Yavaş Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayarların cinsi veya türü hiç fark etmeksizin yavaş çalışmaması ve seri bir şekilde işlem görmesi önemlidir.


45
23 paylaşım, 45 puan

Özellikle iş yerlerinde içinde program veya özel yazılım yüklü olan cihazların olduğu durumlarda, keyfi veya özel kişisel alana girecek hiçbir programa izin verilmemektedir. Bu gibi durumlarda içerisinde bulunan program ve iş bilgileri veri tabanına kayıtlı olsa dahi zarar görebilmektedir.

Sistem yavaş çalışabilir, iş aksamasına neden olabilir. Sorunların önüne geçebilmek için profesyonel cihaz kullanmaya veya çok hızlı cihazlar almaya gerek yoktur.

 Bir noktadan sonra, aşırı yükleme yapılan yüksek hız kapasiteli cihazlar dahi kısa zaman içerisinde donma ve kasma yapabiliyor. Kullanım alanlarında, bilgisayar kullanıcılarının en sık rastladığı şikayetlerden biri, bilgisayar yavaşlaması, bilgileri yavaş vermesi hatta donma ve kasılmalar yüzünden programların hata vererek açılmaması durumlarıdır. 

Tamamı sistemsel olarak meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman ise tek nedeni aşırı yükleme ve aynı anda birden fazla uygulamanın açık kullanılmasıdır. 

Cihaz içinde bulunan uygulamaların çoğu zaman içerisinde genellikle düzenli güncelleme ister. Bu güncellemelerin aksaması ve gecikmesi sonucunda da yavaşlama meydana gelmektedir.

Bilgisayar Yavaşlaması Nasıl Durdurulur?

Bilgisayar-Yavaslamasi-Nasil-Durdurulur-2.jpg

 

Profesyonel olarak kullanım gerçekleştirilen bilgisayarlarda dahil olmak üzere zaman içerisinde güncellemelerin vermiş olduğu yük nedeni ile yavaşlamaya başlayabilir. 

Sorunun ilk olarak çözümünü format atmakta bulan kişiler ise, zaman zaman hüsrana uğramaktadırlar. 

Nedeni ise, yavaş olan bilgisayarın hızlanması için verildiği bilgisayarcı da, bilgisayara format atılarak sıfırlanmış fakat sonrasında ise, yüklü bir şekilde birden fazla bilinçsizce virüs koruma programları yüklenmiş, medya oynatıcıları sıralanmış, gereksiz sayısı belirsiz uygulama eklenmiş olarak görülebilir.

 Bu durumların tamamı, sıfırlanmadan önce sorunu sadece birkaç program kaldırarak halledilebilecek olan bilgisayarın, temize çıkarıldıktan sonra daha yüklü programlara maruz kalmasıdır. 

Nedensiz yere yüklenen ve hiçbir şekilde lazım olmayan birden fazla yüklü olan virüs programlarının kaldırılması, bilgisayarı hafifleten ve hızlandıran önemli detaylar arasındadır. 

Bilgisayarı yavaşlatan diğer bir ayrıntı ise, hiç şüphesiz birkaç kişinin aynı bilgisayarı kullanıyor olması ve arka planda çalışan programlardan haberdar olmamalarıdır. 

Birkaç basit işlem ile bilgisayarın içindeki sorunları ortadan kaldırıp, format atmadan işlemin çözümüne ulaşmak mümkündür.

Yavaşlayan Bilgisayar Hangi İşlemlerle Hızlandırılır?

yavaslayan-bilgisayar-hangi-islemlerde-hizlanir.jpg

 

Günlük düzenli olarak bir takım uygulamaları yaparak bilgisayarın eskisinden çok daha iyi ve seri bir hızda çalışması mümkün hale gelebilir. 

Özellikle az ve öz programlar kullanmak, her zaman çok daha seri işletim sistemine sahip olmayı sağlar.

– Sabit diski günlük olarak birleştirmek verilerin hafif bir şekilde kaydedilmesine yardımcı olur ve çalışma gücüne etki etmez.

– Gereksiz olarak bulunan, silinmesi gereken ve uzun zamandır açılmamış unutulan dosyaları tamamen kaldırmak her zaman daha hızlı çalışmasını sağlar.

– Tarayıcılarda bulunan istenmeyen eklentiler, uzun zamanlı olarak yavaşlamalara neden olmaktadır. Kaldırılması halinde gözle görülür bir hızlanma söz konusu olabilir.

– Mümkün olduğunca tarayıcıda pencere açarak birkaç video eklentisini aynı anda çalıştırmaya kalkmak oluşabilecek kalıcı ağırlaşmaya neden olabilir. 

Bu gibi durumun önüne geçmek için tarayıcıda aynı anda sadece bir veya en fazla 2 video oynatılması gerekir.

Windows güncelleştirmelerini takip etmek, otomatik güncelleştirmeler de dahil olmak üzere hangi uygulamanın güncellenmesinden haberdar olmak kapasitesini bilmek gerekmektedir.

– Virüs koruyucu programları aynı anda birden fazla çalıştırmak bilgisayarı daha çok koruma altına almaz aksine yavaşlatarak farklı sorunların da beraberinde gelmesine yardımcı olur.

– Gereksiz uygulamaları kaldırmak için; Başlat =Denetim Masası = Program Kaldır alanından uygulamalar sağ tıklayıp kaldır seçeneği işaretlenerek kaldırılabilmektedir.

  1. Bilgisayarın Yavaş mı?

    1. Evet
    2. Hayır
    17 oy
    Sonucu Paylaş


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
23 paylaşım, 45 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle