Unutkanlık Nedenleri ve Yol Açan Hastalıklar


48

Günlük yaşamımız içinde bir miktar unutkanlık doğal karşılanmaktadır. Pek çok düşünce ile meşgul olan beynimiz bazı ufak detayları atlıyor olabilir. Bu da gayet normaldir aslında. Cep telefonu ya da arabanın anahtarını bir yerlerde bırakmak ya da birinin doğum gününü kutlamak unutulabilecek noktalardır çoğumuz için. Zaten pek çok kişi aynı sorunu yaşamaktadır. Eve misafir çağırdığını unutup, bir yere gezmeye giden hanımların ne kadar çok olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Ancak çoğu zaman eğlenceli durumlara neden olan unutkanlık, sıklaktıkça ve boyutları büyüdükçe sorun olarak algılanmaya başlar. Burnunun ya da başının üzerinde duran gözlüğü saatlerce evin içinde arayıp durduktan sonra bir problem olduğunu anlarız birden.

Bir de orta yaşlar geçildiyse altında yatan bir hastalık olabileceği korkusu sarar insanı. Bu noktada artık can sıkıcı hatta stres yaratan ayrı bir neden olur artık unutkanlık. Akla ilk gelen yaşlılık unutkanlığı gelir ya da en kötüsü alzheimer hastalığı. Oysa durum bu kadar kötü olmayabilir, ama eğlenceli de değildir.

Unutkanlığın Nedenleri

Unutkanlık, bir beyin hasarıdır aslında ve pek çok basit nedeni olabileceği gibi ciddi nedenleri de olabilir. Çoğu kez, kolayca çözümlenebilecek bir nedenden kaynaklanır unutkanlık. Hafiften ağıra doğru unutkanlığın nedenleri, bu noktada bilinmesi gerekenler listesinin başlarında gelir. Hemen alzheimer olduğunuza karar vermeden önce unutkanlığın nedenleri bilinmelidir.

 • Başta B12 olmak üzere vitamin eksiklikleri,

 • Jet lag da dahil olmak üzere çeşitli uyku bozuklukları, uykusuzluk,

 • Yetersiz beslenme,

 • Düzenli olarak kullanılması gereken bazı ilaç türleri,

 • Tiroid bezinin az çalışması,

 • Depresyon, dikkat dağınıklığı, kaygı bozukluğu, epilepsi ve stres gibi psikolojik nedenler,

 • Kazalar ve kafa travmaları,

 • Tümör, enfeksiyon ve pıhtı gibi beyin sorunları,

 • Amnezi ve psikojenik amnezi,

 • Menenjit,

 • Parkinson hastalığı,

 • Bunama / demans (Alzheimer bir bunama türüdür)

 • Böbrek hastalıkları,

 • Kalp hastalıkları ve enfarktüs,

 • Karaciğer hastalıkları,

 • Yaşlanma,

 • Kronik alkolizm ya da uyuşturucu bağımlılığı

Görüleceği gibi son derece basit nedenleri olabilen unutkanlık sorunu, yaşlanma gibi çözümsüz nedenlerden de kaynaklanabilir. Ancak yine de umut verici olan şudur ki; yaşlanma gibi sorunlarda bile, en azından geciktirmek adına yapılabilecekler vardır.

Unutkanlık Ne Zaman Gerçek Bir Sorundur?

demans hastası
Unutkanlık işinizi doğru yapmanızı engeller

Herkes gün içinde randevularını ya da telefon numaralarını unutabilir. Ancak demans hastasında, unutkanlık çok sık yaşanır. Özellikle de yakın geçmişe ait bilgiler daha kolay unutulur. Geçmiş dönem hatıraları daha kolay hatırlanır.

Herkeste olabilecek kafa karışıklıkları, demans hastalarında en üst seviyededir. Yemeğe tuz koyup koymadığımızı unutabiliriz ama kuru fasulye yaparken kuru fasulye unutulmaz. Demans hastalarında, daha önceleri çok iyi yaptığı halde, yemeğin ana maddesi bile unutulabilir, düzenli görevleri yapmak zorlaşır.

Kelime bulmakta güçlük çektiği için bir demans hastasının iletişim becerileri zayıflar. Evde odaların yerlerini ya da sokakta iyi bildiği halde evinin yolunu karıştırabilir. Yazın kışlık kıyafetleri ya da tam tersi kışın yazlık kıyafetleri giymeye çalışacak kadar değerlendirme kabiliyetleri azalır.

Güneş gözlüğü ya da anahtarları nereye koyduğunuzu unutmak normal kabul edilebilir ama bir demans hastası eşyaları uygun yerlere koymayabilir. Örneğin ütüyü buzdolabına ya da makası fırına koyacak kadar eşyaların yerlerini karıştırır.

Bir demans hastası, nedensiz öfkelenmeler ya da ağlama krizleri yaşayabilir. Duygu dalgalanmaları sıktır ve son derece dikkat çekici olabilir. Şüphecidir. Karar vermekte zorlanır, desteklenmeye ihtiyacı vardır.

Kısacası günlük yaşam içinde yaşanan bazı ufak tefek unutkanlıklar, geçici ya da basit bir nedene dayanırken, ciddi boyutlarda unutkanlığın sebepleri çoğu zaman bir hastalıktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

48
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle