Twitter Gelen Yenilikleri Neler?


33

Twitter firması dün oldukça seveceğiniz bir yeniliği yayına koydu. İsmine ise “Moments – Anlar” dediği bu özellik ile beraber artık Twitter’da takip etmediğiniz gündem yaratan pek çok çok hızlı ve anlık bir şekilde kolayca ulaşabileceksiniz.

Twitter blogunda detaylı şekilde paylaştığı “Anlar” özelliği ile beraber ilgili şunları açıklıyor;

“Her gün milyonlarca insan Tweet atıyor. Atılan Tweet’ler arasında Twitter dışında başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz şeyler yer alıyor. Dünya liderleri ile ünlü isimler arasında yer alan diyaloglar, meydana gelen olayları anında bildirebilen vatandaşlar, kültürel caps’ler, gece oynanmış olan muhteşem maça dair canlı yorumlar ya da daha da fazlası sizlerle bir araya geliyor. Bazı hesapları takip etmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle yalnızca Twitter üzerinde görebileceğiniz olayları bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Twitter adresinin sunmuş olduğu yeni özelliği “Anlar” ile artık bu durumu kolayca değiştirebilirsiniz.

Twitter’ın en iyileri, hangi hesabı takip etmiş olduğunuzun hiçbir önemi olmaksızın, “Anlar” ile beraber, artık bir tık uzağınızda yer alıyor. Bunun içinse Twitter sitesinde yayılan haberleri takip edebileceğiniz “Anlar” simi verilen yeni sekmeyi ziyaret etmeniz yeterli olacak.

Nasıl Çalışıyor?

Moments – Anlar

Telefonunuzda bulunan yeni yıldırım (lightning) işareti simgesine dokunarak artık önemli “Anlar”ın bir listesini kolayca görebiliyorsunuz.

“An”a tıklama yaptığınız zaman, başlık ve açıklamanın yer aldığı bir giriş bölümüne yönlendiriliyorsunuz.

Ekranı kaydırma işlemi hikâyelerin tam ortasına daldığınız zaman burada büyük resimler, otomatik yürütülen videolar ile beraber Vinelar ve GIFler bulunuyor.

Tek bir dokunuş sayesinde Tweet’lerin tamamını kolayca görebilir, sonrasında Tweet’leri favorilerinize hemen ekleyebilirsiniz, Retweet’leyebilir ve daha fazlasını hemen gerçekleştirebilirsiniz. Çift dokunuş özelliği ise Tweet’leri hemen Retweet ve Favorilerinize eklemenize imkan sağlayabilmektedir.

En alttaki ilerleme çubuğu ises her An’da daha ne kadar fazla içerik olduğunu göstermektedir.

Ekranı yukarı ya da aşağı kaydırmak sureti ile sizi rehber bölümüne geri götürebiliyor.

Bir An’ın son bölümünde kendi fikirlerinizi yazabilmeniz ve takipçilerinize göndermeniz adına paylaş butonu karşımıza çıkıyor.

Bir Anı Takip Edebilmek

“Anlar” ile yeni bilgiler ya da önemli Tweet’ler güncellenebiliyor. Hikâyenin en son baktığınız tarihten itibaren güncellenmiş olduğunu o An ile beraber ilişkili resmin sağ üst tarafında mavi bir nokta görünce hemen anlayabilirsiniz. Daha sık güncellenmiş olan hikayeler için, canlı spor müsabakaları ya da ödül törenleri gibi her dakikanın önemli olduğu etkinlik içerisinde An’ı takip et seçeneğine kolayca tıklayabilirsiniz. Bu seçenek ile beraber An’ın içindeki Tweetler’in doğrudan timeline’ınızda çıkmasını sağlamaktadır. Bu şekilde gerçek zamanlı şekilde güncellemeleri sekmeler arasında değişim yapmadan hemen takip edebilirsiniz. Hikâyeler ve konuyla ilgili Tweetler bittiği zaman timeline’ınız eski haline dönüyor.

Twitter toplulukları muhteşem hikâye anlatma ile beraber yaratıcılık yetenekleriyle bizi her gün şaşırtıyor. Twitter topluluğunun çok daha fazla partnerimizden gelecek olan Anlar ile beraber yapacaklarını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Günümüzde Amerika’da kullanıma sunulan bu özellik yakın zamanda günlerde Türkiye’de de kullanıma açılacaktır. Türkiye için “Anlar” yine bir ekip tarafından mı yapılacak yoksa partnerler ile mi oluşturulacak bu da oldukça merak ettiğimiz şeylerden bir tanesidir.

Kısıtlama Kaldırıldı

Twitter, 140 karakterlik kısıtlama özelliğini değiştirmese de, yeni yaptığı bir değişiklikle resimler, GIF’ler, videolar ya da anketlerin bu kısıtlamanın dışında kalmasını sağlıyor. Değişiklikler şu andan itibaren tüm dünya üzerinde kademeleri olarak sunulmaya başlanıyor.

Firma, kullanıcı isimlerini karakter sayısının dışında tutmayı ise şu an için teste tabi tutuluyor. Bu değişiklik geçerli olduğu zaman cevap verdiğiniz kişilerin adları, karakter kısıtlamasına dâhil edilmiyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes