Tramvay İkilemi Ahlaki Kararlarımızı sorguluyor


Bir Tramvay yolunun yakınındasın o an Tramvayın kontrolden çıkmış olduğunu görüyorsun dahada kötüsü Tramvay yolunun ilerisinde 5 tane işçi habersiz bir şekilde çalışıyor Tramvayı fark etseler de artık çok geç. Tramvay ile işçiler arasında bir makas var ve makası ayıran kol tam sizin yanınızda kolu çekip Tramvayın yönünü değiştirebilir ve 5 kişinin hayatını kurtarabilirsiniz ama!

Ayrılan diğer yolun üzerinde de 1 tane işçi var burada bir karar vermeniz gerekiyor 5 kişinin hayatını mı yoksa 1 kişinin hayatını mı kurtarırsın?

tramvay-ikilemi-anketi

[poll id=”4″]

İkilemi daha da çeşitlendirmemiz gerekirse aynı Tramvay yolundasın bu kez üst geçittesin ve yine kontrolden çıkmış tramvay 5 işçiye doğru gidiyor bu kez makası değiştirecek bir kol yok sadece yanınızda oldukça iri ve şişman bir adam var eğer adamı Tramvay yoluna iterseniz bu Tramvayı durdurur kararınız ne olurdu adamı yola itip 5 işçiyi kurtarırmıydınız?

tramvay-ikileminde-sisman-adami-ust-gecitten-atmak

[poll id=”5″]

3. Bir soru ile devam edelim mi?

Bir hastahane de doktorsunuz ve o gün organ nakli yapılmaz ise ölecek 5 hasta var . Diğer odaya oldukça sağlıklı fakat ayağı kırılmış bir adam geliyor Adamı öldürüp organlarını alırsanız 5 hasta da kurtulacak doktor olsanız 1 cana karşılık 5 canı kurtarır mıydınız?

tramvay-ikileminde-5-hastayi-kurtarmak-icin-1-hastayi-oldurme

[poll id=”6″]

Anketi doğru olarak işaretledi iseniz aslında 3 durumunda aynı olduğunu fark etmişsinizdir ama insanlar ilk soruda 5 işçiyi kurtarmayı ve kolu çekmeyi tercih ederken 2. ve 3. sorudaki durumda 1 kişiyi öldürmemeyi seçiyorlar bu ikilemin nedeni tam çözülmüş değildir.

Burada öldürmek ve ölmesine izin vermek şeklinde 2 sonuç çıkıyor biri her iki eylemde de sonuç aynı ise doğrudan yapılan eyleme vicdanımız el vermiyor ama dolaylı yaparsak kararımızı emin bir şekilde veriyoruz.

Sonuç olarak vicdan ve ahlaken verdiğimiz kararlar her zaman doğru olmuyor .

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
1
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
1
Başarısız
Zekice Zekice
3
Zekice
Aşık Aşık
3
Aşık
Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Havalı Havalı
6
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Anketler

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin