Vintage Giyim Seçenekleri Neler?


34

Eski yıllarda beğeni kazanmış olan ve çokca kullanılan kıyafet, ayakkabı, aksesuar ve dekorasyon ürünlerinin, günümüz moda parçaları ile kombinlenerek tekrar kullanılması anlamına gelen moda akımı, kişilerin kendine özgü bir tarz yaratabilmeleri olgusuna dayanmaktadır.

Dolayısı ile eskiden büyük annelerin ya da annelerin kullandığı kıyafetler, vintage giyim seçenekleri olarak elbise dolaplarının baş köşesinde yerlerini aldılar. Özellikle ünlü markaların 40, 50, 60, 70, 80 ve 90’larda tasarladıkları giyim eşyaları yine popüler durumdalar. Hem de eskileri.

Orjinalleri zamanında binlerce lira verilerek alınmış parçalar, bugün rahatlıkla kullanılabiliyor. Aslında bir tür geri dönüşüm akımı gibi düşünülebilir bu moda akımı. “Eskiye rağbet olsa bir pazarına nur yağardı” denirdi bu moda akımından önce. Şimdilerde ise bit pazarına gerçekten nur yağıyor.

İlk olarak ünlü ve lüks markaların eskileri kullanıldı. Sonrasında ise hemen her marka eski tasarımlarının yeni üretimlerini yapmaya başladı nerede ise. Örneğin Mudo, H & M, Lacoste ve Beymen bunların başında geliyor. Ama aslında bunların yenileri değil eskileridir asıl olan ya da olması gereken. Bu nedenle de elinde eski ama kullanılır durumda, kaliteli kıyafetleri olanlar, ikinci el pazarla-rında kıyafetlerini değerlendirmeye çalışıyorlar.

Nereden Bulunur?

Konu eski kıyafetler olunca elbette bit pazarı diyesi geliyor insanın ama şimdilerde bu kaliteli, zamanında oldukça pahalı olan, iyi durumda ve markalı ürünlerin satışlarının yapıldığı ikinci el mağazaları açılıyor bol bol. Bunlar özellikle İstanbul’da konumlanmış durumda.

Başka şehirlerden de bu mağazalara ulaşmak mümkün tabii ki. Pek çoğunun web siteleri bulunuyor. İnternet aracılığı ile oturduğunuz yerden vintage kıyafet almak için pek çok site var. Bu siteler iyice araştırılmalı, mümkünse almaya karar verdiğiniz vintage kıyafet ürününün kendisini görmeye çalışmalısınız.

Neler Seçilmeli?

Hemen her yerde bulunabilecek olan vintage kıyafetlerde seçim yaparken unutmayın ki; Jackie Kennedy tarzı elbiseler çok tercih ediliyor. Aslında minimalist bir tarz denilebilecek olan Jackie Kennedy tarzı elbiseler, zarif, fırfır gibi çok fazla süsleme içermeyen kıyafetler.

Ancak ceketlerde işlemeler ön planda. 80’lerin renkli lateks taytları ve disko tarzı renkli tişörtler de oldukça ilgi görüyor vintage giyim parçalarında.

Yine de vintage eski demektir unutmayın. Yani annelerin, büyük annelerin elbise dolapları, sandıkları şöyle güzelce bir karıştırılmalıdır alışveriş yapmadan önce. Belki aradığınız parçayı oralarda bu-labilirsiniz. Bu arada gerçekten de bit pazarlarını da araştırmalısınız. Nereden ne çıkacağı belli olmaz değil mi?

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında vintage ürünler, son derece önemli. Sadece eski vintage kıyafetler satan pazarlar kuruluyor ya da bu kıyafetler antikacılarda satılıyor. Buradan da yola çıkarak anlayabilirsiniz. Her eski vintage değildir aslında.

Bir kıyafetin vintage olabilmesi için ürünün belli bir dönemin ruhunu yansıtması gerekiyor ve sadece o döneme ait olmalı. Örneğin Christian Dior’un 40’larda üretimini yaptığı New Look’u, Pucci’nin 60’lardaki baskıları ya da YSL’nin 80’lerdeki takımları markaların o dönem, modaya imza attıkları tasarımlardı.

Bulduğunuz ya da satın aldığınız vintage giyim seçenekleri, basic parçalar ile kolaylıkla kombinlenebilir. Örneğin, bir jean pantolonu, vintage gömlek ya da ipek bir bluz ile kombinleyebilirsiniz. Uzun bir etek, beyaz ya da siyah bir tişörtle rahatlıkla kullanılabilir.

Sahip olduğunuz vintage kıyafet, eski bir kıyafet olduğu için yıpranmış olma olasılığı da yüksektir. Bu nedenle ona iyi bakılmalıdır. Koton elbise kılıflarında saklamalı, sezon sonunda naftalin gibi koruyucu malzemelerle saklamalısınız. Plastik ya da naylon gibi malzemelerden de uzak tutmalısınız bu kıyafetleri.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

34
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle