Uyum Eğitimi ve Çocukların Eğitime Başlama Dönemi


56
35 paylaşım, 56 puan

Çocuklar, fiziksel ve ruhsal gelişimleri boyunca farklı mekan ve insanlarla olan tanışmalarında zorluklar yaşayabilir. Özellikle belirli bir süre sadece aile ve yakınlar ile birlikte devam eden hayattan sonra, okul sürecinin de yaşamlarına dahil olması ile çok şey değişir.

Okula Uyum Sağlamanın Yolları Nelerdir? için çocuklara hem ebeveynleri hem de uzmanlar yardımcı olmalıdır. Bu anlamda uyum eğitimleri çok fayda sağlar.

Uyum eğitimine ne zaman başlanması gerektiği konusunda anne ve babalar merak etmektedir. Doğru zamanda ve doğru şekilde başlanan uyum eğitimi, çocukları yeni başlayan hayatlarına ve okula hazırlayacaktır.

Uyum eğitimi

Okul Öncesi Uyum ve Alışma Süreci

Kreş ve anaokulları, ilköğretim öncesinde çocukların okulla tanışması için büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Ancak ilköğretim çok daha farklı bir kulvarda olması bakımından yine de tedirgin edecektir.

Uyum Eğitimi Okul Öncesi Uyum ve Alışma Süreci
Uyum Eğitimi Okul Öncesi Uyum ve Alışma Süreci

Oyun ile geçen zamanın azalması ve artık direkt olarak eğitimlerine odaklanılması, onlar için büyük bir yeniliği daha beraberinde getirir.

Bu nedenle diğer ilköğretim çağındaki çocuklara göre daha zor uyum sağlayacak olan 1. sınıflar için okul daha önceden başlatılmaktadır.

Genellikle okulların açılma tarihinden 1 hafta kadar önce, uyum ve formasyon eğitimleri başlar. Adaptasyon sürecini hızlandıracak ve mümkün hale getirecek aktiviteler gerçekleştirilir.

Okulun İlk Dönemi Uyum Eğitimine Dahil

Uyum eğitimi için ilk bir hafta olarak düşünülse de, aslında okulun ilk dönemi için de direkt uyum dönemi olarak ele almak mümkündür. Çocuklar hemen hemen tüm deneyimlerini ilk dönem içerisinde yaşar.

Yeni arkadaşlar ile tanışmak, derslerine çalışmak, ev ödevi kavramı, anne ve babadan ayrı kalmak, öğretmen ve öğrenci ilişkisini algılamak gibi pek çok değişim, uyum eğitiminin bir parçasıdır.

Hepsini aynı anda görmek ve yaşamak onların uyum eğitimini başarıyla geçmesini sağlar. Bu nedenle okul ve öğretmen seçimi çok önemlidir. Genellikle okul hayatlarının büyük bir parçasını, ilk dönem yaşayacakları deneyimler ve eğitimler belirler.

Öğrenecekleri, keşfedecekleri ve merak edecekleri konular ile birlikte okula dair düşünceleri de şekillenecektir. Arkadaş çevresi ve sınıf ortamı çok etkilidir. Okul içerisinde geçen her gün onlar için farklı yenilikleri beraberinde getirir.

Bir Haftalık Süreçte Yapılabilecek Aktiviteler

Okulun İlk Dönemi Uyum Eğitimi
Okulun İlk Dönemi Uyum Eğitimi

Okula uyum eğitiminde gerekli olan 1 haftalık süreç içerisinde çocuklar ve aileler için birçok aktivite gerçekleştirilir.

Eğitim alanlarının tanıtılması, sınıf ve okul kavramının anlatılması, öğretmen ve öğrenciler arasında tanışma ve kaynaşma süreci gibi birçok detay atlanmamalıdır.

Eğitim hayatlarının başladığı bu dönemde direkt olarak derslere geçiş yapmak faydalı olmaz. Bu nedenle oyun süreleri de bulunmalı ve dersler de oyun ile birlikte devam etmelidir.

Uyum eğitiminin en büyük parçasını oyunlar oluşturmaktadır. Anne ve babalar da çocukları ile birlikte ilk birkaç gün bu sürece dahil olmalı ve güven duygusunu vermelidir.

Uyum eğitimi sürecinde sadece okul ve ebeveyn ilgisi yeterli olmayabilir. Bu durum karşısında en doğru seçenek bir uzman desteği almak olacaktır.

Çocuk psikoloğu ile yapılacak görüşmeler, uyum eğitiminin faydalarını ortaya çıkaracak ve çocukların da yeni hayatlarına daha hızlı şekilde adapte olmalarını sağlayacaktır. Uyum konusunda zorlandıkları etkenleri ortaya çıkarmak ve çözüm üretmek de bu destek ile birlikte gerçekleşecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

56
35 paylaşım, 56 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

5 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle