Uyum Eğitimi Nedir?


21
15 paylaşım, 21 puan

Okula yeni başlayan öğrenciler için okul tarafından adeta “hoş geldin” dercesine düzenlenen karşılama, tanıtım ve kaynaşma etkinliklerini kapsayan uyum eğitimi, çocukların okula daha çabuk alışmasını sağlayan faaliyetlerdir.

Kendini her zaman güvende hissettiği ve ebeveynlerinin hep yanında olduğu sıcak ev ortamından ayrılmak bazı çocuklarda zor olabiliyor.

Bu durumda uyum sorunları ve kaygılar ortaya çıkıyor. İşte okulda düzenlenen uyum eğitimi ile çocukların bu endişeleri silinerek okulun ne kadar keyifli bir ortam olduğu ve korkulacak bir şey olmadığı etkinliklerle yansıtılıyor.

Uyum eğitimi ne zaman başlıyor?

Uyum eğitimi nedir ne zaman başlar? Okul açılmadan bir hafta önce başlıyor. Birinci ve beşinci sınıf öğrencileri üst sınıflardan bir hafta önce okula başlayarak bu haftada yapılan okul tanıtımı, kaynaşma etkinlikleri, spor faaliyetleri oyun ve gösterilerle çocukların okulu sevmesi sağlanıyor.

Uyum eğitimi nedir
Uyum eğitimi nedir

İlkokula başlamak çocuk için ne kadar zor olabiliyorsa, ortaokula başlamak ta bazen sıkıntılı oluyor. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl birinci ve beşinci sınıflar için uyum eğitim takvimi hazırlanıyor. 2017 yılında uyum programı 11-15 Eylülde planlandı.

Okula uyum haftasının amacı

İlkokula ve ortaokula başlayan çocukların okulla ilgili kaygılarını gidermek okula uyum haftasının en önemli amacıdır.

Okul ortamını tanıtmak ve okulu sevdirmek için düzenlenen etkinliklerle her iki gruptaki çocuklar okulu yakından tanımakta ve okulun korkulacak bir ortam olmadığını anlamaktadır.

Okula uyum haftası etkinlikleri

Hem heyecanlı hem de son derece mutlu olan veliler ve öğretmenler öncelikle tanışıyor. Sonrasında çocukların öğretmenleri ve diğer arkadaşları ile tanışması okul uyum etkinliğinde birbirini takip ediyor.

Günümüz çocukları ne kadar bilinçli, teknoloji meraklısı ve akıllı olsa da iş anne babadan ve ev ortamından ayrılmaya geldiğinde o afacan çocuk gidiyor yerine endişeli ve ürkek bir çocuk gelebiliyor.

Nedeni ise okul yaşamının başlıyor olması. Bu durumda okulu sevdirmek, tanıtmak, eğlenceli faaliyetlerle arkadaşları ve öğretmenleri ile kaynaşmasını sağlamak oldukça iyi sonuçlar veriyor.

Bu bir haftada ilkokul ve ortaokul öğrencileri okulda sadece kendi yaşıtları ile olduğundan alışma süreci daha hızlı oluyor.

Kalabalık bir okul haftası yerine sadece kendi sınıfından öğrencilerle geçireceği bir haftada endişe ve kaygılar yok oluyor.

Lise öğrencileri için okula uyum programı

Uyum eğitimi nedir
Uyum eğitimi nedir

Artık 9. sınıf öğrencileri için de okula uyum programı uygulanmaktadır. Okul hakkında bilgilerin verildiği, akademik ve mesleki bilgilendirmenin yapıldığı okula uyum becerilerinin kazandırıldığı liseler için okula uyum programında

9. sınıf branş öğretmenleri ve öğrenciler bulunmakta, okula uyum eğitim videosu izleme ile başlayan programda çocuklara beslenme, hijyen ve cilt sağlığı ve ilk yardım el kitabı dağıtılmaktadır.

Yatılı lise okuyanlar için özellikle son derece faydalı olan okula uyum eğitimi ile lise öğrencileri yeni okullarını yakından tanımakta, artık tatiller dışında geçireceği ortamı yakından tanıyarak kafasındaki soru işaretlerinden kurtulmaktadır.

Amaç çocukların en kısa sürede okula uyum sağlaması ve uyumsuzluk durumlarının ortadan kaldırılarak okul başarısını etkilemesine engel olunmasıdır.

Okula uyum eğitimi bir süreçtir

İster ilkokul, ister ortaokul veya lise olsun öğrenciler her zaman bir okula uyum süreci geçiriyor. Bu süreç kimi öğrencilerde kısa ve kolay olurken kimilerinde özellikle de ilköğretimde zor olabiliyor. Uyum sürecinde sıkıntılar geçmedi ise bir uzmandan yardım almak her zaman çocuk psikolojisi bakımından tavsiye ediliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

21
15 paylaşım, 21 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle