Uyumazsak Ne Olur? (12 Saat ile 12 Gün Arası)


49

Halüsinasyon görüyor veya gerçek hayatınızda korku filmlerinin soundlarını andıran bölümler yer alıyor mu? Uyumazsak ne olur bu durumlar aslında uyku yetersizliği gibi durumlarda karşınıza çıkması muhtemel olan belirtilerin arasında yer almaktadır.

Uyumayı keserek neler yapabileceğinizi bir düşünün. Boş vakitlerinizle beraber mükemmel insanlara dönüşebilirsiniz. Fakat beyniniz bu durumda size farklı tepkiler verecektir. Uykusuzluktan sonra beyninizin vereceği tepkileri sizlerle paylaşıyoruz.

Uyumazsak ne olur ilk 6 saat sonrası

Uykusuz geçen bir gece sonrasında ateş ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuz aşırı seviyede kortizol üretmeye başlayacaktır.

Aşırı kortizol üretimi ise sizde gerginliğe sebep olabileceği gibi aşırı sinirli ve endişeli olmanıza da sebep olacaktır. Kafa karışıklığı da görülebileceği için ufak çaplı unutkanlıklar baş gösterebilir.

Çevrenizden bugün çok gergin olduğunuza dair tepkiler alma ihtimaliniz çok yüksektir.

12 saat sonrası

Beyniniz artık karar verme ve tepki süresi gibi zorunlu olmayan zihinsel işlevlerinizi kapatmaya başlayacaktır. Kendinizi kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz.

Fakat yine de günlük görevlerinizle iyi baş edersiniz. Çalışma hayatınızda veya ev işlerinde ufak şeyleri atlıyor olsanız da yüzünüzdeki uykusuzluk ifadesinin dışında sizi zorlayacak herhangi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Fakat zihninizin bir takım işlevleri kapatma yoluna gitmiş olması bazı verim kayıplarının da yaşanmasına sebep olabilir.

24 saat sonrası

24 saat Uyumazsak Ne Olur
24 saat Uyumazsak Ne Olur

Bu evrede paradokslar içerisinde aniden gelişen enerji patlamaları yer almaktadır. Kendinizi normale göre daha fazla üretken hissedersiniz.

Bütün duyularınızda bir keskinleşme olur ve çevrenizdeki insanlar daha hoş görünmeye başlar. Bunun sebebi ise; beyninizin dopamin düzeyini artırarak uyku eksikliğini telafi etmeye çalışmasıdır.

İyi haberde budur.

Çünkü çok daha fazla ileriye gitmeden uyumak istersiniz. Bazılarının bu evrede uyumama serüvenine son verirken, bazılarının direnerek ayakta kalmayı başardığını görüyoruz.

36 saat sonrası

Hafızanız zayıflamaya başlayacaktır. Beyniniz enerjiden tasarruf etme adına yaptığınız işe daha az odaklanmanıza sebep olur. Bu yüzden reaksiyon süreniz de büyük oranda azalacaktır.

Uykusuz bir gece geçirmeyi başarırsanız işler bu noktadan sonra çok yanlış ilerlemeye başlayacaktır. Artık vücudunuz bazı fiziksel fonksiyonlarınızı kapatmaya başlayacaktır.

Bağışıklık sisteminiz ise metabolizmanızı düşürür. Bunun sonrası ise ağır bir yorgunluğa sebep olacaktır. En ufak bir işlevi gerçekleştirme de bile zorluk yaşayabilirsiniz.

Büyük ihtimalle oturduğunuz yerden kalkamazsınız. Vitamin takviyeleri gibi ek takviyeler sizi bir süre daha ayakta tutabilir.

48 saat sonrası

48 saat uyumazsak ne olur
48 saat uyumazsak ne olur

İşte bu evrede işler dehşet verici bir hal almaya başlıyor. Halüsinasyonlar görmeye başlarsınız. Besin maddelerinde ve yaşamsal kimyada eksiklik aşırı derecede uyarılmış olan beyninizdeki reaksiyonların tetiklenmesine sebep olur.

Bu yüzden sanrılar görebilirsiniz. Hatta garip sesler ve fısıltılar gibi gerçekte olmayan şeyleri görebilirsiniz. Aynı zamanda adınız ve yemek yeme şekliniz gibi temel şeyleri unutabilirsiniz.

Beyin artık kontrol dışı hareket etmeye başladığı için bir süre sonra gördüğünüz halüsinasyonlardan ve duyduğunuz seslerden çok fazla korkmaya başlarsınız.

3 – 12 gün sonrası

Neredeyse hiç kimsenin 11 gün boyunca uyanık kalma çizgisini geçemediğini belirtmemiz gerekir. Bu konudaki tek resmi kayıt ise;

1964 yılında yapılan bir bilimsel projede denemeye katılan San Diego’dan 17 yaşındaki öğrenci Randy Gardner’a aittir. Randy Gardner, 264 saat olacak şekilde 11güne kadar uyumamayı başarmıştır.

Bu beyninizin 11 günlük kırılma noktasında ciddi bir şekilde hasar almadan geçme potansiyeline sahip olduğunu anlamına mı geliyor?

Eğer bu şekilde bir deney yapıyorsanız bir daha ki sefere bunu iki defa düşünün!.. Bir zombiye dönüşmeden uyumayı tercih edin.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

49
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

3 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes