Unutkanlığınızın Nedeninin B12 Eksikliği Olduğunu Kanıtlayan 12 Şey


78

İnsan vücudu içerisinde her vitamin büyük önem taşımaktadır. Vücutta bulunan organlar ve çalışma sistemi üzerinde etkin görevleri bulunan

B12 vitamini eksikliği durumunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Kişilerin sağlıkları açısından vitamin eksikliklerini zamanında fark etmeleri önemlidir.

Bu nedenle uzmanlar belirli aralıklarla kan değerlerinin ölçülmesini ve kişilerin vücutlarını dinleyerek meydana gelen değişiklikleri erken fark etmeleri gerektiğini tavsiye etmektedir.

Beyin ve sinir sisteminin çalışması üzerinde B12 vitaminin hayati bir önemi bulunmaktadır. Bu durum eksiklik halinde kişilerde unutkanlık ve dalgınlık yaşamalarına neden olabilmektedir.

Fakat her unutkan kişinin B12 eksikliği belirtisi olduğunu söylenmesi doğru değildir. Bu nedenle mutlaka diğer B12 eksikliği belirtileri görüldükten sonra karar vermek ve uzman kontrolünden sonra gerekli takviye ilaçları kullanmak gerekmektedir.

Besinler içerisinde de B12 vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle eti bol tüketmek B12 eksikliğinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

B12 eksikliği bulunan kişilerin, yeterli miktarda B12 vitamini bulunan besinler grubundan tüketseler dahi yeterli vitamini alamamaları mümkündür. Bu nedenle doktorlar bazen ilaç veya iğne ile takviye verebilmektedir.

Geçmeyen ve Nedensiz Yorgunluk Hissi

Yorgunluğun birçok farklı sebebi bulunmaktadır. B12 eksikliği yorgunluk hissinin önemli nedenlerinden bir tanesidir. Gereksiz yere ve geçmeyen yorgunluk şikayetleriniz varsa B12 düzeyinizi ölçtürmeniz faydalı olacaktır.

B12 vitamini vücut içerisinde özellikle kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olmaktadır. Bu önemli görev eksiklik nedeniyle yerine getirilemediğinde yorgunluk hissi kaçınılmaz olmaktadır.

Halsizlik, bitkinlik, vücut kırgınlığı, dinlenme ile geçmeyen yorgunluk şikayetlerinde kan değerlerinin ölçülmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Enerjisiz hissetmeye başladığınızda B12 vitamin eksikliği sinyal veriyor olabilir.

Zayıf Bir Hafızaya Sahip Olma

Zayıf Bir Hafızaya Sahip Olma!

Anahtarın yerini, marketten aldığınız poşeti, faturaların son ödeme tarihini unutuyor eşyalarınızı sık sık kaybediyor ve neyi nerede bıraktığınızı hatırlamakta zorluk çekiyorsanız B12 eksikliği belirtileri yaşıyor olabilirsiniz.

Yaşlılık belirtilerinden sayılan unutkanlık, bunama rahatsızlıkları artık çok erken yaşlarda da meydana gelebiliyor.

Kişilerde unutkanlık sık yaşanmaya başlandığında ve ciddi bir seviyeye ulaştığında genelde akla Alzheimer gibi hafıza rahatsızlıkları gelse de bunun sebebi B12 eksikliği olabiliyor.

Bu durumda yeterli miktarda B12 eksikliği tavsiyesini düzenli kullanmak hafızanızın güçlenmesine ve sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. B12 eksikliği her zaman unutkanlık ile sınırlı kalmamaktadır.

Vücutta hayati görevi olan B12 eksikliği beyin hasarları oluşturmaya başladığında halüsinasyon görme veya paranoyalar üretme gibi ciddi boyutlara da taşınabiliyor.

Kansızlık!

B12 vitaminin en önemli görevlerinin başında kan hücreleri üretmek gelmekte. Vücutta B12 eksikliğine bağlı kansızlık problemlerine oldukça sık rastlanmaktadır.

Birçok kişide görülen kansızlık şikayetinin altında kimi zaman bu vitamin eksikliği yatabilmektedir. B12 eksikliğinden dolayı vücutta yeterli miktarda üretilemeyen kan hücreleri bunun yaşanmasına neden olmaktadır.

Denge Sağlamakta Güçlük Çekme!

Düz yolda yürürken sendelemek sık tekrarlanmaya başlandığında, elinizde tuttuğunuz bardak kayıp gittiğinde bu her zaman sakarlık belirtisi olmayabilmektedir.

Dengesizlik hissi B12 eksikliğine işaret eden önemli belirtilerden bir tanesidir. Özellikte yürüme esnasında yaşanan bu dengesizlik sorunları genellikle ciddi seviyelere ulaşan B12 eksikliğinde yaşanmaktadır.

Küçük Yaşlarda Görüldüğünde Zeka Geriliği!

Beyin ve sinir sistemi üzerinde büyük etkisi bulunan B12 vitamini küçük yaşlardaki çocuklarda meydana geldiğinde B12 eksikliğine bağlı zeka geriliği sorununun nedeni olabilmektedir.

Uzmanlar çocukların zeka gelişiminin olumlu ilerlemesi için B12 içeren besinlerin tüketilmesine ve gerekli görüldüğünde doktor kontrolünde takviye verilmesine dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Depresyona Girme!

Depresyon psikolojik bir rahatsızlık olarak sıklıkla yaşanmaktadır. Kadın ve erkeklerde, her yaştan kişide görülebilen depresyon problemi ruhsal problemlerden kaynaklandığı kadar vitamin eksikliğinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

B12 eksikliğinden kaynaklanan nörolojik problemler kişilerin depresyona girmesine veya depresyona yatkın kişilik göstermelerine neden olabilmektedir.

Psikologlar ile yapılan görüşmeler sonucunda depresyon nedenleri saptanamadığı gibi durumlarda mutlaka bir kan tahlili yaptırılması ve özellikle B12 vitamini depoları kontrol edilmesi gerekmektedir.

Geç kalındığında daha ciddi nörolojik problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum kişinin günlük yaşantısını zorlaştırdığı gibi sosyal yaşamda toplumsal ilişkilerini de olumsuz etkileyecektir.

Uyuşma Hissi

Beyin gelişimi üzerindeki önemli görevleri, sinir sistemi üzerinde de bulunmaktadır. Kişilerin sinir sistemini doğrudan etkileyen B12 yeterli miktarda bulunmadığında sık sık el ve ayak uyuşmalarının yaşanmasına neden olmaktadır.

İnatçı, sık tekrarlayan el ve ayak uyuşmaları bu bakımdan ciddiye alınması gerekmektedir.

El ayak uyuşması şikayetleri bazı durumlarda karıncalanma şeklinde de görülebilmektedir.

Tat Alma Duyusunda Yetersizlik!

Yediğiniz yemeklerden tat almıyor, ağzınızın tadının bir türlü düzelmediğini hissettiğinizde B12 eksikliğine bağlı gelişebilecek rahatsızlıklar arasında yer alabilmektedir.

Bu vitaminin eksikliği vücutta ciddi hastalıkların çıkmasına yol açabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de dil enfeksiyonları olarak bilinmektedir.

Buna bağlı olarak B12 eksikliği olan kişilerin ciddi oranlarda eksikliği söz konusu olduğunda dil renkleri kırmızıya dönmektedir.Bu belirti ortaya çıktığında bir uzmana başvurmak ve kısa sürede tedaviye başlanması gerekmektedir.

İnatçı Baş Ağrıları!

Sinir sistemi ve beyin hücrelerinde meydana gelen hasar nedeniyle ciddi baş ağrıları problemleri meydana gelebilir. Kişinin günlük yaşantısını önemli ölçüde olumsuz etkileyen bu etken ilerleyen evrelerde daha çekilmez bir hal alabilir. Bu nedenle B12 eksikliği ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.

Beslenme düzeninde düzenli olarak B12 bulunan gıdaların alınması bunun yanı sıra ilaç veya iğne takviyesi ile vücuttaki B12 depolarının dolması sağlanması gerekmektedir.

B12’ye bağlı olarak gelişen kansızlık problemi de kişilerde baş ağrısı şikayetlerine neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu ilaç takviyelerinin doktor kontrolünde, düzenli ve yeterli dozda alınmasına büyük dikkat göstermek gerekmektedir.

Fazlalığı durumunda veya bilinçsiz ilaç kullanımında daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Cilt Renginin Sararıp Solması. unutkanlık

Cilt Renginin Sararıp Solması!

Kişinin cilt rengi birçok hastalık ve vitamin eksikliği konusunda ipucu vermede önemli rol oynamaktadır. B12 eksikliği olan kişilerin vücutlarında kırmızı kan hücreleri ciddi oranda azalma göstermektedir.

Bu durumda da cilt renginde sararma meydana gelmesi, solgun ve hasta bir görünüm oluşması kaçınılmaz olmaktadır. Aynı zamanda ciltte meydana gelen bu problem diş etlerinde de gözlemlenebilmektedir.

Sindirim Sistemi Bozuklukları!

Sindirim sisteminin düzenli çalışması bu vitaminin azalması, vücutta B12 depolarının boşalmaya başlaması ile aksamaya başlayabilmektedir. İlk olarak B12 vitamini eksik olan kişilerde iştahsızlık gözlenmektedir. Yeme bozukluklarının ortaya çıkabildiği gibi ishal ve kabızlık şikayetleri de oldukça sık rastlanmaktadır.

Kan değerlerinin normale dönmesi ile sindirim sistemi hareketleri de düzene girecektir. Fakat bununla birlikte sindirim sistemine faydalı, rahatlatacak besinlerin tüketilmesi de gerekmektedir.

Nefes Darlığı Şikayeti!

Kişilerin gündelik yaşamını olumsuz etkileyen faktörlerden bir tanesi de nefes darlığıdır. Çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilecek bu durum, B12 eksikliğine bağlı olarak da görülmektedir.

Kan hücreleri üzerindeki hayati görevi, vücutta buna bağlı birçok sıkıntının yaşanmasına neden olmaktadır. Kan hücreleri de vücutta oksijen taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Yeterli kan hücresi üretilmediğinde vücutta yeterli miktarda oksijen dolaşımı da mümkün olmamaktadır. Bu nedenle sık sık nefes darlığı şikayeti B12 eksikliği olan kişilerde görülmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

78
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

3 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes