Varis Nedir Nasıl Anlaşılır?


33

Varis genel tanımıyla bacaklar üzerinde kılcal damarların belirgin bir şekilde genişlemesiyle itibaren ortaya çıkan bir hastalıktır. Varis nasıl anlaşılır diye soracak olursanız varis görünüm olarak rahat bir şekilde anlaşılır. Bacaklarınıza baktığınızda diz ile ayak bileği arasında kalan kısımda özellikle damarlar çok belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Genişleme arttıkça damarların belirginleşmesi daha çok artar ve iyice belirgin bir şekilde damarlar ortaya çıkar.

Varis şikayeti olan kişilerde varis probleminin çıkış sebebi çoğunlukla uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanır. Özellikle çok uzun süre ayakta çalışmak zorunda kalan kişilerde varis görülme sıklığı daha çok artar. Bu kişilerde görülme oranı oturarak iş yapan kişilerden daha fazladır.

Varisle birlikte gelen problemler içinde ağrı şikayeti yer tutar. Varis hastası olan kişilerde ağrı şikayeti duyabilirsiniz. Özellikle çok hareket etmeyen kişilerde bu ağrı şikayet daha fazla olacaktır. Bunun için yürüyüş yapmak önerilebilir. Harekesiz yaşam tarzından uzaklaşmak ağrıyı dindirmek için çare gibi gözükse de şiddetli ağrıları olan kişiler bu konuda bir uzmandan yardım alarak ağrı şikayetlerinden kurtulabilirler.

Doktorun önereceği tıbbi yardımlar çerçevesinde tedavi uygulayarak varis sonrası ağrıyı giderebilirler. Bacaklarda her olan ağrı varis kaynaklı ağrı mıdır diye soracak olursanız tabi ki değildir. Bacaklarda zaman zaman sinir sıkışması problemi olabilir. Ağrının nedeni bu sinir sıkışması da olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu doktor tedavisidir. Başka bir yolda ağrının varis kaynaklı olup olmadığını anlamak için ayakların yukarı doğru kaldırılmasıdır. Eğer sorun varis kaynaklıysa 10 dakika kadar sonra ağrı azalacak ya da kalmayacaktır. Uzun süre ağrı geçmezse ağrının nedeni farklı bir problemden kaynaklanabilir.

Varisin Diğer Belirtileri

varis nedenleri
varis nedir varisin sebepleri oluşumu

Bacaklarında varis olmasından şüphelenen kişilerde ilk belirtiler kılcal damarların belirgin şekilde çıkması ve ağrı problemi demiştik. Varisi ortaya çıkaran diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Kaşıntı: Normal kaşıntıdan daha uzun süren bir kaşıntı olabilir. Tabiri caizse bu kişilerde kaşınma kanatıncaya kadar devam eder. Bunun nedeni damarlardaki kirli kandır. Bacaklarında bitmek bilmeyen kaşıntısı olan kişi varisten şüphelenebilir.

  • Kramp: Aniden şiddetli bir şekilde kramp giriyorsa varis şüphesi olabilir. Bu kramp sadece bacaklarda değil vücudun diğer organlarında da olabilir.

  • Cilt renginde değişme: Bacaklarda varis sorunu olan kişilerin cilt yapısında genellikle değişim gözlemlenir. Gittikçe kahverengi bir yapıya dönen cildin nedeni toplardamardaki bekleyen kanın pıhtılaşmasıdır.

  • Kanama: Bir süre sonra toplardamarlarda kanamalar meydana gelebilir. Bunun için kanama olan bölgelere tampon yapabilirsiniz.

  • Vajinada ağrı ve kaşıntı hissi: Varis problemi bayanların vajinasında olabilir. Buralarda zaman içinde ağrı ve kaşıntı hissi olacaktır. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora görünmekte yarar vardır.

  • Bacaklarda yara sorunu: Gitgide ilerleyen ve tedavisi ihmal edilen varis sorunların da son olarak kötü kokan yaralar ortaya çıkar. Cilt adeta çürüyerek kötü bir görünüme sahip olur.

Varislerin Tedavisi

Sayılan belirtilerin çoğalmaması için aslında ilk yapılması gereken hastalık uzamadan doktora gözükmektir. Varis tedavisi için en uygun yol uzmandan yardım almak olacaktır. Bunun için kalp damar cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Varis olan kişiler genelde dahiliye uzmanına gider fakat dahiliye uzmanı geçici bir çözüm sunarak kişilere ilaç ya da varis çorabı yazar. Fakat aslında varislerin tedavisi artık çok kolay. 10 dakika gibi kısa bir sürede varis problemi olan kişiler ameliyatsız olarak tedavi ediliyor. Rahat bir şekilde de tedavisini olarak bu önemli sorundan çok kısa bir süre içinde kurtulabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

33
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle