Türk İmzalı Otomobil Oasis


30

Her defasında, geleceğin teknolojilerini bizlere şimdiden gösterebilen sektörlerden biri olarak lanse ettiğimiz otomobil endüstri içerisinde geride bıraktığımız her gün bizlere bu konuyu hatırlatmayı başarıyor. Sürekli olarak gelişmekte olan akıllı ve elektrikli otomobil modelleri çok daha fütüristik tasarımlarla karşımıza çıkabiliyor. İsviçre merkezli otomobil üreticisi Rinspeed, önümüzdeki ay düzenlenecek olan CES 2017 organizasyonu içerisinde kullanıcıların karşısına çıkaracağı konsept otomobili Oasis ile beraber otomobil tasarımına çok daha fantastik bir dünyanın kapılarını aralayacak gibi duruyor.

Las Vegas şehrinde dünya prömiyeri yapılacak olan geleceğin otomobilinde Türkiye imzası bulunuyor. TÜBİTAK, elektrikli ve sürücüsüz şekilde tasarımı yapılan Oasis’in geliştirilme aşamasında yer aldı. BlackBerry, Osram, Siemens, TRW, Dekra ve ZF gibi bu konu üzerinde oldukça uzman birçok firmanın desteklediği Oasis’e TÜBİTAK’da katkı sağlamış oldu.

Konu bir elektrikli araba olduğu zaman kullanıcılar için akla gelen ilk kriter haliyle sunulmuş olan menzil değeri ve şarj süresi oluyor. Fakat Rinspeed, Oasis’te öyle tasarım detaylarına yer veriyor ki, bu araç içerisinde teknik değerlere olan ilgi ikinci plana gerilemiş oluyor.

Oasis CES 2017’de Görücüye Çıkıyor

İlginç tasarımlarıyla tanınmış olan İsviçreli Rinspeed’in yeni konsept aracı olarak tanıtılan Oasis, otomotiv dünyası içerisinde büyük ses getirecek gibi duruyor. Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından bir tanesi olan CES 2017’de ilk kez vitrine çıkacak geleceğin otomobilin tasarım aşamasında Türkiye’nin de imzası bulunuyor.

Gebze’de yer alan tesislerinde yerli otomobil için çalışmalar yürütmeye devam eden TÜBİTAK, buna bağlı olarak sürücü olmadan sürüş, batarya modül, merkezi kontrol ünitesi, batarya hücresi ve batarya paketi, menzin uzatıcı, elektrik motoru, batarya yönetim sistemi, aktif sürüş ile beraber sürüş destek sistemleri geliştirilmesi için araştırmalar yapmaya devam ediyor.

Aracın İçerisinde Bahçe Bulunuyor

Otomotiv dünyası içerisinde ilk kez kullanılan birçok yeni teknolojinin yer aldığı Türk otomobil Oasis, yüzde 100 elektrikli ve otonom sürüş özelliği bulunduruyor. Otomobilin en önemli özelliklerinden bir tanesi fonksiyonel direksiyon simidi olarak gözüküyor. Sürücü otomobili otonom sürüş moduna aldığı zaman direksiyon katlanarak klavye şekline dönüşüyor.

Araç içerisinde otomotiv dünyasında bir ilk olma özelliği taşımış olan 5K ekrana yer verilmiş. Yüksek çözünürlüğe sahip olan ekran ilk kez bir otomobilde yer alıyor. Akıllı sürüş asistanının bulunduğu araçtaki sensörler ile beraber aracın çevresi 360 derece kontrol ediyor. Yayalar holografik yazı ile uyarılıyor. Oasis’nin şaşırtan diğer bir özelliği de içinde ufak bir bahçe yer alması. Aracın ön tarafında bulunan bu bahçede çiçek yetiştirmek mümkün hale geliyor.

İkinci Adres Detroit

İlk olarak Las Vegas’taki CES Fuarı‘nda sergilenecek olan Oasis modelinin sonraki durağı ise Detroit Otomobil Fuarı olacak. Oasis modeli otomotiv dünyasının kalbinin attığı Detroit şehrinde, otomobil severlerin beğenisine sunuluyor. Mart ayında ise Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmiş olacak.

Fuar İlgi Görüyor

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından bir tanesi CES, elektronik firmalarının yanı sıra otomotivcilerin de ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu yılki fuar içerisinde birçok otomotiv firması yeni modellerini ve konsept otomobillerini sergileyecek.

Rinspeed’in Oasis konseptinin yanında, Tesla’nın rakibi olarak bulunan Faraday yeni elektrikli SUV prototipini CES fuarında tanıtacak. Bunun yanında Toyota Amerika, UX adı verilen konsept otomobil modelini Las Vegas’ta sergiliyor. Bunun yanunda Fiat Chrysler’in de fuarda Chrysler Pasifica’nın elektrikli versiyonunu sergilemesi düşünülüyor. Ford’un sunduğu sürpriz ise otonom sürüş özelliğine sahip hibrit Fusion modeli olacak.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

30
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes