezi sinir sistemi üzerindeki olumlu faydaları üzerine araştırmalar yayınladılar. Nane esansiyel yağındaki mentolün, zorlu görevler sırasında zihinsel performansı artırdığı bulunmuştur. (30)

Konsantrasyonlarınızda zeytinyağlı zeytinyağıyla karıştırılan bazı nane esansiyel yağlarının konsantrasyon seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz.

Daha iyi zihinsel enerji veren nane yağının yanı sıra, daha doğal olanı da öğrenin. Enerji seviyenizi artıran gıdalar

Nane Yağı Fiziksel Dayanıklılığı Arttırıyor

Zihinsel dayanıklılığınızı olumlu yönde etkilediği gibi, nane esansiyel yağındaki mentol egzersiz performansını artırmaya yardımcı olur.

12 erkekten oluşan bir çalışma. 1 damla nane yağı (0,05 ml) ile içme suyunun fiziksel dayanıklılığın artmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Nane yağının içilmesi, solunumun iyileştirilmesine ve beyin oksijen konsantrasyonunun artmasına yardımcı olan bronşiyal kasları gevşetir. (31)

Daha fazla enerji vermek için nane yağı nasıl kullanılır

500 ml suya 1 damla nane yağı koyarak nane yağı içebilirsiniz. İyice çalkalayın ve performansınızı iyileştirmek için her sabah nane içeceğini yudumlayın.

Her zaman yorgun hissetmeniz için bazı sebepler olabilir. Yorgunlukla mücadele etmek ve enerjinizi artırmak için ne yiyebileceğiniz hakkında bilgi edinin.

Diş Ağrısı için Nane Yağı

Saf nane esansiyel yağının analjezik özellikleri, diş ağrısının neden olduğu rahatlatıcı ağrı için de iyidir.

2013'ten bir rapor bulundu. nane yağının anti-enflamatuar ve ağrı giderici etkisinin boşluğa bir nane nane esansı yağı koyarak bir diş ağrısı rahatlatabilir. (32)

Nane, cildin ve diş etlerinin üzerinde bir soğutma etkisine sahip olduğu için, bir pamuk tomurcuğuna bir damla nane uçucu yağ koyup ağrılı dişinize uygularsanız, yağ ağrıyı uyuşturabilir.

diş ağrısı için diğer doğal ilaçlar (19659004) Taze Nefes için Nane Yağı Kullanın ve Ağızdan Bakteri Azaltın

Nane esansiyel yağı, birçok diş ürününde ortak bir bileşendir çünkü nefesi ferahlatmaya ve plağa neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. 19659003] Mentol, mentol asetat ve menthofuran gibi nane yağındaki bileşikler, diş sağlığını iyileştiren terapötik özelliklere sahiptir.

Araştırmalar, nane yağının bazılarının diş sağlığını iyileştirmek için kullandığı antibakteriyel ve antifungal olduğunu göstermiştir. (33)

Diğer çalışmalar göstermiştir ki, nane, oral bakterilere karşı bir antiseptik olarak kullanılan iyi esansiyel yağlardan biridir. (34)

İyi diş sağlığı için nane esansiyel yağı nasıl kullanılır

Nane yağının kullanılması da dahil olmak üzere birkaç esansiyel yağın bir araya getirilmesiyle kendi bakterilerinizden kurtulabilirsiniz.

Bir bardak su içinde Ekinezya tentür 2 çay kaşığı, 2 damla kekik yağı ve 3 damla nane yağı. Bakteri öldürmek ve diş eti iltihaplanmasını azaltmak için ağzınızın etrafındaki nane ağzı. Tükürük ve dişleri beyazlatmak için kendi doğal diş macununu yapmak isterseniz, bu tarifi deneyebilirsiniz.

Nane Yağı Keneler Yığınlarını Desteklemeye Yardımcı Olabilir

Bilimsel bir çalışma, nane uçucu yağının Dermacentor retikulatus keneleri püskürtmek için kullanılır. (35)

Keneleri itmek için nane yağı nasıl kullanılır?

İnsanlar için sprey püskürtün: Nane esansiyel yağı kullanarak tamamen doğal bir kene kovucu yapabilirsiniz. 16 oz. su ile doldurulmuş sprey şişe 10 damla nane yağı, 10 damla fesleğen esansiyel yağı, 10 damla kekik yağı ve 10 damla citronella esansiyel yağı ekleyin. İyice çalkalayın ve kene ve pire itmek için cildinize spreyleyin.

Not: Evcil uçucu yağlara karşı hassastır bu nedenle bu kene spreyi sadece insanlar için önerilmektedir.

Nane Yağı için Diğer Kullanımlar [19659140] Kanser yaraları için nane esansiyel yağı kullanın

Antibakteriyel özellikleri nedeniyle ağrının azaltılmasına yardımcı olmak ve ağız ülserinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için bir kutu nane yağı üzerine bir damla nane yağı yerleştirebilirsiniz. (34)

Kuru dudakları temizlemek için nane yağı kullanın

Kuru ve çatlamış dudakları önlemek için nane yağı, dudak besleyici bir dudak balsamında bir bileşen olarak kullanabilirsiniz.

Kendi nane yağınızı nasıl yapacağınızı öğrenin. shea yağı veya kakao yağı içeren balmumu

Haşere kovucu olarak nane yağı

Nane yağının böcek kovucu olarak kullanılma potansiyelini gösteren bazı çalışmalar vardır.

Bir çalışma, nane yağının sivrisinekleri yok edip öldürdüğünü ortaya koymuştur. sivrisinek larvaları kapalı. Nane yağı kovucu 2 ½ saate kadar etkiliydi. (35)

İnfüzyon Nane Yağı Nasıl Yapılır

Eğer nane yağının tüm sağlık faydalarını elde etmek istiyorsanız, infüze bir yağ yapmak için nane kullanımı çok kolaydır.

Bu infüze edilmiş nane yağı tarifi için Üzüm çekirdeği yağı, sızdırmaz kapaklı bir kavanoz ve taze nane yapraklarına ihtiyacınız olacaktır.

 1. Bir parça taze nane yaprağı yıkayıp kurulayın.
 2. Nane yapraklarını kabaca doğrayın ve bir kavanoza koyun ve hafifçe ezin.
 3. Bir tavada sıcak üzüm çekirdeği yağı. Kavanozu doldurmak için yeterli yağ olmalıdır.
 4. Üzüm çekirdeği yağı sıcakken, nane yapraklarını dökün, kavanozu kapatın ve karanlık bir yerde soğumaya bırakın.
 5. Nane yağı infüzyonu 24'ten sonra hazır olmalıdır. saatler
 6. Nane yağ karışımını bir tülbentten temiz bir kavanoza süzün.
 7. Kullanıma hazır olana kadar karanlık bir yerde saklayın.

Yan Etkiler ve Uyarılar
 • Nane yağının kullanılması çoğu insan için genellikle güvenlidir. Makul miktarda kullanıldığında.

  En uçucu yağlarda olduğu gibi, nane uçucu yağını doğrudan cildinize koymamalısınız. Nane yağını her zaman tatlı badem yağı, hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

  500 ml suya bir damla veya iki gıda sınıfı nane esansı ekleyebilirsin. Yiyeceğine nane şekeri katmak istiyorsanız, yemek hazırlarken nane yağı da ekleyebilirsiniz.

  Düzenli olarak nane çayı tüketen veya non-enterik kaplı nane yağı kapsülleri alan mide ekşimesine yol açabilir.

  Esansiyel yağlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, e-kitabımda yararlı bilgiler bulabilirsiniz Sihirli Aromaterapi . Bu e-kitap, esansiyel yağların gücünü ve bunları kullanmanın en etkili yollarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

  İlgili makaleler:

  • Saç Büyüme için Nane Esansiyel Yağı Nasıl Kullanılır
  • Migren ve Baş Ağrıları İçin En İyi Temel Yağlar
  • Bilime Dayalı Süt ve Grip İçin Top 15 Esansiyel Yağlar

  Tıbbi Çalışmalar Destekli Nane Yağı (Nane Esansiyel Yağı) Kanıtlanmış Kullanımları ve Yararları ve Doğal Dünya.


 • Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

  125
  Arı

  0 Yorum

  
  Choose A Format
  Personality quiz
  Series of questions that intends to reveal something about the personality
  Trivia quiz
  Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
  Poll
  Voting to make decisions or determine opinions
  Story
  Formatted Text with Embeds and Visuals
  List
  The Classic Internet Listicles
  Meme
  Upload your own images to make custom memes