Tinder’e Rakip Geldi


23

İnternet üzerinden çöpçatanlık dünyasının çiçeği burnunda yeni bir uygulaması yer aldı. Popüler çöpçatanlık uygulaması olarak ünlenen Tinder’a yeni bir rakip geldi. Yeni uygulamanın adı ise ‘Hater’ ancak Hater’ın çöpçatanlık konusunda rakibi Tinder’dan oldukça farklı bulunuyor. Hater kullanıcılarından nefret etmiş oldukları kişileri ve şeyleri seçmelerini istiyor ve bu seçimleri baz alarak kullanıcıları birbirleri ile kısa sürede eşliyor. Başka bir deyimle bu uygula kullanıcılarını ortak nefretlerini baz alarak eşleyebiliyor.

Örnek vermek gerekirse iki kullanıcı da Taylor Swift, Trump, dondurma ve kaldırım üzerinde yavaş yürüyenlerden nefret etmesi dâhilinde uygulama bunu göz önünde yer alıyor ve bu iki kullanıcının birbirleriyle mesajlaşmalarına izin verebiliyor.

Uygulamayı geliştirmiş olan kişi eski Goldman Sachs çalışanı Brendan Alper olarak biliniyor. Uygulamada kullanıcıların nefret etmiş oldukları kişileri belirtebileceği 2 bin konu yer alıyor. Kısa sürede sosyal medya üzerinde karşılık bulan uygulama iPhone ve iPad’lerde kullanılıyor.

Rakip Sayısı Artıyor

Akıllı telefonların hayatımız içerisinde girmesiyle birlikte bilgisayar başında yaptığımız pek çok şeyi akıllı telefondan yapar olduk. Bankacılık uygulaması, gazete okuma alışkanlıkları ve hatta insanları bir araya getirmiş olan sosyal medya platformlarıdır. Couplinked adını taşıyan uygulama yeni insanlarla tanışma olanağı vermektedir. Android ve iTunes aracılığı ile telefonlara ücretsiz olarak kolayca indirilebilen Couplinked’e üye olabilmeniz adına tek gereken yükseköğrenim bilgilerinin yer aldığı bir Facebook hesabına sahip olmaktır. Konum bazlı bir uygulama olarak bulunan Couplinked uygulamasına üye olanlar seçmiş oldukları mesafelerde aramış oldukları özellikteki üyelerin resimlerini, yaşlarını ve okullarını kolayca görebiliyorlar. Karşılıklı şekilde birbirini beğenen üyeler eşleşiyor. Benzerlerinden ayırmış olan ‘kararsız kalma’ özelliği ile beraber bir kişiyi beğenip beğenmediğinizden emin olamadığımız zaman daha sonra tekrar görmek için kolayca işaretleyebiliyorsunuz.

Eski çalışanlarından Tinder’a rakip

Tinder’ın ilk çalışanlarından yer alan bir ekip Tinder’a direkt rakip olacak yeni bir çöpçatanlık keşif uygulaması Bumble’ı geliştirmeye başladı.

Facebook sayfası üzerinden alınan bilgilere göre, bumble daha güvenilir ve oldukça saygıdeğer bir uygulama olarak bulunuyor. Bunun yanında bumble, kullanıcıların hiçbir şekilde istenmeyen mesajlar almayacağını da vaat edebiliyor.

Tinder ile oldukça büyük benzerlikler göstermiş olan uygulamanın Tinder’dan bazı farkları da yer alıyor. Bunlardan en önemlisi ise bumble’da yer alan profil sayfalarında artık işyeri ve çalıştığınız pozisyon, mezun olmuş olduğunuz üniversite ve mezuniyet yılınız da gözüküyor. Bu ufak fark bile bumble ile Tinder’ın hedef kitlesini birbirinden kolay bir şekilde ayırıyor ve bumble uygulaması sadece dış görünüşe önem vermiş olan bir uygulama olmaktan çıkartıyor. Londra merkezli yer alan şirketlerinin Bumble için milyon dolar seviyelerinde yatırım aldığı da konuşulan girişimin, 2015 tarihinin başında uygulama mağazalar içerisinde yerini alması bekleniyor. Bumble’ın ilk etap içerisinde iOS versiyonunun çıkması beklendiğini de son olarak açıklayalım.

Bulunduğunuz bölge içerisinde insanları görebilmenizi ve tanışmanızı sağlamış olan uygulama Tinder‘a yeni rakip eski kurucusundan gelebiliyor. Saygıdeğer bir buluşma uygulaması olarak lanse edilen Bumble uygulamasıdır.

Tinder‘dan bu sene içerisinde ayrılan Whitney Wolfe bunun yanında şirketin eş kurucusu ve eski erkek arkadaşı olarak bulunan Justin Mateen‘i cinsel saldırı nedeni ile dava etmişti. Şimdi ise Tinder’ın erken dönem çalışanlarından iki tanesi, Chris Gulczynski ve Sarah Mick ile ortak olarak çok daha saygıdeğer bir uygulama olarak bulunan Bumble üzerinde çalışıyorlar.

Bumble Facebook sayfası üzerinde yazan bilgilere bakarsak, isim vermese de Tinder’a gönderme yaparak, daha sığ uygulamalar şeklinde olmayacağı almayacağınız bir uygulama olduğu söyleniyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

23
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle