Uykudayken Başınıza Gelebilecek 11 Gizemli Şey


Geceleri huzur içinde uyumak ve gün içinde kaybedilen enerjiyi geri getirmek istiyoruz. Bununla birlikte, uykuyla birlikte birtakım tuhaf ve tatsız duyumlarla karşılaşmamış bir kişiyi bulmak zordur.

Test Kafe, bu güne kadar bilimsel bir sır olan tecrübeleri anlatmaya karar verdi. Okurken bazılarını yaşamamış olabilirsiniz ama illaki biri sizinde başınıza gelmiştir.

Uyku felci Karabasan

Nasıl hissettirir: Kişi geceleri uyanır ama hiç hareket edemez sadece gözleri ile bakabilir. Çoğumuzun bildiği karabasandır bu sanki tam göğsünüzün üzerinde oturur ve sizin kıpırdamanıza bağırmanıza izin vermez.

karabasan nedir

Buna korkunç halüsinasyonlar ve odadaki bir başkası varmış hissi eklendi. Antik çağda, bu devlet kötü ruhların sahtekarlıkları ile ilişkiliydi.

Neden olur: Normalde uykuya daldığımızda felç oluruz böylece uyurken yürüyemeyiz. Uyku felci ile, beynimiz uyanık olduğunda kaslarımız “kapanır”.

Nüfusun yaklaşık % 7’si en az bir kez uyku felci yaşadı. Arkada uyurken bunun daha olası olduğunu söylüyorlar.

Hipnogojik varsanılar

Nasıl hissettirir: Bir kişi uyumak için hazır olduğunda ama yine de uyanıkken, gözlerinde garip resimler görür. Genellikle bunlar korkunç yüzler ve fantastik yaratıklardır.

Neden olur: Zihinsel açıdan sağlıklı insanlarda görülebilecek birkaç halüsinasyon tipinden biri. Çocuklar onları daha sık görür, bu da uyumayı istememelerine sebep olur. Bu tür varsanılar, stres veya sadece iyi bir hayal gücünden kaynaklanabilir. Ayrıca sarhoş olduğunuzda ortaya çıkabilirler.

Sayıklamak

uyurken sayıklamak
insanlar uyurken neden sayıklar

Nasıl hissettiriyor: Genellikle, somnilokyeden rahatsız olan kişiler (uykuda konuşan kişiler için kullanılan fantezi bir terim) bunun hakkında hiçbir fikri yoktur.

Böyle bir problemi olan bir kişi sırları bulanıklaştırmak için endişelense de, bu durum kesinlikle psikolojik olarak tehlikeli değildir.

Niçin olur ki: Erkekler ve çocuklar bu duruma daha eğilimli ve nedeni stres. Kişinin zihni, gerçekte kabul etmediği şeylere karşı direnmeye çalışır.

Bu karşı koyu esnasında da istem dışı sesli tepkiler de kişinin sayıklamasına neden olur.

Rüya içinde rüya

Nasıl hisseddirir: Kişi bir rüyayı görür, sonra uyanır, ancak kendisine tuhaf şeyler devam eder. Görünüşe göre o kişi sadece uyandığını hayal ediyordur. Bu, Inception filminde araştırıldı .

Filmin başarısı üzerine birçok kişi bu fenomeni yaşadığını bildirdi.

Neden olur ki: Esotericists, eğer böyle bir rüya görürseniz, bu manevî uygulamalara yatkınlığınızı gösterir. Resmi bilimler bunun sebebini açıklayamaz.

Uyurgezerlik

uyur gezerliğin sebepleri
uyur gezerlik nedir

Nasıl hissettiriyor: Bu durum uyku felcinin tam tersidir – bilinç uyku halindedir, ancak kas felci meydana gelmez.

Uykusunda insanlar yürümekte, temizlenmekte hatta evden çıkabilmektedir ve bu genellikle çok tehlikelidir. Sabahları uyandıklarında ise hiç bir şey hatırlamıyorlar.

Niçin olur: Somnambulizm (uykuda yürüme) nüfusun yaklaşık % 4.6 -10.3’ünde ortaya çıkar ve çocuklar daha sık etkilenir. Tedavi yöntemleri gibi nedeni hala bilinmiyor.

Patlayan kafa sendromu

Nasıl hissettirir: Kişi yüksek sesle bir patlama veya bir alkış duygusu ile uyanıyor. Bazen ses sese kulak misafiri gibi geliyor. Buna artan bir vızıltı veya flaş eşlik edebilir. Bu fenomen tehlikeli değildir fakat insanları korkutuyor. Bazıları felç geçirdiğini düşünüyor.

Neden olur: Bu, bazı nedenlerden dolayı, sesin işlenmesinden sorumlu beynin alanlarında bir sinirsel aktivite artışı olduğunda ortaya çıkar . Bazen sendrom, uykusuzluğa veya jet lagı (uyku düzeninin ani bozulması veya vücut saatinin ani değişim karşısında bozulması) eşlik eder.

Uyku Apnesi

Nasıl hissettirir: Uyku apnesi bir rüyada nefes almanın ani bir duruşudur. Kişi sonuç olarak uyanır. Uyku kalitesi düşer, beyin oksijen yetersizliğini görür ve yeterli uykuya dalmak zorlaşır.

Arter basıncı, kalp problemlerine neden olabilecek bir saldırıda dalgalanır.

Neden olur: Uyku esnasında, farinks kasları (yutak kasları) gevşer ve bu da bazen solunum yollarının tıkanmasına neden olur. Obezite, sigara içme ve yaşlanma riskini arttırır.

Endişe dünyasında eğlenceli bir gerçek: Bu durumu atlatmanıza yardımcı olacak bir yol Avustralya rüzgar çalgısı olan Didgeridoo üflemek uyku abnesi sorunu olanlar için iyi gelecektir.

Devamlı rüyalar

rüya görmek
uyku halinde iken sürekli rüya görmek

Nasıl hissettirir: Muhtemelen herkes aynı rüyayı sürekli üreten garip yinelenen rüyalar görmüştür.

Niçin olur? Psikologlar beyinimizin günlük yaşantımızda fark etmediğimiz bir şeylere dikkat etmek için böyle rüyaları kullandığına inanıyor. Bu hikayeler durum çözülünceye kadar devan edeceğe benziyor.

Uykuda iken bir yerden düşmek

Nasıl hissettirir Bazen yukarıdan yatağa atılmış gibi hissediyoruz. Çalkalanıp uyanırız. Bundan önce bundan önce biz uçuyor ya da düşüyoruz ve düşüyormuş gibi hayal ediyoruz – oldukça tatsız bir his.

Neden olur: Uyku ölüme benzer : kalp atışı ve solunum yavaşlar, kas tonusu azaltılır. Beyin “korkarak”, bunu gerçek bir ölüm olarak algılar ve kişinin hayatta olup olmadığını kontrol eder, kaslara dürtü gönderir.

Vücut dışı deneyim

Nasıl hissettirir: Bu, nöropsikolojik (beyin yapısının psikolojik olaylar ile olan ilişkisini inceleyen bilim dalı) bir fenomen olup, yarı uykulu ve yarı uyanık olan bir kişi, vücudunun dışındaki bir yerden kendini görür. Mistik ve okültistler için, bu ruhun varlığını teyit eder.

Neden olur: Olgunun incelenmesi çok zordur. Bilim insanları vücudun dışına çıkma yanılsamasının var olduğunu biliyor olsa da, nasıl çalıştığını ve neden ortaya çıktıklarını netleştiremiyor.

Bununla nasıl başa çıkılacağı da belli değil. Bilişsel yeteneklerinin sınırlarını genişletmek için bunu yapar. Astral seyahat olayı da bu şekildedir.

Uyku ani aydınlanma

Nasıl hissettirir: Bazen bir soruna uzun süre çözüm bulamıyoruz ve bu yüzden sürekli düşünüyoruz. Sonra bir rüyada beyin bize bir ipucu verir. Şimdi en önemli kısmı onu hatırlamaktır.

1453 İstanbul’un Fethi öncesi büyük Şahi toplarının projesini Fatih Sultan Mehmet rüyasında görmüş ve uyanır uyanmaz da çizdiği söylencesi günümüzde hakim bir inanıştır.

Bir Rus kimyager olan Dmitri Mendeleev, periyodik bir element tablosu hazırlamak konusunda takıntılıydı – ve sonra bir rüyada gördü. Benzene bir formül düşündüğünde kimyager August Kekulé’ye benzer bir şey oldu.

Neden olur: Bir duruma çok kafayı takıp sürekli çözüm aradığımız zamanlar olur. Bazen bilinçaltımız cevabı zaten biliyor, ancak bilinçlenmeye henüz ulaşmadı. Uyku esnasında bilinçaltı daha aktiftir ve iç görü sağlayabilir. Uyku mükemmeldir, ancak bazen daha fazla ikramiyeyle birlikte gelir.

[poll id=”81″]


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

7 paylaşım

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
2
Zekice
Aşık Aşık
1
Aşık
Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Liste

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin