Yaşamın Kıyısında Film Konusu


35
Yaşamın Kıyısında
Yaşamın Kıyısında

Yaşamın Kıyısında filmi mucizevi çözümlerin yer almadığını anlatan mucizevi bir film olarak karşımıza çıkıyor. Film insan ruhuna öyle bir şekilde dokunuyor ki, bir süre kendinize uzun süre gelemiyorsunuz. Filmin 6 dalda Oscar’a aday olduğunu da hatırlatmamız gerekiyor.

Kenneth Lonergan oyun yazarı olarak ünlü olduktan sonra, kendi yazdığı ve yönettiği ‘You Can Count On Me’ (2000) filmi ile adını duyurmuştu. İki dalda Oscar’a aday olmuş olan ve 30’un üstünde ödül kazanan bu filmin hemen ardından 2005 yılında ‘Margaret’i çekmiştir. Ancak ‘Margaret’, yapımcı şirketle yaşanmış olan problemler sebebi ile ancak 2011’de vizyona girebilmiştir. ‘Margaret’in iki versiyonu bulunmaktadır. Neredeyse vizyona girmemesi beklenen ‘Margaret’ BBC’nin geçen yıl 177 film eleştirmenine göre 21. yüzyılın en iyi filmlerinden biri sayılmaktadır. İlerde yapılacak anketlerde Lonergan’ın son filmi olarak bulunan ‘Yaşamın Kıyısında filminin (Manchester by the Sea) da en iyiler arasında olacağını şimdiden buradan söyleyebiliriz. Filmin 6 dalda Oscar’a aday olduğunu da eklememiz gerekiyor. Oscarlara da çok fazla anlam yüklenmemesi konusunu söylemek lazım. ‘Yaşamın Kıyısında’nın yanına bile yaklaşamayacak olan La La Land filmi 14 dalda Oscar’a adayı olarak bulunuyor.

Yönetmenin Diğer Filmi İle Benzer Yanları

Birbirlerinden farklı filmler olarak düşünülmesine rağmen Margaret’la Yaşamın Kıyısında’nın ortak temaları bulunuyor. Kanunen suç sayılmayan, fakat failinin kendisini affetmediği bir eylem ve onun trajik sonuçları iki filmin de merkezinde yer almaktadır. Margaret’ı kahramanı olan genç kız, suçluluk duygusundan kurtulabilmek için çok çaba harcamaktadır, Yaşamın Kıysısında filminin erkek kahramanı Lee Chandler’ın (Casey Affleck) ise bu duygu yığınından kurtulma ihtimalini görmüyor.

Lee, yaşamı sırasında kendisini mezara gömmüş, ruhen bitkisel hayatta biri olarak bulunuyor Böyle bir karakteri anlatan bir film yer almasına rağmen, Yaşamın Kıyısında insanın ruhuna öyle bir dokunuyor ki, bir süre kendinize gelemiyorsunuz.

Zamanlar Arası Geçiş

Film geçmişte başlayarak bugüne sıçrıyor, daha sonra zaman zaman yine geriye dönüyor. Bu geri dönüş durumları filmin en zorlayan kısmı olarak biliniyor. Bazı zamanlarda, olayın bugünde mi yoksa geçmişte mi gerçekleştiğini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bunun yanında filmin gayet basit bir hikâyesi bulunuyor. Birkaç apartmanın kapıcılığını yapan, kadınların yakınlaşma taleplerine hiçbir şekilde yüz vermeyen ve barlarda içip içip kavga çıkarmaya devam eden Lee Chandler, abisinin ölümünün ardından bir sürprizle karşılaşır. Abisi, Lee’yi 17-18 yaşlarında bulunan oğlu Patrick’in vasisi tayin eder. Oysa Lee’nin tek hayali bodrum katında, bir tür mezar gibi olarak bulunan tek oda evinde, kendinden nefret etmekte, yapayalnız hayatını sürdürmeye devam ediyor. Kimsenin vesayetini alamayacağı gibi, yeğeninin yaşamış olduğu Manchester by the Sea’ye de taşınmak istemez. Lee’nin Manchester şehrinde bir geçmişi bulunuyor. O geçmiş Lee’yi ezmeye devam etmektedir. Geçmişte olanlardan dolayı Lee’yi suçlamış olan bir sürü insan da vardır. Lee Manchester’a gelememekte, Patrick de Manchester’ı terk ederek Lee’nin yaşadığı Boston’a gitmek istememektedir. Patrick, popüler bir öğrencidir. İki kızla beraber çıkmakta, bir rock grubunda çalmakta ve okulun hokey takımında oynamaktadır. Film Lee ile Patrick’in bu probleme bir çözüm aradıkları dönemi anlatmaktadır.

Lee’nin Hayattaki Rolü

Lee karakteri, Taksi Şoförü Travis’ten bu yana sinema tarihinin gördüğü en yalnız karakterlerden biri olarak bulunuyor. Taksi Şoförü filminin afişinde Robert de Niro, elleri montunun cebinde Amerika’da New York sokaklarında yürürken görülür. Lee de ise çoğu zaman elleri montunun cebinde tamamen içine kapanıktır. Lee, vicdan azabından tamamen çıkmak, yasını sona erdirmek istememektedir. Kendisini cezalandırma isteğiyle karışık olan öfkesi sonunda dayak yediği kavgalar çıkarmasına neden olmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

35
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes