Yorgunluk ve Uykusuzluk Nedenleri


35
20 paylaşım, 35 puan
Yorgunluk ve Uykusuzluk Nedenleri nelerdir
Yorgunluk ve Uykusuzluk Nedenleri nelerdir

Uyku insan yaşamında önemli yeri olan doğal bir süreçtir. Her insanın vücut direnci kazanması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için belirli saatlerde uyumaya ihtiyacı vardır. Uykunun insan sağlığına etkisi oldukça büyüktür.

Yetişkin bir insanın günde ortalama 8 saate yakın uyuması gerekir. Bunu 4 saat ve sonra 4 saat olarak yapmak daha makuldür. Çocukların da sağlıklı gelişimleri ve büyümeleri için en az 10 saatlik bir uyku dilimini geçirmeleri gerekmektedir.

Uyku süreci dengeli ve yeterli şekilde sağlanmadığında kişilerde pek çok olumsuz durumlar oluşturur. Sinirlilik, hırçınlık, depresiflik, sürekli yorgunluk, algılama da güçlük, çocukların gelişiminde gerilik yeterli uyku süreci sağlanmadığında görülebilecek olumsuz etkilerden bazılarıdır.

Az uyku ne kadar insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar oluşturabiliyorsa normalden fazla uyumakta kişiye olumsuz etkiler sağlar. Çok uyumak sürekli uyuşukluk hali ve tembellik gibi kişilerde olumsuz etkiler sağlar. Bu açıdan uyku sürecinin yeterli ve dengeli oranda olması insan sağlığı açısından önemlidir.

Özellikle çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlerin yeterli derecede uyumaya alıştırılmaları çok önemlidir. Büyüme hormonunun akşam 9 ile 11 saatleri arasında yoğun miktarda salgılandığını düşünürsek bu saatler arasında çocukların uykuya dalmalarının önemi çok büyüktür.

Uykusuzluk ve Yorgunluk Nedenleri

Tüm çabalara rağmen uykusuzluk ve yorgunluk kişilerde görülebilen durumlardır. Uykuya geçmekte zorluk çekme, sürekli uykusuzluk durumu, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar sık rastlanan rahatsızlıklardandır. Bu durumların pek çok nedeni olabilir. Uykusuzluk ve yorgunluk nedenleri olarak şunları sayabiliriz.

 • Yetersiz beslenme: Yeterli oranda beslenmeme kişide güçsüzlük ve halsizlik hissi oluşturur. Kan şekeri düşerek kişiyi dermansız bırakır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 • Depresyon: Sürekli depresif olma durumu kişinin uyku kalitesini düşürür. Beraberinde iştahsızlık, baş ağrısı yorgunluk gibi sorunları getirir. Depresyon için mümkün olduğunca negatif yer ve kişilerden kaçınmalı sizi mutlu edici aktivitelere yönelebilirsiniz.

 • Aşırı Kilolu Olmak: Aşırı kilolu olmakta rahat bir uyku süreci yaşamanızda sorun olabilir. Spor yaparak, fazla yemekten kaçınarak kilo sorununuzu aşabilirsiniz. Uyku ve yorgunluk sorunları içinde aşır kilo problemi de önemli bir yer tutmaktadır.

 • Kansızlık: Kansızlık ta yorgunluk ve halsizlik belirtilerindendir. Yeterli derecede uyku sağlanmasına rağmen kansız kişiler uykusuzluk ve halsizlikten şikayet ederler. Doktor kontrolünde demir ilaçları kullanarak ve demir içeren sebze ve gıdalar tüketerek kansızlık sorununuzu yenebilirsiniz.

 • Aşırı Kafein Tüketmek: Bol miktarda kafeinli yiyecekler tüketmekte yorgunluğa sebep olur. Kahve ve çay gibi kafeinli ürünleri çok tüketmekten kaçınmak gerekir.

 • Şeker hastalığı, Hipetiroid gibi hastalıklarda uykusuzluk ve yorgunluk nedenlerindendir. Gerekli testleri yaptırarak tedavi olarak bu sorunlara çözüm bulabilirsiniz.

Kaliteli Uykunun Yararları

Uyku sürecinin yeterli oranda yaşanmaması bazı sağlık sorunlarına yol açması olumsuz pek çok zararı da beraberinde getirmektedir. Yeterli miktarda uyku da insan sağlığına çok faydası vardır. Kaliteli uykunun yararları şunlardır:

 • Yeterli oranda uyku kişiye enerji verir. Güne daha zinde başlamasını sağlar.

 • Uyku süreci yeterli oranda sağlandığında algılama düzeyiniz daha iyi olur. Okulda başarılı olmak isteyen çocukların özellikle yeterince uyumaları derslerindeki başarısını arttırmaktadır.

 • Kaliteli uyku kişideki depresiflik durumunu azaltır. Güne daha sakin başlamasını sağlar.

 • Pozitif bir enerjiyle yeni bir güne merhaba demek isteyenler yeteri sürede uykuya özen göstermelidirler.

 • Çocuk ve ergenlerin gelişimi için yeterli uyku çok önemlidir. Kaliteli ve yeterli uyku çocuk ve gençlerin daha sağlıklı ve iyi büyümesini sağlar.

 • Kaliteli uyku vücut direncini arttırır. Kilo problemine karşı da etkilidir. Hafızanızda etkilidir. Daha birçok alanda da kaliteli uyumanın yararı oldukça büyüktür.

Uyandıktan sonra asla yapmamanız gerek bazı hususlar da vardır merak ediyorsanız konu ile alakalı yazmış olduğumuz Uyandığınızda Asla Yapmamanız Gerekenler yazımızı mutlaka okuyun..


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

35
20 paylaşım, 35 puan

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Havalı Havalı
0
Havalı

Bir yorum

Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle