Yalanı Anlamanın En Etkili 10 Yolu


5

Yalan insanın zor bir durumda kaldığı vakit bulduğu en kolay yoldur lakin doğru olmayan ve bir gün mutlaka açığa çıkabilecek bir yol. Yalan.

İnsanların bazıları yalan söylemez söyleyeni de sevmez bazıları da vardır çok zora düşmedikçe karşısındaki insanı kandırmaz kandır sa da eline yüzüne bulaştırır. Kimi insanlar da vardır ki yalan söylemek onlar için bir sanattır.

Yalan söylemede ki profesyonellik  kadınlar ve erkekler arasında bir tartışma konusu olmuştur hep her iki cinste karşısında ki kişinin iyi yalan kıvırdığını iddia eder.

Bu yazıya ulaşan siz değerli okurlarım da eminim ki son dönemlerde yalana maruz kalıyorsunuzdur.

[poll id=”77″]


Peki yalan söyleyen eş, erkek, kadın, sevgili kısacası insan nasıl anlaşılır? 

Sorunun cevabı için okumaya devam et:

1 Beden Dili biri ile diyalog halindesiniz içinizdeki o güven duvarı da hafiften sallandı diyelim. Kişinin sözlerinden çok jest ve mimiklerine dikkat etmenizi öneririm.

Yalancılar genellikle ellerini birbirine bağlama, otururken ellerini altına koyma, arkaya bağlama veya ceplerine sokma gibi hareketler yaparak ellerini gizlemeye çalışırlar.

Yalan söyleyen biri beynini inandırıcı senaryoya ve sizi iknaya zorladığı için vücudunun duruşunu görmezden gelir düz bir oturuş sergiler rahat değildir ayakları gergin ve birbirine dokundurmaya çalışır ayak uçları başka yöne bakıyor ise biran evvel yanınızdan uzaklaşmak istediği anlamına gelir.

2 Nefes alış verişi bir insan yalan söyleme eğiliminde ise muhtemelen bu işi kusursuz yapmak için gayret eder çünkü yalanın ortaya çıkışı toplum ve bireyler arasında hoş karşılanmaz.

Heyecanla karışık korku hissi insanda nefes alış verişinde farklılık yaratabilir.Konuşması kısık ve tekleyerek olur bu durum yalan söyleme işinde uzmanlaşmış kişiler için geçerli değildir.

yalan söyleyen insan genelde sağ üste doğru bakar bu yalanını tasarlıyor anlamına gelebilir

3 Sertlik Yalan söyleyen bir insan sert olabilir yani sizi bir şeye inandırma gayretinde ise baskıcı domine bir tavır sergileyerek üste çıkma veya yıldırma yaptırımları uygulayabilir.

İddialı gibi görünerek haksızlığa uğradığını veya suçlandığını vurgulamak ister bu tavırların sonucunda yalana maruz kalan kişi de bir suçluluk duygusu olur duygusal manipülasyon yapılabilir.

4 Aşırı terleme Yalan söyleyen kişi ister bu işin uzmanı olsun isterse acemi ve yalanı da beyaz veya siyah yalan olsun fark etmez bir insan yalan söylüyor ise mutlaka kendi içinde bir baskı yaşayacak ve strese girecektir.

ortada terlemeyi gerektiren fiziksel kondisyonu artıran bir aktivite de yoksa terleyen kişi muhtemelen yalan söylüyordur çünkü terleme bir stres göstergesidir.

5 Gözlerinin içine bakın  bir söz vardır gözler kalbin aynasıdır ne kadarda doğru yalan söyleyen biri muhtemelen gözlerini sizden kaçıracaktır.

Sağ üste doğru bakıyorsa en iyisinden bir yalan kıvıracak anlamına gelebilir.

Ayrıca bir yalancı da bu yazıyı okumuş ve gözlerini kaçırmamaya karar vermiş olabilir bu sefer de sizin gözlerinizin içine bakacaktır bakışları esnasında akıcı

cümleler kuruyor gözlerini hiç kırpmıyor veya sürekli kırpıyor ise bakışlarında da bir buğluluk varsa bu insanda yalan söylüyor olabilir.

6 Hemen konuyu değiştirme yalan söyleyen kadın yada erkek bahsi geçen konuyu hemen kapatmak isteyebilir. Konuyu değiştirme yöntemi yalancı acemi veya uzman olsun başvuracağı ilk şeydir.

Değiştirilen konu genelde yalana maruz bırakılan kişi ile ilgili önemli ilginç veya onun için ilgi çekici olabilir. Bu çok yönlü ve etkili bir savunma mekanizmasıdır.

Örneğin:

yalandan hemen sonra

— Yalancı: “Neyse ya senin hastalık vardı ne oldu testler falan?” yada

— Yalancı: “Okul ne durumda sınavlar ne oldu bu sene önemli”

bu gibi maruz kalan kişinin hakkında önemli konulara yönelmek yalancıyı ilgili biriymiş gibi gösterir. Bir sempati kazanan kişi karşısındakine yalanını yedirmiştir.

7 Artan yüz ifadeleri yalancı yalan söylerken asla normal davranamaz özellikle yüzü ile yaptığı hareketler hemen dikkat çeker mesela:

Kişi sürekli saçları ile oynar yüzünü ovuşturur burnunu ovalar boynunu tutar resimde yaptığım gibi eli ile ağzını kapamaya çalışır.

8 Aşırı savunma mekanizması 3. maddede anlattığım olay gibi kişi yalanlarına karşı yöneltilen bir soru ile karşılaşır ise “Neden bunu bilmek istiyorsun?” yada ” bu konuyu kapatalım” gibi karşı savunmaya geçebilir hatta bunu bir saldırı fırsatı olarak bile değerlendirebilir.

Şöyle ki:

Siz birinin yalan söylediğini anladınız ve buna karşılık verdiğiniz anda “sen bana güvenmiyor musun?” veya “sana yalan mı söylüyorum bana yalancı mı diyorsun” gibi sözler ile sizi etki altına alıp suçlayabilir. Dahası eğer yalan söyleyen eşiniz yada sevgiliniz ise sonraki zamanlarda herhangi bir tartışma sonrası bu olayı yüzünüze vurabilir

“Zamanında sen bana gene inanmamıştın güvenmemiş tin”  gibi savunmalar ile sizi suçlu kendisini mağdur gösterebilir.

9 Seste ki ton ve hız size konuşup bir şeyler anlatmaya çalışan insan eğer ki normal bir insan gibi konuşmuyor ise aman dikkat muhtemelen yalan söylüyordur.

Bunu anlamanın en iyi yolu ses tonu ve hızı yalan söyleyen kişi normalden çok hızlı konuşabilir bunun 2 sebebi var 1. önceden tasarlanmış bir senaryoyu insan asla yaşar gibi konuşamaz.

2. sebep ise yalanını bir an evvel söyleme eğilimidir bir an evvel sonuca ulaşmak ve içine girdiği baskıdan kurtulmak isterler,

ses tonu yüksek ve ültimatom içerebilir bu 3. şıkta okumuştunuz! yada kısık ve kekeme bir ses tonu da yalan söyleyen kişilerde sıklıkla görülebilir.

10 Teknoloji evet arkadaşlar bu maddeden önce okuduğunuz tüm şıklar yalancı ile yüz yüze olduğunuzda ortaya çıkabilecek tavır ve hareketlerdi lakin teknoloji sayesinde kişi yalan söylemede daha rahat olacaktır. Sosyal medyada farklı amaçlar için açılan sahte hesaplar buna en güzel örnektir.

Bu tür kişilerin çok isabetli yalanlar söyleyebilir çok güzel kurgusal senaryolar yaratabilir. Bu tür insanların yalan söylediğini anlamak aslında çok kolaydır.

Nasıl mı?:

Bu tür hesaplar bir amaç doğrultusunda açılır cinsel tatmin ve hesap hırsızlığında sosyal mühendislik bunların başında gelir.

Bu tür kişiler sizi konuşturmaya çalışır ilk konuşmadan sonra cevap vermediğinizde sizi konuşturmak için uğraşacaklardır bir süre olayı akışına bıraktığınızda sizi yavaş yavaş amacına doğru yönlendirecek ve sonunda amacını açığa vuracaktır.

Burada facebook hesap güvenliği ile ilgili bir konum var aslında bu güvenlik ilkeleri tüm ağlarda da geçerli. Tanımadığınız veya tanıdığınız kişilerden gelen mesajlarda tuhaflık ve sizi bir şey yapmaya zorlayan yaptırımlar var ise asla itibar etmeyin!

Tweet: Yalan nasıl anlaşılır işte cevabı http://testkafe.com/yalanciyi-anlamak/
Sms, WhatsApp ve diğer özel yazışma alanlarında yalana maruz kalmamak için yazışmanın akışını iyi değerlendirmeniz gerekiyor bu mercilerde yazışan kişiler genelde önceden tanıştıkları için yalan söyleyen insanın önceki ve şuan ki tavırları iyi analiz edilmeli tutarsızlıklar anlaşılmalıdır.

Yazışma esnasında “Dürüst olmak için” veya “Gerçekten ne demek istediğimi…” gibi yalanını onaylatmaya yönelik cevaplar atıyorsa muhtemelen yalan söylüyor demektir.

Unutmayalım ki yalan savaş esnasında vatan menfaatleri için yada karı koca arasındaki dargınlığı gidermek ve olası bir boşanma riskini önlemek için söylenebilir bunların dışında yalan söyleyen kişiyi o an kurtarsa da gün gelir açığa çıkar ve yalan iyi olan her şeyi öldürür!

Unutmayın:

Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış 😉

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

5

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
1
Öfkeli
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
Zekice Zekice
2
Zekice
love love
0
love
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
lol lol
0
lol
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
omg omg
0
omg
Havalı Havalı
1
Havalı
win win
0
win
O ne Lan O ne Lan
1
O ne Lan
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir