Uyandığınızda Asla Yapmamanız Gerekenler


47

İnsanların en çok ne zaman keyfi kaçar, elbette sıcak yataktan çıktıkları zaman. Her ne kadar sabah uyanmak kötü bir şey olmasa bile; yapacağımız işler ve üzerimize yüklenen sorumluluklar yüzünden kendimizi bir türlü yataktan kurtaramıyoruz. Her ne kadar gece erken yatıyor olsak bile, bünyemiz o stresi hissettiği için maalesef; sabah uyanırken oldukça fazla zorluk çekiyoruz. Ama yapılmaması gereken şeyler olduğunu da unutmamak gerekiyor. Sabah özellikle de uyanacağınız andan ve sonra ki 1 saatte yapmamanız gereken kimi durumlar bulunmaktadır. Bu bakımdan dolayı da uyanmamız çok daha kolaylaşacaktır. Sizlere uyandığınızda asla yapmamanız gerekilen şeyler hakkında bilgi vereceğiz.

Alarmı Ertelemek

Uykuda iken alarmın çalması bir kabus olsa da asla ertelemeyin

Herkesin içine düştüğü tuzaklardan biri olduğu aşikar. Sabah kalkacağınız saate alarmınızı kurduktan sonra uyuyorsunuz aslında o bünye tam saatte sizi uyandırıyor ama siz kendinize izin vermeyerek alarmı kuruyorsunuz. Bu sayede de uyanabiliyorsunuz. Ama şunu unutmamanız gerekmektedir, alarmınızı asla ertelemeyin. 5 dakika ertelediğiniz zaman muhakkak ki göreceksiniz, uykuya dalacaksınız. Bu yüzden de gerek okula gerek ise de işe geç kaldığınızı göreceksiniz. Bu durumu engellemek için telefonunuzu yatağınızdan uzak bir yere koymalısınız ki; alarmınız çaldığı zaman kalkmak durumunda kalın.

Yatakta Vakit Geçirmeyin

Yataktan mümkün olduğunda hemen kalkmaya çalışın. Özellikle de alarmdan sonra uyandığınız an yatakta kıvrılıp kalırsanız; uyanmanızın çok daha güç olduğunu anlayacaksınız. Yatakta iyice gerinin ellerinizi ve ayaklarınızı gerdikten sonra kendinize güven geldiğini anlayacaksınız ve bu sayede çok daha öz güvenli kalkacaksınız. Eğer bunları yapmadan yataktan kıvrılıp kalkarsanız; çok daha zor bir güne merhaba dediğinizi göreceksiniz.

Mail-Telefon Kontrolü Yapmayın

yatakta telefon ile asla oynamayın

Gerek telefonu sabah ele almak ya da mailleri kontrol etmek adına bilgisayarınızı açmak; o gün diğer önemli işlerinizden sileri alıkoyacaktır ve gereksiz vakit kaybı yaratacaktır. Hem de çok daha stresli uyanmanıza neden olarak tüm günü öyle geçirmenizi etkileyecektir. Bunun yerine öncelikli işlerinizi halledin ve bu sayede günün o küçük stresinin tüm güne yayılmasını engelleyin.

Yatağınızı Dağınık Bırakmayın

Çok zor değil mi, özellikle de o yatağın sıcak olduğunu hissederek yatağı toplamak oldukça zor olacaktır. Ama günün kalanını daha verimli geçirmek ve fikirlerinizi daha etkin kullanmak istiyorsanız; yatağınızı o zorlu süreçte toplamalısınız. Çok daha verimli bir gün geçireceğinize eminiz.

Kahve İçmek Doğru Mu?

Kimi uzmanlara göre sabah kahve içmekten ziyade elma yemek çok daha iyi bir uyku açılma süresi sağlıyor. Sabah 8-9 arası saatler vücudumuz kortizol denilen hormonu üretmektedir. Kahve içtiğiniz bu saatlerden önce büyük ölçüde göreceksiniz ki o hormon istenildiği gibi düzenlenmeyecektir. Bunun yerine o saatte kahve içmeyi bırakmalısınız ve enerjinizi geri kazanmak adına başka uyku açıcı yolları denemelisiniz; elma gibi.

Karanlıkta Uyanmak/Uyanamamak

karanlıkta uyanmak

Gece yattığımız ve gözlerimizi kapattığımız zaman havanın karanlık olduğunu görüyoruz ve bu da çok daha fazla uykumuzun gelmesine neden oluyor. Eğer sabah uyandığınız zaman da bu karanlığı hissederseniz; vücudunuz otomatik olarak uyku algısı yaratıyor ve uykuya ihtiyaç duyuyor. Bunun yerine yapmanız gereken şey ise; sabah uyandığınız ilk anda perdeleri açmak veya odayı aydınlatmak için ışığı açmak olacaktır.

Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Sabah uyandığınız anda küçük işler yaparak, kendinizi yormayın. Bu şekilde küçük işler, günün kalanında enerjinizi çok aza indirecek ve güne yayılan enerjiniz bir anda tükenecek. Bunun yerine büyük sorumluluklar edinin ve güne zinde ve mutlu başlayın. Hatta sabah yapacağınız 30-40 dakikalık spor bile kendinizi çok daha öz güvenli hissettirecek ve bu sayede günün kalanında da o enerjiyi hissedeceksiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

47
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle