Uçak Yolculuğunda Radyasyona Maruz Kalıyor Muyuz?


55
Uçak Yolculuğunda Radyasyona Maruz Kalıyor Muyuz?
Uçak Yolculuğunda Radyasyona Maruz Kalıyor Muyuz?
NASA, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserin en büyük sebeplerinden biri olan radyasyona uçak yolculuğu sırasında ne kadar maruz kaldığımızı açıkladı.

NASA, içi helyum dolu olan bir araştırma balonla yaptığı çalışmayla beraber uçak yolculuklarında radyasyona hangi durumda maruz kaldığımızı yayınladı.

1.5 yıllık gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda yolcular, uçakların yaklaşık 8 bin metre yüksekliğe çıkmasının hemen ardından ise radyasyona maruz kalmaya başlıyor. Bunun yanında yükseklikle radyasyonun etkisiyle beraber paralellik gösteriyor. Bunun anlamı yükseklik arttıkça radyasyonun etkisi daha ağır olmaktadır. Bu nedenle yolcular, yurt içi uçuşlarının yanında yurt dışına yapılan yolculuklarda radyasyonun etkisine çok daha fazla maruz kalıyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün sunmuş olduğu rapora göre, radyasyon sorununun kanserin en büyük nedenlerinden bir tanesi olarak yer alıyor. Peki, her sene on milyonlarca kişinin yapmış olduğu uçak seyahatlerinden ne kadar radyasyon oranına maruz kalıyoruz? B sorunun cevabı ise Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden gelmiş oldu. New Mexico içerisinde içi helyum ile dolu araştırma balonunu gökyüzüne çıkarmış olan NASA bilim insanları uçak yolculuklarında maruz kalınan radyasyon oranını belirledi.

Yaklaşık olarak 1,5 yıl süren araştırmalara göre, yaklaşık 8 bin metreden sonra yolcular radyasyona maruz kalmaya başlıyor. Yükseklik durumu arttığı zaman radyasyon miktarı da artış gösteriyor. Zira adeta bir mıknatıs gibi çalışma eğilimi gösteren Manyetosfere yaklaşıldığı zaman maruz kalınan radyasyon oranı da artış göstermektedir.

Bu yüzden kıtalar arası uçuşlar sırasında irtifa kısa mesafeli uçuşlara oranla daha yüksek yer aldığı için alınan radyasyon oranı da yükseliyor. Aynı bulunan çalışmaya göre, kutuplar üzerinde yapılan kıtalar arası uçuşlarda alınmış olan radyasyon oranı ekvator üzerinden yapılanlara oranla 3 kat daha fazla bulunuyor.

Radyasyon Etkisi Nasıl Hafifletilir

Radyasyon Etkisi Nasıl Hafifletilir
Radyasyon Etkisi Nasıl Hafifletilir

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı olarak görev yapan Doç. Dr. Metin Güden, uçak yolculuğu esnasında alınan radyasyonun gebelerde yer alan etkisini hafifletmek için daha fazla antioksidan tüketilebileceğini açıkladı. Antioksidanlar üzerinde yeşil sebze ve meyvelerde yüksek miktarda yer aldığını söyleyen Doç. Güden, bu besin çeşitlerini tüketerek radyasyonun vücuda vermiş olduğu zararı ciddi oranda düşürmenin mümkün olduğunu açıklıyor.

“Uçakların ortalama olarak uçuş yüksekliği 30.000 feet yani yaklaşık olarak 10.000 metredir. Uçak kabininin yolcuları kozmik ışınlarından koruma özelliği yoktur” açıklamasını yapan Doç. Güden, yolcuların uçarken hem kozmik radyasyon probleminden hem de güneşten yayılan radyasyondan son derece kötü durumda etkilendiklerini, bu etkinin uçuş zamanı, yükseklik, uçuş rotası ve güneşin aktivite durumları gibi faktörlere bağlı olduğunu vurguluyor.

Doç. Dr. Metin Güden, gebe durumundayken alınan radyasyon, bebek üstünde ne gibi olumsuzluklar yaratabildiğini ise üç başlık altında açıklanabiliyor: “Birincisi; ölü doğumlar ve düşük sorunudur. Bunlar genelde gebelik durumunun ilk üç ayında radyasyondan etkilendiklerinde oluşuyor. İkincisi bebekte ise organ anamolisi olabilmesidir. Bu durum genelde gebeliğin ikinci üç ay içerisinde radyasyondan etkilendiklerinde oluşuyor.

Yüksek enerjili yer alan ışınların vücutta serbest durumda radikal oluşturduğunu, serbest radikallerin zararlı etkisinin önüne tam olarak geçmek için de antioksidanlar üzerinden yararlanmak gerektiğini vurgulayan Dr. Güden, gece yapılacak olan uçuşlarını tercih ederek güneşten gelecek olan radyasyondan korunmanın ve maruz kalınmış olan radyasyon dozunu azaltmanın da mümkün olduğunu söylüyor.

Radyasyon Hangi Bölgede Yüksek

Güneş ve uzay kaynaklı olarak bulunan kozmik radyasyon, ışık hızına yakın, yani saniyeler içerisinde 300 bin kilometre hızla ilerliyor.

Uzayı kat ederek dünyaya ulaşabiliyor. Fakat atmosfer süzgeç görevi görmektedir.

Yüksek irtifa durumlarında atmosfer katmanının daha ince yer alması nedeniyle, radyasyon tam süzülemiyor.

Bu nedenle deniz seviyelerine göre uçakta alınan radyasyon oranı çok daha yüksek olabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

55
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes